Siyah Nokta Temizleme

(6) tane sonuç gösteriliyor

Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktalar, genellikle cilt gözeneklerinin tıkanması sonucunda oluşan küçük, siyah veya açık renkli noktalardır. Hem kadın hem de erkeklerde oluşan siyah nokta, bir akne türüdür. Genellikle yanaklarda ya da T bölgesinde görünür. Siyah noktaların oluşumunun bir numaralı sebebi tıkanmış geniş gözeneklerdir.

Cilt gözeneklerinin tıkanmasının pek çok sebebi olabilir. Genel olarak ciltte biriken yağlar, düzenli cilt temizliği yapılmaması, ölü derilerin ciltten arındırılmaması gibi nedenler gözenekleri tıkar. Zamanla bu tıkanıklıklar oksitlenerek siyah noktaları oluşturur. 

Siyah noktalar, genellikle burun, çene ve alın gibi yağlı bölgelerde daha sık görülür. Cilt temizliği ve uygun bakım önlemleriyle bu noktaların oluşumu büyük oranda azaltılabilir. Siz de düzenli bir cilt bakım rutini oluşturup uygun siyah nokta temizleme ürünlerini kullanarak cildinizdeki istenmeyen lekelere güle güle diyebilirsiniz. 

 

Siyah Nokta Temizleme Ürünleri

Siyah nokta temizleyici, hem cildinizde oluşan koyu renkli lekeleri gidermek hem de onları azaltmak için kullanabileceğiniz bir kozmetik üründür. Siyah noktalar, cilt gözeneklerinizin tıkanması sonucu oluşan ve yüzü kirli gösterebilecek noktalardır.

Siyah nokta temizleme ürünleri, bu tıkanıklıkları açarak ya da çıkartarak siyah renkli lekelerin görünümünü azaltmaya çalışır. Piyasada çeşitli siyah nokta temizleme ürünleri bulunur. Bu cilt temizleme ürünleri arasında siyah nokta temizleme jeli, yüz temizleyici krem, yüz maskesi, peeling seti ve serum öne çıkar.

Bazı siyah noktaların sebepleri sadece tıkanıklıklarla açıklanamayabilir. Kimi biyolojik sebepler, kullanılan ilaçlar ve yaşam tarzı da ciltte koyu renkli nokta oluşumuna yol açabilir. Örneğin, yapıları gereği bazı insanların vücudu fazla yağ üretiyor olabilir. Yağ üretimine yol açan kimi hormonal değişiklikler yaşayan kişilerin de cildinin koyu renkli nokta oluşturma riski fazla olabilir.

Kimi ilaçların yan etki olarak ciltte leke oluşumunu artırdığı biliniyor. Dolayısıyla, siyah noktalarla mücadele eden farklı cilt yapısında çok sayıda insan olabilir. Cilt tipinize, ihtiyaçlarınıza ve ürün tercihinize göre size en uygun cilt temizleme ürününe ulaşabilirsiniz. Bunun için ilk olarak ürün türleri hakkında bilgi edinerek cilt üzerindeki noktalarla mücadelenize başlayabilirsiniz. 

Siyah Nokta Karşıtı Serum

Siyah nokta karşıtı serumlar, son dönemlerde siyah lekeleri temizleme ürünleri arasında en popüler olan ürünlerdir. Siyah nokta karşıtı serumlar, cildinizde, özellikle T bölgesinde, oluşan siyah lekelerin görünümünü azaltmak ve yeni noktalar çıkmasını önlemek için formüle edilir. Bu siyah nokta giderici ürünler, genellikle içerdikleri aktif bileşenler ve özel formüllerle cilt lekelerini doğrudan hedef alır. Cilt lekelerini giderici serumların cildinize etkileri şunlardır;

  • Gözenek temizliği sağlar. İçerdiği aktif bileşenler sayesinde siyah leke karşıtı serum, gözenekleri temizleyerek tıkanıklıkları azaltır. 
  • Cildinizin yağ dengesini düzenler. Aşırı yağ üreten ciltlerde akne ve siyah leke üretimi fazla olabilir. Ancak bir cilt bakım serumu, yağ dengesini düzenleyerek yağı cilde eşit bir şekilde yayar. 
  • Cilt yüzeyini pürüzsüzleştirerek genç görünmenizi sağlar. Serum, içerdiği bileşenler sayesinde temizliğe ve yağ dengesine yardımcı olurken cilde pürüzsüz bir görünüm de katar. Böylece, cildiniz daha homojen ve temiz bir görünüme kavuşabilir. 

