first fixed slider

C Vitaminli Güneş Koruyucuyla Cildinize Güneş Korumasından Fazlasını Verin


· Güneş Koruyucu Kullanmanın Önemi
· Güneş Koruyucularda SPF Ne Demek?
· Güneş Koruyucu Çeşitleri Nelerdir?
· UV Işınları Nedir? Etkileri Nelerdir?
· Koruyucu Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları
· Güneş Koruyucu Nasıl Kullanılır?
· Güneş Koruyucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
· Garnier C Vitamini Parlak Doku Günlük Güneş Koruyucunun İçeriğinde Neler Var?
· Garnier C Vitamini Parlak Doku Günlük Güneş Koruyucunun Diğer Güneş Koruyuculardan Farkı
· Güneş Koruyucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler
· C Vitamini Parlak Günlük Güneş Koruyucu: Işıltılı Doku
· C Vitamini Parlak Günlük Güneş Koruyucu: Görünmez DokuGüneş ışınları, yaşlanmayı hızlandırarak koyu leke ve kırışıklık görünümüne sebep olabilir. Bu sebeple güneş koruyucu kullanımına özen gösterilmesi gerekir. Cilt tipiniz ne olursa olsun günümüzde ihtiyacınıza yönelik formülleri bulmanız oldukça kolay. Üstelik sadece cildi koruyan değil, aynı zamanda besleyen ve canlı görünüm kazandıran özel bileşenler de var. Bu amaçla geliştirilen C vitaminli güneş koruyucular, cilde ihtiyacı olan desteği sağlarken diğer yandan zararlı ışınlara karşı korur.

Bakım rutininize ekleyebileceğiniz C vitaminli güneş koruyucu cildinize doğal bir görünüm kazandırır. C vitamini faydaları arasında sayabileceğimiz antioksidan özelliği ve yorgun görünümü azaltan, teninize ışıltı veren bir yapısı vardır. Özellikle hassas bir cildiniz varsa bu bileşene sahip ürünleri tercih edebilirsiniz.

Güneş Koruyucu Kullanmanın Önemi


Güneş ışınlarının, cilt ve göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğu bilinen bir gerçek. Bu konuda ilk çalışmalar eskiye dayanırken bir diğer yandan koruma sağlayacak formüller de öne sürülmüştür. Uzmanlar, zararlı ışınlara karşı korunmanın önemli olduğu görüşünde hemfikirdir.

Güneş ışığının deri katmanlarını geçen UVA ve UVB ışınlarını içermesinin kırışık görünümüne, koyu leke görünümüne neden olabileceği bilinir. Yaşlanmaya bağlı cilt görünümünde olumsuz etkilere sebep olma riski söz konusudur. Yanıklara neden olma ihtimali de güneş koruyucu kullanmanın önemini ön plana çıkaran bir diğer etkendir.

UV ışınlarından korunma için cildinize uygun bir güneş kremi kullanmanız önemlidir. Bu noktada “Güneş koruyucu ne zaman sürülür?” sorusu da merak edilen konulardan biri. Uzmanlara göre sadece yaz aylarında değil, yılın her mevsiminde bu ürünlerin kullanılması gerekir.

Bakım rutininize güneş koruyucu krem eklediğinizde yaşlanma belirtilerini ve ince çizgi görünümünü azaltabilirsiniz. Aynı zamanda cildinizin ihtiyacı olan C vitamini desteğini sağlayan ürünler parlak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Güneş Koruyucularda SPF Ne Demek?


SPF kavramı ilk kez, yeni nesil güneş koruyucu krem geliştirmek için çalışmalar yapan Franz Greiter tarafından ortaya atılmıştır. “Spf nedir?” sorusuna basit bir tanımla güneş koruma faktörü olduğu yanıtını verebiliriz. Bu faktör ne kadar yüksekse koruma etkisi de bir o kadar güçlüdür.

