Hassas Cilt

(13) tane sonuç gösteriliyor

Daha Fazla Göster

Garnier ve Hassas Cilt

Özen İsteyen Hassas Cilt Bakımı

Cilt, bakımı en çok ihmal edilen organdır. Tıpkı diğer organlar gibi, cildin de ihtiyaç duyduğu bakım türleri vardır. Ancak cildin türüne göre, kullanılan ürünler belirlenir. Cilt türleri arasında kuru, yağlı, karma ve hassas cilt tipleri yer alır. Dış etkenlere karşı hassas olan cilt ile baş etmek oldukça zordur. Cildinin güneş ışınlarından, soğuk ve kirli havadan hızlı bir şekilde etkilenmesi hassas bir cilde sahip olduğunun göstergesidir. Cildinin hızlı yaşlanmasını ve kurumasını önlemek, kusursuz ve sağlıklı görünmesini sağlamak için özenli bakım uygulamalısın. Hassas cilde sahipsen, bakımını dikkatli bir şekilde yapmakla birlikte makyaj malzemelerini de doğal içerikli tercih etmelisin. 

Hassas Cilt Tipi Nedir?

Cilt tipini belirlemek sanılanın aksine çok da kolay değildir. Cilt uzmanları tarafından belirlenmesi gereken cilt tipine, uzmanların yönlendirmesi doğrultusunda ürünler kullanman daha faydalı olmaktadır. Hassas cilt, diğer cilt tiplerine göre daha zor anlaşılır ve genellikle deneme yanılma yöntemi ile doğru ürünler bulunur. Ancak yanlış da tam buradadır. Doğru ürün bulana kadar zaten hassas olan cilt daha çok zarar görür. Hassas cilt tipi en genel tanımıyla, iç ve dış etkenlerden kendini koruyamayan cilt tipidir. Diğer cilt tiplerinin etkilenmediği durumlardan olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu yüzden hassas bir cildin varsa ona daha özenli davranmalısın. Bakım ürünlerinin ve makyaj malzemelerinin içeriklerinin cildine uygun olması çok önemlidir. Doğru ürünler ile yapılan bakım karşılığını verir ve sen hassas cildinin reaksiyon vermesini en aza indirebilirsin. 

Hassas Cildin Karşılaştığı Sorunlar Nelerdir?

Hassas cilt tipleri hava, toz, kir, yanlış ürün kullanımı fark etmeksizin pek çok faktörden kolaylıkla etkilenir. Karşılaştığı iç ve dış etkenler ciltte farklı sorunlara yol açar. Hassaslık, ciltte devamlı hissedilen rahatsızlık duygusudur. Her an bir sıkıntı yaşanacak hissi ile cilt sürekli kontrol altındadır. Alerjik; bakım ürünlerine, makyaj malzemelerine, çevrede beliren alerjenlere karşı tepki verir. Reaktif; sıcak ve soğuk hava değişimi, kirlilik ve stres gibi iç ve dış etkenlere karşı cildin kendisini koruyamamasıdır. Kızarıklık, bölgesel kızarıklık ve kızarıklık hissidir. Hassas cilt tipinin özellikleri arasında kılcal damarların yüzeyselliği ve derinin inceliği de yer alır. Sorunlar yüzünden cildine kullanacağın ürünlere çok dikkat etmelisin. Çünkü yanlış ürün kullanımı hassas cildinde büyük sorunlara yol açar.  

Hassas Ciltler İçin Bakım Önerileri Nelerdir?

Hassas bir cildin varsa ona özen göstermelisin. Tercih edeceğin ürün içerikleri oldukça önemlidir. Günlük bakımın arasında hassas ciltler için nemlendirici ilk sırada yer alır. Sabah ve akşamları, cildini hassas ciltler için yüz temizleme jeli ile yıkadıktan sonra gece ve gündüz kremlerini sürmelisin. Dengeli ve özenli bakım rutinlerin ile cildinin yağ ve nem dengesini kolaylıkla sağlayabilirsin. Tatilde ya da dışarı çıkarken hassas ciltler için güneş kremi kullanmayı unuttuğun taktirde cildinde kızarıklık ve lekelere sebep olabilirsin. Günlük bakımın ile birlikte haftalık ve aylık bakımlarını ihmal etmeyerek cildinin sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin. Peeling, cildin ölü deriden ve yağlı tabakadan kurtulmasını sağlar. Kendini koruyamayan hassas ciltler için mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Hassas ciltler için peeling kullanman cilt bariyerini korur. Peeling sonrası hassasiyeti artan cilde nazik ve yumuşak hareketlerle masaj yapmanda fayda vardır. Cilt bakımında tonik kullanımına dikkat etmelisin. Cildinin parlaması için hassas ciltler için tonik kullanarak estetik bir görünüm elde edersin. Haftada bir gününü hassas ciltler için maske yaparak geçirebilir ve cildinin nem ve parlaklık gibi ihtiyaçlarını karşılayabilirsin. Gece yatmadan önce makyajını Garnier Micellar Express Çift Etki Göz Makyaj Temizleyicisi ile temizlemen cildinin gözeneklerine nefes aldırır. Ayrıca çantanda her zaman bulundurman gereken makyaj temizleme mendili ile bakımını koruyabilirsin. Makyajını hassas ciltler için krem bazlı ürünler ile temizlemen cildinin nemlenmesini sağlar ve yumuşaklık kazandırır. Garnier Su Bazlı Nem Kaynağı Antioksidan Nemlendirici, cildinin ihtiyacı olan nemi sağlayarak sağlıklı bir görünüme kavuşmasına imkan tanır. Hassas cilt bakımı son derece özenli ve dikkatli bir şekilde yapıldığında, cildinin sağlığı korunmuş olur.