Siyah lekelerle mücadele için en etkili serumlardan biri olan Garnier AHA BHA Cilt Kusurları Karşıtı Siyah Serum’u deneyebilirsiniz. AHA, cildin yağ dengesini düzenlerken aynı zamanda matlık sağlamaya yarayan bir üründür. BHA ise ciltteki ölü deri, akne gibi maddelerden kaynaklanan cilt kusurlarının azaltılmasına yardımcıdır. Temiz cildinize uyguladığınız AHA BHA Cilt Kusurları Karşıtı Siyah Serum ile pürüzsüz bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Genel olarak, tüm siyah nokta karşıtı serumları cildiniz temizken uygulamanız önerilir. Hatta mümkünse serumu uygulamadan önce cildinizi tonikle hazır hale getirebilirsiniz. Böylece serum cildiniz tarafından hızla emilerek etki gösterecektir. Aldığınız ürünü kullanmadan önce cilt tipinize uygun işlemi gerçekleştirmek için kullanma talimatını da inceleyebilirsiniz. Ayrıca, siyah noktaların oluşumunu önlemek için düzenli cilt temizliği ve nemlendirme işlemlerini yapmayı ihmal etmeyiniz. 

Siyah Kağıt Yüz Maskesi

Siyah nokta maskesi, saf kömürün temizleyici ve sıkılaştırıcı gücünden ilham alan bir tür cilt bakım ürünüdür. Saf kömürün doğal faydalarını cildinize yansıtan siyah kağıt yüz maskesi, pratik bir kullanıma sahiptir. Yüzünüze siyah nokta temizleme maskesini yerleştirerek cildinizin ürünü çekmesini bekleyebilirsiniz. 

Yüzde siyah nokta için etkili olan kağıt yüz maskesi aynı zamanda geniş gözenekleri küçültmek için de etkilidir. Yoğun nem, arındırma ve gözenek sıkılaştırıcı etkisi ile pürüzsüz bir görünüm kazanmak için siyah kağıt yüz maskesi bir numaradır.

Kağıt maskeler, içerdikleri siyah yosun, Hyaluronik Asit ve LHA gibi bileşenler sayesinde cildinizi yoğun bir şekilde nemlendirebilir. Böylece gözenek görünümünde gözle görülür bir küçülme olabileceği gibi cilt kuruluğundan kaynaklanan dökülmelerin de önüne geçebilir. 

Hyaluronik Asit içeren bir siyah kağıt yüz maskesi, cildinizin yaklaşık bir haftalık nem ihtiyacını karşılarken kömür ise cildinizi arındırır. Kimi siyah kağıt maskelerinde siyah çay yaprakları bulunur. Siyah çay, cildin matlaşmasına yardımcıdır. Cildinizin sağlıklı ve duru bir görünüm kazanmasını sağlar. 

Bahsedilen bileşenleri içeren etkili bir ürün arayışındaysanız Garnier Saf Kömür Siyah Kağıt Yüz Maskesi’ni deneyebilirsiniz. Ürünün içerisindeki LHA, Siyah Yosun ve Hyaluronik Asit sayesinde cildinizi nemlendirirken gözeneklerinizin sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

Genellikle siyah kağıt maskelerinin kullanım süresi 15 dakikadır. Ürüne bağlı olarak süre değişebilir. Dolayısıyla ürün açıklamasını okumanızda fayda var. Ürünü kullanmadan önce ilk olarak yüzünüzü temizleyip temiz bir havlu yardımıyla nazikçe kurutmalısınız. Ardından maskenizi T bölgesine odaklanacak şekilde uygulayabilirsiniz. Bekleme süresinin sonunda maskenin alt kısmından başlamak suretiyle yavaşça çekip çıkarabilirsiniz. Maskenizi kullandıktan sonra cildinizde kalan ürünü masaj yardımıyla cildinize yayabilir ve pamukla temizleyebilirsiniz.  