Merak edilen konulardan bir diğeri olan “Spf 50 + ne demek?” sorusuna ise koruma değeri 50’nin üzerinde olan üründür, şeklinde yanıt verebiliriz. Garnier C Vitamini Parlak Işıltılı Doku Günlük Güneş Koruyucu Fluid Yüz Kremi de SPF50+ formüle sahiptir. Ürünler sıklıkla 30 ve 50 faktör olarak karşınıza çıkabileceği için ikisi arasındaki temel farkı da açıklayabiliriz. 30 faktör ortalama %95 oranında koruma sağlarken, 50 faktörün cildi yaklaşık %98 oranında koruduğu öne sürülür.

Güneş koruma faktörünün ne kadar olduğunu, ürünlerin üzerindeki ibarelerde görebilirsiniz. Genellikle 15 ila 50+ gibi değişen sayılar mevcuttur.

Günlük Olarak Güneş Koruyucu Kullanmanın Etkileri


Güneş koruyucu kullanmak, cildinizin güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasını sağlar. Kırışıklık görünümü, yaşlanma belirtilerinin hızlanması, kızarıklık görünümü ve yanma gibi sorunlarla karşılaşmanızın önüne geçer. Sadece belirli dönemlerde değil, günlük olarak kullanılması tavsiye edilir. Bazı güneş koruyucu formüller, cildinizi besleyecek ve ihtiyacı olan desteği sağlayacak formüllere de sahiptir.

C vitaminli güneş koruyucu ürününü günlük kullanmanın sağladığı etkileri şu şekilde sıralayabiliriz:

C vitamininin antioksidan özelliği sayesinde cildinizi korumanız mümkündür.
Cildinizin doğal esnekliğini korur.
Bazı ürünler UV ışınlarına karşı SPF50+ koruma sağlar. Bu koruma faktörü, cildinizi zararlı etkenlere karşı %98 oranında korumanıza imkân tanır.
Düzenli kullanımda kırışıklık ve ince çizgilerin görünümünün azalması mümkündür.
Cildin doğal yapısal proteinlerini UV ışınlarından koruduğu için yaşlanma belirtilerini geciktirebilir.
Zaman içinde renk eşitsizliklerinin önüne geçebilir.
Güneş kaynaklı koyu lekelerin görünümünün oluşumunun önüne geçebilir.

“Güneş koruyucu ne işe yarar?” sorusuna yukarıdaki maddelerle yanıt verebiliriz; fakat tercih ettiğiniz ürüne göre sağlayabileceği ek faydalar da vardır. Örneğin, C Vitamini Parlak Görünmez Doku Günlük Güneş Koruyucu Fluid Yüz Kremi SPF50+ cildi anında güneşten korur, koyu leke görünümlerini azaltır. Sıklıkla karşılaşılan beyaz leke bırakma sorununa da çözüm üreten bir formüle sahiptir. Cildinize hafif masaj hareketleriyle uygulayabilirsiniz.

Güneş Koruyucu Çeşitleri Nelerdir?


Güneş koruyucu çeşitleri; formülüne, bileşenlerine ve SPF oranlarına göre birbirinden ayrılır. Örneğin sprey, krem ve losyon formunda ürün seçenekleri vardır. Genellikle ihtiyaca göre üretilen Garnier güneş koruyucu çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Bronzlaştırıcı Krem / Yağ
Çocuk & Bebek Güneş Kremleri
Yüz için Güneş Kremleri
Su Bazlı Güneş Kremi
Güneş Sonrası Bakım

SPF oranları ise; çok yüksek, yüksek ve düşük olarak kategorize edilir. 50-50+ SPF değeri çok yüksek kategorisinde yer alır. 30 yüksek, 10-20 arası ise düşük grubunda bulunur.

Yağlı cilde sahip olanlar için geliştirilen su bazlı güneş kremleri, hafif bir yapıya sahiptir. Eğer akne problemleri yaşıyorsanız ürünün yağ içermemesine dikkat edebilirsiniz. Su bazlı formülleri tercih ettiğinizde cildinizde ağırlık hissetmeden rahatlıkla kullanmanız mümkündür. Kolay emilmesi de sağlamış olduğu bir diğer avantajdır. Garnier çift fazlı koruma sağlayan su bazlı ürünler, ciltte yapışkan bir tabaka bırakmaz. Bu sayede makyaj yapmadan önce de kullanabilirsiniz.

