Karma Cilt

(15) tane sonuç gösteriliyor

Daha Fazla Göster

Sen de en sık karşılaşılan cilt tipi olan karma cilt tipine mi sahipsin? Karma cilt tipi, yüzündeki farklı bölgelerin farklı cilt tipi karakterleri göstermesidir. Senin de T bölgen (alın, burun ve çene) yağlı, göz çevren ve yanakların kuru ise cilt bakımını nasıl yapman konusunda kafan karışmış olabilir ama Garnier’den birkaç ipucu bakım rutinini oluşturmanda yardımcı olacak!

Garnier ve Karma Cilt

Cilt tipleri; kuru, yağlı, normal ve karma cilt olarak ayrılır. Cilt yapının özelliğine göre, günlük rutininde kullanacağın ürünler farklılık gösterir. Karma cilt yapısına sahipsen, cildindeki yağ oranı dengesizliğinden hem kuru hem de yağlı cilt özelliği görülür. T bölgesi diye adlandırılan burun, alın ve çene bölgesi yağlı ve siyah nokta oluşumuna yatkın, yanak bölgesi ise kuru ve gergin bir yapıya sahiptir. Karma ciltler, gün içerisinde burun ve alın bölgesi aşırı parlayan, gözenekleri açık, siyah nokta problemi olan ciltlerdir. Yağ salgısını derinlemesine temizlemezsek, cildimizin gerekli bakımını yapmazsak gözenekler tıkanır ve siyah noktalar artarak akneye neden olur. Karma cilt tipinde T bölgesinde yağlanma mevcutken yanak bölgesi ise kurudur ve neme ihtiyacı vardır. Günlük olarak cildine uygulayacağın ürünlerin, karma ciltler için üretilmiş olan temizleyici jel, tonik ve nemlendiriciler olması gerekir.

Karma Ciltler İçin Bakım Önerileri

Karma ciltler için temizleyici seçimin, kuru ve yağlı bölgeye göre farklılık gösterir. Gün içerisinde yağlanma problemi yaşayabileceğin alın ve burun bölgen için salisilik asit içerikli yüz temizleme jellerini tercih etmelisin. Yanak bölgen kuru olduğu için nazikçe temizleyerek durulaman yeterli olacaktır. Karma ciltler için yüz temizleme jeli cildi derinlemesine temizler, gözenekleri tıkamaz ve siyah nokta oluşumunu engeller. İçeriğinde onarma özelliğine sahip olan salisilik asitle, sivilce ve leke izlerinin azalmasına yardımcı olur. Temizleme sonrası gözenekler sıkılaşarak yağ oranı dengelenmiş olur. Cildin günlük bakımında temizlikten sonraki en önemli adım gözenekleri sıkılaştırmaya yarayan tonik uygulamasıdır. Ölü hücre, kir ve makyaj kalıntıları gözenekleri tıkayarak genişlemesine sebep olur. Karma ciltler için tonik ile temizlenen ciltte gözenekler sıkılaşır tekrar eski boyutuna ulaşır. Sağlıklı ve canlı bir cilt için peeling ve maske uygulaması haftalık bakımın önemli adımlarındandır. Haftada 3 kez uygulayacağın peeling sayesinde cildin pürüzlerden ve siyah noktalardan arınır. Peeling'i nemli cildine dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulamalısın. Karma ciltler için maske kullanımı en pratik temizleme ürünlerinden biridir. Haftada 1 kere uygulayacağın maske, gözeneğin içinde biriken yağı ve kiri kısa sürede temizler ve cildinin nem dengesine ulaşmasına yardımcı olur. Kuru ciltler için nemlendirici ne kadar önemli ise karma yapılı olan ciltler için de nemlendirici bir o kadar önemlidir. İyi nemlendirilmiş bir ciltte gözenekler genişlemez ve ciltte ölü hücreler oluşmaz. Cildindeki yağ oranı farklı olduğu için kuru olan bölgene nemlendiricini daha yoğun uygulamalısın. Her gün düzenli olarak karma ciltler için uygun yapıda olan hafif ve yağsız nemlendiricileri kullanmalısın.

Cildimizi güneş ışınlarından en etkin şekilde korumak çok önemlidir. Bunun için her cilt tipinin farklı güneş koruyucu ihtiyacı vardır. Peki, karma cilt yapısına sahip T bölgesinde, akne eğilimi ve siyah nokta oluşumu olan bir cilt için hangi güneş koruyucu ürünlerini tercih etmelisin? Karma ciltler için güneş kremi, yağsız ve su bazlı içerikli ürünler olmalıdır. Yağsız ve su bazlı yapısı olan bu güneş koruyucu ürünler sayesinde cildinde akne ve siyah nokta oluşumu görülmez. Ayrıca tercih edeceğin güneş kreminin yüksek koruma faktörlü olması cildini güneşin zararlı ışınlarına karşı etkin bir şekilde korur.

En İyi Cilt Bakım Ürünleri Garnier'de Seninle!

Dermatologlar tarafından test edilen ve karma ciltler için özel üretilen Garnier ürünleri ile cildinin nem ve yağ oranını dengelemen artık çok kolay. Günlük cilt bakımında karma ciltler için olan Saf & Temiz 3'ü 1 Arada Peeling Maskesi'ni 3 farklı şekilde uygulayabilirsin. Tek bir ürünle cildin yoğun bir şekilde arınır ve yağ dengesi sağlanmış olur. Cilt maskeleri sağlıklı ve ışıltılı bir görünüm katarken ayrıca nem takviyesi de sağlar. Garnier Saf Kömür Siyah Kağıt Yüz Maskesi yoğun nem içeren bir cilt maskesidir. İçerisindeki kömürün etkisi ve hyalüronik asit sayesinde cildine yoğun bir nem kazandırır. Garnier Arındırıcı Tonik, gözeneklerini temizleyerek gözeneklerinin küçülmesine yardımcı olur. Günlük cilt bakım rutininde kullanacağın Garnier cilt bakım ürünleri cildini derinlemesine temizler, yağ ve nem oranını dengeler, cildinin sağlıklı ve canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.