 

Siyah Nokta Karşıtı Peeling

Siyah nokta karşıtı peeling, cildinizdeki siyah lekelerin azalmasına ve önlenmesine yardımcı olan bir cilt bakım metodudur. Siyah nokta peeling ürünleri, içerdiği aktif bileşenler ve tanecikler aracılığıyla cildinizi derinlemesine temizlemeyi hedefler. Cildinize masaj yaparak uygulayabileceğiniz Garnier Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Peeling, cildinizin üst tabakasındaki ölü deri hücrelerini ve döküntüyü nazikçe giderir. Böylece gözeneklerinizin ferahlamasına yardımcı olur. Siyah lekelerden arınan gözenekleriniz, düzenli peeling uyguladığınız takdirde zamanla daha küçük görünecektir. 

Peeling uygulaması, cildinizdeki yağ dengesini kontrol eder. Ciltteki aşırı yağ üretimi istenmeyen noktaların oluşumunu teşvik edebilir. Siyah leke karşıtı peeling ürünleri, içerdikleri bileşenler aracılığıyla yağ dengesini düzenlemeye yardımcı olur. Bu sayede yağlanma kontrol altına alınır ve akne oluşumu azalır. Peeling uygulaması ile derinleşmiş siyah lekelerden ve aknelerden dahi cildinizi arındırabilirsiniz. 

Leke karşıtı peeling ürünlerini kullanırken, talimatlara uygun şekilde uygulamanız önemlidir. Temizlenmiş ve nemli cildinize masaj yaparak uygulamalı ve ardından cildinizi iyice durulamalısınız. Düzenli kullanım ve uygun bir cilt bakım rutini ile siyah lekelerin görünümünün azalması gerekir. 

Peeling işlemi sonrasında da bir sonraki peeling periyodunuza kadar cildinizi nemli tutmanız önemli bir kriterdir. Bu nedenle, seçtiğiniz cilt bakım peelingine en uygun yüz kremini edinerek peeling sonrası cildinizi nemli tutmaya devam edebilirsiniz. Böylece peelingin daha kalıcı bir etkiye sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Derinlemesine Temizlik

Siyah nokta nasıl temizlenir, sorusunun yanıtlarını aşağıda bulabilir ve cildinizde derinlemesine temizlik için adımları takip edebilirsiniz. 