C vitaminli güneş koruyucu, cildin ihtiyacı olan takviyeleri sağlamak adına özel bir formülle geliştirilmiştir. Görünmez dokusu ve ışınlara karşı anında koruma sağlamasının yanı sıra yüksek koruma değerine sahiptir. Vegan formülü tüm cilt tiplerine uygundur.

Güneş koruyucu seçiminizi yaparken ihtiyacınıza ve beklentinize yönelik seçenekleri inceleyebilirsiniz. Eğer ışıltılı ve canlı bir görünüme kavuşmak istiyorsanız C vitamini içerikli günlük güneş kremleri, sizin için oldukça idealdir. Özellikle teninizde koyu leke görünümü varsa bu ürünler sayesinde görünümünü azaltmanız mümkündür.

UV Işınları Nedir? Etkileri Nelerdir?


UV, dalga boyu 100 ile 400 nm arasında değişen, gözlerimizin algılayamadığı morötesi ışınlardır. Farklı kaynaklardan yayılan bu ışınların insan sağlığına zarar verdiği bilinir. Çeşitli araştırmalar sonucunda güneş ışınlarının yaklaşık %9’unun 100 ile 400 nm aralığında değiştiği görülmüştür. Haliyle UV ışınlarını en güçlü şekilde yansıtan kaynağın güneş olduğunu ifade edebiliriz.

Morötesi ışınlarını gözlerimiz algılamıyor olsa da cilt üzerindeki etkilerini net bir şekilde fark etmek mümkündür. Örneğin, yaz mevsiminin öğle saatlerinde uzun süre dışarıda kalmak, ciltte yanık ve kızarıklıklara sebep olabilir. Aynı zamanda gözleri de etkilediği için yaşarma, kaşıntı ve kızarıklık gibi problemleri fark edebilirsiniz.

UV ışınlarının hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. Örneğin, önemli bir D vitamini kaynağı olduğu için güneşten izole bir yaşam önerilmez. Diğer yandan cilt tabakasında çeşitli problemlere yol açtığı için uzmanlar düzenli güneş kremi kullanımını tavsiye eder.

Güneşin altında herhangi bir koruyucu kullanmadan uzun süre kaldığınızda yaşayabileceğiniz problemlerin bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Güneş yanığı
Koyu kahverengi leke görünümü
Renk eşitsizlikleri
Pul pul dökülme
Kaşıntı ve kızarıklık görünümü
Yanıklara bağlı cilt kararması

Zararlı etkilerden korunmak için güneş koruyucu ürünleri rutinlerinize dahil edebilirsiniz. Özellikle yaz tatillerinde SFP oranı yüksek ürünler seçmeye özen göstermeniz tavsiye edilir. SPF 50 ve üzeri ürünler, yaz mevsimi için ideal korumayı sağlar. “Spf 50 nedir?” sorusunun cevabını merak ediyorsanız koruma değeri yaklaşık %98 oranında olan faktördür, diyebiliriz.

Koruyucu Güneş Kremi Kullanmanın Faydaları


Güneş ışınlarının teninizde renk değişimlerine neden olmaması için kullanabileceğiniz çeşitli koruyucular vardır. Koruyucu güneş kremi de bu ürünler arasında yer alır. UV ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirmek için geliştirilmiştir. İçeriğinde cildin ihtiyacı olan bileşenleri barındırdığı için canlı ve parlak bir görünüm kazandırır.

Cilt tipinize uygun, koruma faktörü ideal olan bir ürün kullanmanın sağlayacağı faydalar aşağıdaki gibidir:

Yaşlanma belirtilerini geciktirir.
Koyu lekelerin görünümünün önüne geçer.
Güneş yanığı riskini en aza indirir.
Kırışıklık ve ince çizgi görünümlerini azaltmada etkilidir.
Teninize doğal bir ışıltı ve parlaklık kazandırır.

