first fixed slider

HEPİMİZ İÇİN YEŞİLE BAĞLILIK SÖZÜMÜZE BAĞLIYIZ

Dünyanın önde gelen doğal güzellik markası olarak, herkese erişilebilir sürdürülebilir güzellik yolunda öncülük ederek olumlu bir etki yaratma fırsatımız var.

videodefault

5 ADIMDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK YOLCULUĞUMUZ

green beauty 3

DAHA FAZLA DAYANIŞMA VE KAPSAYICILIK

Dayanışma kaynak bulma programlarımızın ve Plastics For Change ortaklığımızın bir parçası olarak 1.431 topluluğu güçlendiriyoruz. 2025 yılına kadar 1.500 topluluğu güçlendirme taahhüdünde bulunduk.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN

Daha Yeşil Bilim ve Formüller

2022 yılında formüllerimiz biyolojik parçalanabilirliğin %82'sine ulaştı*. İçeriklerimizin %63'ü biyobazlı veya bol miktarda bulunan minerallerden elde edilen bileşenlerden oluşuyor. 2025 yılına kadar, biyoteknoloji gibi Yeşil Bilimler tarafından desteklenen, saç ve cilt için yeni, yüksek performanslı ve saygılı formüller oluşturmaya devam edeceğiz.
*OECD 301 veya benzeri testlere göre.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN

green beauty 4
green beauty 5

Daha fazla geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir ambalaj

2022'de geri dönüştürülmüş plastik kullanımı sayesinde 15.800 ton ilk kullanım plastik tasarrufu sağladık. PET plastiğimizin %83'ü geri dönüştürülmüş malzemelerden geliyor. 2030 yılına kadar tüm ürünlerimiz %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılacak ve %100 geri dönüştürülebilir, yeniden doldurulabilir veya yeniden kullanılabilir olacak.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN

Daha fazla yenilenebilir enerji

2005 yılından bu yana fabrikalarımız ve dağıtım merkezlerimizde su tüketimini %55 ve CO2 emisyonlarını %82 oranında azalttık. 2025 yılına kadar, tüm endüstriyel tesislerimiz %100 yenilenebilir enerji kullanacak.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN

green beauty 6
green beauty 7

Cruelty Free International tarafından onaylandı

Tüm Garnier ürünleri, hayvan testlerine son vermek için çalışan lider kuruluş olan Leaping Bunny Programı kapsamında Cruelty Free International tarafından resmi olarak onaylanmıştır.

2022 Sürdürülebilirlik Raporu

Eylemlerimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için, size uygulamalarımız hakkında şeffaf bilgiler sunmak amacıyla
dördüncü Sürdürülebilirlik Raporumuzu kullanıma sunduk.

green beauty 9

Çevresel ve Sosyal Etki

En sevdiğiniz Garnier ürünlerinin çevresel puanlarını keşfedin.

DAHA FAZLA BİLGİ EDİN

first fixed slider

ORTAKLARIMIZ

Plastics For Change

Garnier, 2020'den beri plastik atığı sosyal sorunları ele almak için bir kaynak olarak kullanmak üzere Plastics for Change ile ortaklık kuruyor; Hindistan'da Ocean Bound Plastic'i toplayıp geri dönüştürürken, aynı zamanda gayri resmi atık toplayıcıların ve ailelerinin geçim kaynaklarını iyileştirmelerine olanak tanıyor.

PLASTICS FOR CHANGE'I ZİYARET EDİN

slider 6 grup 3
green beauty 12

Okyanusu günümüzün en büyük sorunlarından korumak için çalışıyoruz

1986'dan beri gönüllüler, kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan International Coastal Cleanup® aracılığıyla dünya çapındaki plajlardan ve su yollarından 162.000 metrik tondan fazla çöp topladı.

Başardık!

2019'dan beri Garnier, deniz ekosistemlerini korumak için dünyanın dört bir yanındaki tüketicileri ve çalışanları bir araya getirmek için Ocean Conservancy ile gururla güçlerini birleştirdi. Şimdiye kadar dünyanın dört bir yanından 804 katılımcı, bu temizlik günlerinde plajlardan ve su yollarından 60,6 tondan fazla atık topladı.

OCEAN CONSERVANCY'I ZİYARET EDİN

green beauty 13
first fixed slider

Daha fazla dayanışma ve kapsayıcılık

2022'de eylemlerimiz dünya çapında 1.431 topluluğu güçlendirdi.
2025 yılına kadar 1.500 topluluk, dayanışmaya önem veren kayank seçimi programımızın bir parçası olacak.

