Kuru Cilt

(15) tane sonuç gösteriliyor

Daha Fazla Göster

Kuru Cilt İçin Etkili Bakım Önerileri.

Cilt kuruluğuna sebep olarak çevresel faktörler, kirli hava, yeterli su tüketiminin olmaması, genetik özellikler gibi pek çok neden sayılabilir. Sık görülen cilt problemlerinden biri olan cilt kuruluğu, bazı belirtilerle çok net şekilde ortaya çıkar. Kuru cilt bakımı oldukça kolaydır. Ancak uzun bir süreçtir. Bu nedenle belirtileri iyi analiz etmelisin ve cildinin ihtiyacı olan en uygun kuru cilt bakımını uygulamalısın.

Kuru Cilt İçin Etkili Bakım Önerileri

Cilt kuruluğuna sebep olarak çevresel faktörler, kirli hava, yeterli su tüketiminin olmaması, genetik özellikler gibi pek çok neden sayılabilir. Sık görülen cilt problemlerinden biri olan cilt kuruluğu, bazı belirtilerle çok net şekilde ortaya çıkar. Kuru cilt bakımı oldukça kolaydır. Ancak uzun bir süreçtir. Bu nedenle belirtileri iyi analiz etmelisin ve cildinin ihtiyacı olan en uygun kuru cilt bakımını uygulamalısın.

Kuru Cilt Belirtileri Nelerdir?

Bildiğin gibi, kuru cildin ilk belirtisi genelde pul pul dökülmeler ve kaşıntıdır. Eğer kuru bir cilt tipine sahipsen, genellikle sertlik, kuruluk ve kırmızı lekeler gibi cilt problemleri ile sıkça karşılaşmış olmalısın. Cilt kuruluğunun şiddeti arttığında çatlaklar oluşmaya başlar. Böyle durumlarda yanında her zaman kullanabileceğin kuru ciltler için nemlendirici krem bulundurman yararına olacaktır. Kaşıntı, kızarıklık, pul pul görünüm ve döküntü cilt kuruluğunun en önemli belirtilerindendir. Cilt kuruluğu sebebiyle oluşan çatlaklar cildini tahriş eder ve kuruluğun yoğun olduğu bölgelerde yanma hissi duyabilirsin.

Cilt Kuruluğu Sebepleri Nelerdir?

Herkes yaşlandıkça bazı cilt problemleri yaşamaya başlar. Cilt kuruluğu yaşa bağlı olarak en sık ortaya çıkan problemlerden biridir. Havalar ısındıkça cildin nem kaybeder ayrıca soğuk havalarda da cildinin nem ihtiyacı oldukça artar. Eğer vücudunun ihtiyacı kadar su tüketmeye gereken önemi vermiyorsan, cilt kuruluğu kaçınılmaz bir hal alır. Gün boyu kirlenen cildine düzenli cilt bakımı yapman önemlidir. Uzun süre özellikle gece makyajla duran cildinin yağ dengesi bozulur ve kuruluk başlar. Ayrıca sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklar cildin üzerinde olumsuz etkilere sebep olur. Egzama, şeker hastalığı, sedef hastalığı, tiroit gibi hastalıklar ve genetik faktörler de cilt kuruluğunun sebepleri arasındadır.

Kuru cilt probleminin daha pek çok sebebi olabilmektedir. Doğru cilt bakımını düzenli bir şekilde uygulamıyorsan, tüm bu sebepler cildinin kurumasını tetikler. Cilt bakımında kullandığın ürünlerin kuru ciltler için olmasına dikkat etmelisin. Cilt kuruluğu herhangi bir hastalığa bağlı değilse, düzenli olarak kuru ciltler için nemlendirici kullanman ve kuru ciltler için maske uygulaman cildinin yağ ve su dengesini sağlamasına yardımcı olacaktır.

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Herkes kuru bir cilde sahip olmanın çok da kötü bir durum olmadığını düşünür. Ancak kuru bir cilde sahipsen, bu düşünceye şiddetle karşı çıkıyor olmalısın. Sürekli kaşıntı hissi, lekeli bir cilt, pul pul dökülmeler, çatlamış gibi duran bir ten makyajı oldukça rahatsız edicidir. Düzenli cilt bakımı cildinin daha sağlıklı, parlak ve genç görünmesini sağlayacaktır. Kuru cilt bakımı yaparken hem kozmetik hem de doğal bakım ürünlerinden yardım alabilirsin.

Cildini İyi Temizle

Tüm gün makyajlı olan ve çevresel faktörler sebebiyle oldukça kirlenen cildinin derinlemesine temizliğini sağlamalısın. Cildinin temizleme işlemini rutin hale getirmelisin. Hangi cilt tipine sahip olursan ol, cilt temizliği daha sağlıklı ve genç bir cilt için gerekli olan en önemli kuraldır. Kuru ciltler için krem temizleyicilerden faydalanabilirsin. Krem temizleyiciler kuru ciltler için nemlendirici etki sağlayacaktır. Böylece temizlerken aynı zamanda cildini nemlendirmiş olacaksın.

‌Peeling'le Ölü Derilerden Kurtul

Cilt yüzeyinde bulunan ölü deriler, cildinin pul pul olmasına ve döküntüler yaşamana sebep olacaktır. Cilt yüzeyindeki ölü deriler makyajını pürüzlü ve cildini sağlıksız gösterecektir. Ölü derileri arındırmak üzere kuru ciltler için krem ‌peeling'lerden kullanabilirsin. Bu ürünler cilt dokusunu yenilemeye yardımcı olacaktır. Eğer cildin, kuru olmasının yanında hassas bir yapıya sahipse mikro tanecikli ‌peeling'lerden de faydalanabilirsin.

Cildinin İhtiyacı Olan Nemi Sağla

Cildindeki kuruluğu gidermek için, kuru ciltler için nemlendirici kremler kullanman gerekir. Kullandığın krem cildinde uzun süre durmuyorsa kullandığın ürünü mutlaka değiştirmelisin. Uzun süre kalıcı, yoğun nem veren kremler cildinin gün içindeki nem ihtiyacını karşılayacaktır. Eğer cildin ekstra kuru ise normal kremlerden daha kalın yapıya sahip, çok kuru ciltler için nemlendirici krem olarak kullanılabilen Garnier Nem Bombası - Su Bazlı Nem Kaynağı Antioksidan Nemlendirici Krem tam da cildinin ihtiyacı olan nemi sağlamak için üretilmiştir.

Nem Veren Maskelerden Faydalan

Cildine yoğun bakım uygulayacak vaktinin olmadığı zamanlar olabilir. Böyle zamanlarda kısa sürede nemlendirme özelliği olan ve cildinin kaybettiği sağlıklı görünümü geri kazandıran kuru ciltler için formüle edilmiş maskelerden faydalanabilirsin. Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi, kuru cilt maskesi olarak oldukça fayda sağlar. Cildinin nemlenmesi; kuruluk, kırışıklık ve sarkma gibi problemleri ortadan kaldıracaktır. Garnier Nem Bombası Canlandırıcı Kağıt Yüz Maskesi; nar özü, hyalüronik asit ve nemlendirici serumu konsantre formülle bir araya getirip kullanımına sunar. Bu formül ile cildin yoğun neme kavuşurken kaybolan ışıltısını geri kazanır.