C vitaminli güneş koruyucu kullanmayı tercih etmeniz cildinizdeki koyu leke görünümünün azalmasına da destek olacaktır. Aynı zamanda vegan bir formüle sahiptir. Yüzde ağırlık hissi yaratmadan gün boyu koruma sağlar. Güneş koruma faktörü 50 olduğu için UV ışınlarından gelen zararlı etkileri minimalize eder.

Güneş Koruyucu Nasıl Kullanılır?


“Güneş koruyucu nasıl kullanılır?” sorusuna öncelikle temiz bir cilde uygulanması gerektiği şeklinde yanıt verebiliriz. Sabah rutininize dahil edebileceğiniz bu ürünü sürmeden önce şunları yapabilirsiniz:

Cildinizi yüz temizleme jeliyle yıkayarak ölü deriden ve kirden arındırabilirsiniz.
Günlük kullandığınız bir serum varsa önce bu ürünü yüzünüze uygulamanız tavsiye edilir.
Daha sonra teninizin ihtiyacı olan nem desteğini sağlayabilirsiniz.
Serum ve nemlendiricinin tamamen emilmesinin ardından güneş koruyucu kremi uygulamaya başlayabilirsiniz.
Güneş koruyucunun nasıl sürüleceği konusunda ise hafif masaj hareketleriyle uygulamanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Uygulama için bu noktada iki parmak kuralını takip edebilirsiniz. İşaret ve orta parmağınıza uzunlamasına şeritler hâlinde ürünü sürebilirsiniz. Bu miktar yüz ve boyun bölgenizi korumanız için yeterli olacaktır. C vitaminli güneş koruyucuyu kullanırken göz çevresine de sürebilirsiniz ancak gözle temas etmemesine dikkat etmeniz önerilir.

Gün içerisinde makyaj yapmayı planlıyorsanız izlemeniz gereken adımlar yine yukarıdaki gibidir. Bakım ürünleri ve güneş koruyucunun tamamen emilmesi ardından makyaj rutininize başlayabilirsiniz.

Işıltılı bir doku sağlayan C vitaminli güneş koruyucu, aynı zamanda leke bırakmaz. Bu sayede üzerine fondöten ve pudra uygulayabilirsiniz. Yüz için geliştirilen özel bileşenleri, yüksek SPF değeri sayesinde gün boyu koruma sağlayacaktır. Eğer uzun saatler UV ışınlarına maruz kalırsanız kremi tazelemeniz tavsiye edilir.

Güneş Koruyucu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Güneş koruyucu seçerken; koruma faktörüne, cilt tipine uygunluğuna ve formülüne dikkat edilmesi gerekir. İçeriğinde cildinize fayda sağlayacak vitaminler barındıran ürünler, gün boyu daha canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Diğer yandan su bazlı kremler, ağırlık yapmayan hafif dokusuyla rahatlıkla kullanılabilir. Eğer yağlı bir cilde sahipseniz su bazlı ürünleri veya C vitaminli güneş koruyucuları tercih edebilirsiniz. Cildiniz çok kuruysa yağ bazlı formüllerle birlikte yine C vitaminli kremleri kullanmanız mümkündür.

Orta ve yüksek koruyuculuk için SPF değeri, 30 ile 50 aralığında olmalıdır. Uzmanlar, bu oranların yeterli korumayı sağladığında hemfikirdir. Garnier güneş koruyucu 50 faktör koruma değeriyle UV ışınlarının zararlı etkilerini en aza indirecektir. Aynı zamanda hassas ciltler için de uygun bir ürün olduğundan bu cilt tipine sahip kişiler tarafından rahatlıkla tercih edilebilir.

Garnier C Vitamini Parlak Doku Günlük Güneş Koruyucunun İçeriğinde Neler Var?