  • İlk olarak işe cildinizi temizlemekle başlayabilirsiniz. Siyah leke temizliği için ön koşul cildinizi temiz tutmaktır. Yüz temizleme olarak Garnier Saf&Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Temizleme Jeli'ni tercih edebilirsiniz. Derinlemesine bir temizlik için bu jel ile yüzünüzü nazikçe yıkayabilir ve ılık suyla durulayabilirsiniz. Bu adım, ciltteki yağ, kir ve makyaj kalıntılarını temizleyerek siyah noktaların daha kolay çıkmasını sağlar.
  • Siyah noktaların en hızlı şekilde cildinizden çıkmasını sağlamak için buhar banyosu yapabilirsiniz. Cilt gözeneklerinizi bir buhar banyosu ile açmak, siyah lekelerin çıkarılmasını inanılmaz kolaylaştırır. Bir kase sıcak suya eğilip bir havlu ile başınızı örtün. Buharın cildinize etki etmesini sağlamak için yaklaşık 5-10 dakika bu şekilde kalın. Bu buhar banyosu, gözenekleri açarak gözeneklere biriken kir ve lekelerin yumuşamasını sağlar. Siyah noktalarınız yumuşadıktan sonra cildinizden çıkması çok daha kolay ve zahmetsiz olacaktır.
  • Bu aşamada bir ön temizlik olması açısından bir siyah nokta bandı uygulaması yapabilirsiniz. Noktaların en yoğun olduğu bölgenize bandı yapıştırıp birkaç dakika bekledikten sonra yavaşça çıkarabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz siyah nokta temizleme ürününü uyguladıktan sonra artık kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz serum, kağıt maske, peeling gibi ürünlerden birini uygulayabilirsiniz. Seçtiğiniz ürünü koyu renkli lekelerden muzdarip olduğunuz bölgeye uygulayıp talimatlarda belirtilen süre boyunca bekletebilirsiniz. Özellikle salisilik asit gibi aktif bileşenler içeren ürünler, gözenekleri temizlemeye ve koyu renkli noktaların azalmasına yardımcı olabilir. Belirtilen süre sonunda ürünü cildinizden nazikçe çıkarabilirsiniz. Son aşamada cildinizi iyice duruladığınızdan emin olmanızda fayda var.
  • Temizlik işlemi tamamlandıktan sonra sırada nemlendirme işlemi vardır. Siyah noktaları temizledikten sonra cildinizi nemlendirmek önemlidir. Hafif ve nemlendirici bir krem veya nemlendirici bir serum kullanarak cildinizi nemlendirin. Bu, cildinizin nem dengesini geri kazanmasına yardımcı olur.

Tüm bu adımları uyguladığınızda cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. 

Siyah Noktalara Karşı Cilt Bakımı

Genel kanının aksine, siyah noktaları sıkmak onlardan kurtulmayı sağlamaz. Aksine cildinize zarar verebilir ve siyah lekelerin cildinizin diğer bölgelerine de yayılmasına yol açabilir. Bu nedenle, en uygun siyah nokta cilt bakımı için öncelikle özel bir bakım rutinine sahip olmanız gerekir. İlk olarak işe cildinizi günlük olarak temizleyerek başlayabilirsiniz. Ciltte koyu renk noktaların oluşmasının bir numaralı sebebi cildi günlük olarak temizlememektir. Siyah noktalardan kurtulmak için en azından cildinizi günlük olarak yıkayıp nazikçe durulamalısınız. 

Siyah noktaların oluşumunu engellemek için siyah nokta karşıtı kremlerden faydalanabilirsiniz. Bu kremleri düzenli kullandığınızda olası cilt lekelerinden sizi koruyacaktır. Ancak kullanacağınız cilt bakım ürününü seçerken komedojenik ürünler seçmediğinizden emin olmalısınız. Zira komedojenik ürünler gözenek tıkanıklığına yol açabilir.

Ara ara cildinize maske ya da peeling uygulaması yaparak gözenek temizliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Böylece gözenekleriniz tıkanmayacak ve kolay kolay cildinizde siyah noktalar oluşmayacaktır. 

Yapabileceğiniz bir diğer şey yoğun yağlı ürünlerden kaçınmaktır. Yoğun yağ içeren bazı ürünler cilt lekeleriyle mücadelenize zarar verebilir. Dolayısıyla, yağsız yapıda ürünler tercih ederek akne, sivilce ve koyu renkli cilt lekelerinden mümkün olduğunca uzak kalabilirsiniz. Özellikle yağlanmaya eğilimli bir cildiniz var ise hipoalerjenik vegan formül içeren Garnier Saf ve Temiz Kömürlü Bar seçeneğini tercih edebilirsiniz. 

Siyah noktalarla mücadelenizde geniş bir ürün yelpazesi sunan Garnier’in siyah nokta temizleme ürünlerini inceleyebilirsiniz. Cildinizin ihtiyaç duyduğu krem, jel, peeling, maske ve serum gibi en uygun siyah nokta karşıtı temizleme ürününe ulaşabilirsiniz.