Garnier çiftçilere nasıl destek oluyor?

Dayanışma Kaynak programımız genellikle iş piyasasından dışlanan insanlara iş ve sürdürülebilir bir gelir sağlama imkanı sunar. Tedarik zinciri boyunca adil ticaret uygulamalarını hayata geçirme konusunda taahhütte bulunuyoruz ve çiftçilere ve işçilere destek olmayı ve güçlendirmeyi amaçlayarak gelirlerini ve geçim standartlarını artırmalarına yardımcı olmayı hedefliyoruz. Ayrıca, tarımdaki becerilerini geliştirmeleri ve organik tarım konusunda en güncel bilgilere sahip olmaları için eğitim sağlıyoruz.

Garnier yerel ekonomiye nasıl yardımcı oluyor?
Çok sayıda küçük üretici için sağlık hizmetlerine veya sosyal koruma mekanizmalarına erişimi kolaylaştırıyoruz. 2022 yılında, Dayanışma Kaynak programımız, sosyal veya finansal zorluklarla karşı karşıya olan 1.431 topluluğun iş bulmasını veya adil gelir elde etmesini sağladı. Aynı zamanda, toplulukları sosyal sorumluluğa dayalı veya "dayanışma" kaynak programları aracılığıyla güçlendirmek için uluslararası düzeyde sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği yapıyoruz.

Daha Yeşil Bilimler & formüller

2022 yılında, içeriklerimizin %63'ü biyobazlı, bol miktarda bulunan minerallerden elde edilen veya döngüsel işlemlerle elde edilen bileşenlerden oluşuyordu ve formüllerimizin biyolojik parçalanabilirlik oranı %82'ye ulaştı*. 2030 yılına kadar, içeriklerimizin %95'i biyobazlı, bol miktarda bulunan minerallerden elde edilen veya döngüsel işlemlerle elde edilen bileşenlerden olacak.
*OECD 301 veya eşdeğer testlere göre.

Sürdürülebilir kaynaklı olmak ne anlama geliyor?
Garnier tedarikçilerini seçerken etik konuları, çevresel etkiyi ve sosyal faktörleri göz önünde bulundurur. İçeriklerimizin sorumlu ve sürdürülebilir bir şekilde üretilmesini ve hasat edilmesini istiyoruz. Bu, çiftçileri, kullanılan araziyi, çiftçilik uygulamalarını, yerel toplulukları ve kaynak bulmanın diğer birçok yönünü içerir.

Sürdürülebilir kaynak kullanımı neden önemlidir?
Garnier, sürdürülebilir kaynak kullanımının önemli olduğunu düşünüyor çünkü amacımız, yenilenebilir malzemelerimizin bol miktarda yeniden üretilmesini sağlamak, biyoçeşitliliği artırmak ve iklim değişikliği üzerindeki etkiyi azaltmak.

Biyoçeşitliliği nasıl koruyabiliriz?
Arılara Saygılı Refah Programımız gibi programlar aracılığıyla, Garnier, sorumlu arıcılar ve tedarikçilerden oluşan bir ağ aracılığıyla, arılardan elde edilen tüm bileşenlerini sürdürülebilir bir şekilde tedarik eder. Diğer bir örnek ise Pronatura ve MexiAloe iş birliği ile 2019 yılında hayata geçirdiğimiz Solidarity Sourcing projemiz. 2022'de 4 köyde 56 yararlanıcıya ulaşan bu program, çiftliklerini çevreleyen korunan rezervlerde biyolojik çeşitliliği korumaya yönelik girişimler de dahil olmak üzere ailelerin organik tarım uygulamalarını benimsemelerine yardımcı oluyor.

Garnier'in sürdürülebilir kaynak bulma stratejisi nedir?
Tüketicilerimize aynı yüksek performansı sunarken aynı zamanda her Garnier ürününün daha sürdürülebilir olmasını sağlamak için Yeşil bilimlerden yararlanarak biyoçeşitliliği ve gezegeni korumaya tamamen kararlıyız. Bugün, biyo-bazlı içeriklerimizin %89'u sürdürülebilir kaynaklardan geliyor.