Garnier güneş koruyucu yüz kremi; UVB, UVA ve uzun UVA ışınlarına karşı cildi korumak için farklı bileşenlerle geliştirilmiştir. Klinik çalışmalar, C Vitamini Parlak Görünmez Doku Günlük Güneş Koruyucu Fluid Yüz Kremi’nin koyu leke görünümünde %53* azalma sağladığını göstermiştir. Aynı zamanda cildin %43* oranında daha parlak ve %40* oranında daha pürüzsüz olmasını sağlar. * Klinik çalışma, 76 kişi, 3 ay.

C vitaminin cilde faydaları ve peptitlerin sağladığı pürüzsüz dokudan esinlenen kremin içeriğinde, hyaluronik asit de vardır. C vitamini cilde aydınlık bir görünüm kazandırdığı bilinen güçlü bir antioksidandır. Ayrıca daha sağlıklı bir ten görünümü için etkili bir içeriktir. Cildin ihtiyacı olan nem desteği, hyaluronik asit sayesinde sağlanır. Bununla birlikte kremin formülünde C vitamini türevlerine de yer verilmiştir.

Garnier C Vitamini Parlak Doku Günlük Güneş Koruyucunun Diğer Güneş Koruyuculardan Farkı


C vitaminli güneş koruyucu, doğal bir antioksidan olan vitaminin faydalarından esinlenerek geliştirilmiştir. Cilde daha aydınlık, ışıltılı bir görünüm kazandırır. Beyaz leke bırakmayan yapısıyla birlikte koyu leke görünümünün azalmasına yardımcı olur.

Güneş koruyucu formüllerinin her biri, içeriğine göre cilde farklı faydalar sağlar. Örneğin, su bazlı formüller yağlı cilde sahip olanlar için idealdir. Ağırlık hissi yaratmaz ve yağlanmayı önler. C vitaminli güneş koruyucu ise tüm cilt tiplerine uygun olacak şekilde geliştirilmiştir. İçeriğindeki nemlendirme etkisi sayesinde teninizin doğal esnekliğini korur.

Ürün; pürüzsüz, doğal ve sağlıkla ışıldayan bir görünüme kavuşmanız için gerekli bileşenleri bir araya getirmiştir.

C Vitamini Parlak Günlük Güneş Koruyucu: Işıltılı Doku


Günümüzde cildin doğal güzelliğini ön plana çıkarmaya yönelik trendler, daha sağlıklı ve parlak bir görünümün önemini artırmıştır. Haliyle bu dokuyu kazandıracak ve teni olduğundan daha beyaz göstermeyecek renkli güneş koruyucu ürünler daha fazla popülerlik kazanmıştır. Garnier C Vitamini Parlak Işıltılı Doku Günlük Güneş Koruyucu Fluid Yüz Kremi, istediğiniz parlak dokuyu elde etmeniz için gereken formüle sahiptir. Teninize doğal bir ışıltı kazandırırken koyu leke görünümlerini azaltır. Cildiniz sağlıkla ışıldayan bir görünüme kavuşur.

C Vitamini Parlak Günlük Güneş Koruyucu: Görünmez Doku


Pürüzsüz bir doku yaratmak için C vitaminli güneş koruyucu, teninizde görünmez bir tabaka yaratır. Çevresel faktörlerin sebep olduğu yorgun görünümü en aza indirir ve cilde ışıltı katar. Ürünleri dilerseniz nemlendirici olarak da kullanabilirsiniz. Güneş koruyucu makyaj bazı gibi kullanıldığında kısa sürede emilir ve üzerine makyaj yaptığınızda pürüzlü bir görünüm yaratmaz. Gün içerisinde tazelemeniz de mümkündür ancak fondöten üzerine uyguladığınızda yeterli etkiyi göremeyebilirsiniz.

Kullanım esnasında yüzde ağırlık yapmadığı gibi temizliği de oldukça kolaydır. “Güneş koruyucu nasıl temizlenir?” sorusuna yanıt arıyorsanız günlük cilt bakım rutininizi uygulamanız yeterli olacaktır. Örneğin cilt tipinize uygun bir yüz temizleyici ile yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendiricinizi sürebilirsiniz.
first fixed slider