Sürdürülebilir kaynak kullanımı, ambalajlarımız için de önceliğimizdir. 2022'de, ürün broşürlerimiz ve katlanır kutularımız için kullanılan kağıt ve kartonun %98,5'i, FSC® gibi sürdürülebilir şekilde yönetilen orman sertifikasyonundan elde edilen malzemelerden yapılmıştır.

Garnier yeşile bağlılık sözünü nasıl tutuyor?
"Yeni ürünlerimizin %99'u iyileştirilmiş bir sosyal veya çevresel ayak izine sahip.
2005 yılından bu yana %95 daha fazla ürün üretirken, endüstriyel tesislerimizde %82 daha az CO2 emisyonu* elde ettik.

Tüm ürün kategorilerimizde doğal kaynaklı formülleri piyasaya sürerek her geçen gün daha fazla doğal içeriğimizi sürdürülebilir bir şekilde tedarik ediyoruz. 2022'de fabrikalarımızın sürdürülebilirlik performansını iyileştirdik ve ambalajlarda kullanılmamış plastik kullanımımızı azalttık.

* KAPSAM 1 & 2 - GARNIER MARKASI İÇİN PAZAR BAZLI

Yeşil Bilim nedir?
Yeşil Bilimler, doğal ham maddelerin çevreye saygılı, sürdürülebilir bir şekilde özütleme veya fermantasyon gibi işlemler yoluyla yüksek performanslı doğal bileşenlere dönüştürülmesi de dahil olmak üzere tüm bilimsel bilgileri kapsar. Garnier, yüksek performanslı, sürdürülebilir ürünlerimizde doğanın gücünü açığa çıkarmak için en son yaşam bilimleri bilgisinden yararlanır. Artık Green Sciences Vitamin Cg ve Hyaluronik Asit kullanıyoruz.

Yeşil tarım nedir?
Ekosistemleri koruyacak ve çevre üzerindeki etkiyi azaltacak şekilde doğal ham maddelerin üretimini teşvik eden çiftçilik uygulamaları. Bu, daha az su kullanmak, daha az karbon emisyonu üretmek ve atıkları azaltmak anlamına gelebilir.

Güzellikten nasıl sorumlu olunur?
"Garnier, 2017'den itibaren içeriklerimizin menşeini açıklayan şeffaflık hareketinde bir öncüydü. Haziran 2020'de, tüketicilerin daha sürdürülebilir tüketim seçimleri yapmasına yardımcı olmak için ürün çevresel ve sosyal etki etiketlemesini başlattık.

Yeni organik yelpazemiz de dahil olmak üzere tüm ürün kategorilerimizde doğal kaynaklı formüllerle her gün daha fazla doğal içeriğimizi sürdürülebilir bir şekilde tedarik ediyoruz. Fabrikalarımızın sürdürülebilirlik performansını iyileştirdik ve geri dönüştürülmüş içeriği artırırken ambalajlarda işlenmemiş plastik kullanımımızı azalttık.

Yeşil Güzellik stratejimiz, güzelliğe uçtan uca bir yaklaşım benimseyerek daha fazla ilerleme kaydetmemizi sağlayacaktır. Bu, ürünlerimizin yaşam döngüleri boyunca etkilerini iyileştirme, doğal kaynakları korumaya, temiz enerjiden yararlanmaya ve israfı önlemeye yardımcı olma taahhütlerini içerir."

"Ekotasarlanmış formül" ne anlama geliyor?
Laboratuvarlarımız, yaşam döngüsü değerlendirmeleri ile ürünlerimizin çevresel etkilerini uzun yıllar boyunca ölçer. Formüllerimizin biyolojik olarak parçalanabilirliğini geliştirmeye, su ayak izimizi azaltmaya ve ürünlerimizin su ortamı üzerindeki etkisini azaltmaya odaklanıyoruz.

Daha fazla geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir ambalaj

2022'de, tümü %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmış Europe Micellar şişe <400ml, Europe Fructis Şampuan ve Saç Kremi şişeleri gibi şişelerde geri dönüştürülmüş plastik kullanılması sayesinde 15.800 ton işlenmemiş plastik tasarrufu sağlandı. PET'imizin %83'ü plastik, geri dönüştürülmüş malzemelerden gelir.

2030 yılına kadar Garnier, tüm ambalajların %100 geri dönüştürülmüş plastikten yapılmasını ve 40.000 ton işlenmemiş plastik tasarrufu sağlamayı hedefliyor.

Hangi plastikler geri dönüştürülebilir?
Garnier'in bugün ambalajlarımızda kullandığı plastiklerin çoğu PET (Polietilen Tereftalat), PP (Polipropilen) ve PE'dir (Polietilen). Bu malzemeler birkaç kez geri dönüştürülebilir ve tekrar kullanılabilir ve dünyada en çok geri dönüştürülen plastik malzemelerdir.
PCR (Tüketici Sonrası Geri Dönüştürülmüş) plastikler, tüketici ürünlerinden elde edilen plastik atıklardan geri dönüştürülür. Garnier, 2030 yılına kadar %100 PCR plastikleri veya biyolojik kaynaklı plastikler kullanmayı taahhüt etti.
Garnier, ürünlerimizin hangi parçalarının geri dönüştürülebileceği konusunda farkındalık yaratmanın bizim sorumluluğumuz olduğuna inanıyor. Farklı plastik türleri ve çeşitli geri dönüşüm akışları hakkında videolar ve öğreticiler geliştiriyoruz.

Garnier plastiği nasıl azaltır?
Ekolojik tasarımlı ambalajlara ulaşmak için ileriye dönük stratejimizi 4 sütuna dayandırdık: geri dönüştürülmüş malzemeler kullanmak, yeniden tasarlamak ve yenilik yapmak, yeniden kullanmak ve geri dönüştürmek.

· Yenilikler
En çok heyecan duyduğumuz plastik azaltan yeniliklerimizden bazıları, 2020'de piyasaya sürülen ve %100 FSC sertifikalı kartondan yapılmış bir ambalaja sahip nihai ""sıfır plastik"" çözüm olan Ultra Doux Solid şampuanı içeriyor. 2022'de Ultra Doux serisinin tamamı yeniden paketlendi: Daha hafif ancak daha sağlam, çıkarılabilir kapağı ve daha geniş boyunlu yeni doldurulabilir şişeler geliştirdik. Ayrıca ikonik karışımlarımız için şişelerden %73 daha az plastik kullanan yeniden doldurulabilir poşetler yarattık. 2022'de ayrıca Micellar Temizleme Suyunu Avrupa'da %100 geri dönüştürülmüş plastikten* yapılmış şişelerle yenileyerek yılda 2.218 ton işlenmemiş plastik tasarrufu** sağladık. Daha önce geri dönüştürülemeyen plastik atıklardan*** %100 geri dönüştürülmüş PET plastikten* üretilen markanın ilk Micellar Cleansing Water All-In-1 şişesini piyasaya sürerek sürdürülebilir ve yenilikçi teknolojileri kullanmaya devam edeceğiz.

· Varolan ürünler
Amacımız, ambalajlarda kullanılan plastiği hafifletmek ve geri dönüştürülebilir ya da sıfır plastik yerine geri dönüştürülebilir plastikle değiştirmek. Bunun için, Tüketici Sonrası Geri Dönüştürülmüş Plastikler ve diğer sürdürülebilir malzemeler için büyük, tercihen yerel bir kaynağa ihtiyacımız var. Ambalaj tedarikçilerimiz ve plastik üreticilerimizle yakın bir ortaklık içinde çalışarak, 2030 yılına kadar %100'e ulaşmayı hedefleyen PCR için güçlü tedarik kaynakları geliştiriyoruz.

· Hesabı kapatmak
2022'de geri dönüştürülmüş plastik kullanımımız 15.800 ton işlenmemiş plastik tasarrufu sağladı. 2030 yılına kadar tüm ürünlerimiz sıfır plastikten yapılacak ve tüm ambalajlarımız geri dönüştürülebilir, yeniden kullanılabilir veya kompostlanabilir olacak ve yılda 40.000 ton kullanılmamış plastik tasarrufu sağlanacak.

· Toplum
STK Plastics for Change ile ortaklık yapıyoruz ve tonlarca plastiği geri dönüştüreceğiz ve atık toplayıcılara Hindistan'da istikrarlı bir gelir ve sosyal hizmetlere erişim sağlayacaktır. İlk plastik toplama merkezimiz 2022'de Hindistan'ın Chennai şehrinde açıldı. Tüketicilerimizi geri dönüşüme teşvik etmenin de bizim sorumluluğumuz olduğunu düşünüyoruz. Bu sayede plastiğin çevreye sızmasını azaltmış olacağız.

*Ekim 2022'den beri Avrupa'da 400 ML ve altındaki şişeler için %100; kapak, renklendiriciler ve katkı maddeleri hariç
**2022 üretim miktarları baz alınmıştır.
***Mevcut geri dönüşüm akışları tarafından dikkate alınmadığı için kayıp bir kaynak olarak kabul edilir"

Plastiği nasıl geri dönüştürüyoruz?
"Geri dönüştürülebilir plastik toplanır, temizlenir ve plastik türüne göre sınıflandırılır. Daha sonra parçalanır, yıkanır, eritilir ve pelet veya granül haline getirilir. Bu granül plastik, yeni ambalaj yapmak için kullanılır. Garnier, Loop Industries'in çığır açan sonsuz geri dönüştürülebilir teknolojisini kullanarak en çok satan Micellar Water'ı barındırmak için %100 geri dönüştürülmüş ve geri dönüştürülebilir yeni bir PET plastik şişe geliştirdi.

Ambalaj nasıl yeniden kullanılır?
Garnier, yeniden kullanılabilir veya yeniden doldurulabilir sistemleri teşvik etmeyi, yeni ortaklıklar ve modeller denemeyi taahhüt eder. Ultra Doux eko-paketlememize bir göz atın.

İşlenmemiş plastik nedir?
İşlenmemiş plastik, daha önce hiç bir üründe kullanılmamış veya işlenmemiş yeni üretilmiş plastiktir. Geri dönüşüm tesisleri, tüketiciler tarafından çöpe atılan işlenmemiş plastiği alıp hammadde olarak kullanır.

Garnier, yılda 40.000 ton işlenmemiş plastik tasarrufu sağlamayı hedefliyor. 2030 yılına kadar yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya kompostlanabilir olacak şekilde ambalajlarımızı yeniden icat ediyoruz. O zamana kadar tüm ürünlerimiz sıfır işlenmemiş plastikten, bunun yerine %100 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) plastikler veya biyolojik kaynaklı plastikler kullanılarak yapılacak.

Garnier ambalajlarının ağırlığını nasıl azaltır?
Garnier, kapakları ve plastik şişeleri yeniden tasarlayarak, poşetlerin boyutunu küçülterek ve poşetlerdeki astarları kaldırarak ambalajın ağırlığını ve boyutunu azaltmayı taahhüt ediyor. Ayrıca yeni, plastik içermeyen ambalajlara yönelik yenilikler yapıyoruz ve tek kullanımlık ürünlerin yerini alacak yeni alternatifler arıyoruz. biçimleri.
Plastik ambalajlarımızı hafifleterek 2022'de 15.813 ton işlenmemiş plastik tasarrufu sağladık. Plastik ambalajlarımızı hafifletmeye devam ederek 2030'da 40.000 ton plastiğe ulaşacağız.

Daha fazla yenilenebilir enerji

Son 17 yılda sanayi sitelerimizdeki su tüketimini %55, CO2 emisyonlarını ise %82 oranında azalttık.

CO2 emisyonları nasıl azaltılır?
Tüm fabrikalarımız, daha iyi bina tasarımı ve yalıtımı yoluyla enerji verimliliğini artırmanın yanı sıra endüstriyel süreçler için enerji verimli teknolojiler kullanarak ve son olarak yerel olarak daha fazla yenilenebilir enerji tedarik ederek sürekli olarak karbon emisyonlarını düşürmeye çalıştı.

Bu tür çabalar, karbon ayak izimizi 2005-2022 yılları arasında %82 oranında azaltmamızı sağladı. Ancak hedefimiz, 2025 yılına kadar tüm sanayi tesislerimizin %100 yenilenebilir enerji kullanması. Bunu, her sahaya en uygun teknolojileri kullanarak yapacağız: biyometanizasyon, güneş panelleri, biyokütle, rüzgar enerjisi vb.

Enerji tüketimi nasıl azaltılır?
Üretim tesislerimizde ve dağıtım merkezlerimizde, 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir enerji kullanma hedefiyle enerji kullanımımızı optimize etmeye devam edeceğiz.

Sürdürülebilir fabrika nedir?
Sürdürülebilir bir fabrika, enerjide ölçülü yaklaşımlar uygulayarak ve tesislerinin (binalar, ekipman, endüstriyel süreçler vb.) enerji verimliliğini iyileştirerek enerji ihtiyaçlarını azaltan ve yerel yenilenebilir enerji kullanan fabrikadır.

Su tüketimi nasıl azaltılır?
"Garnier, endüstriyel su tüketimini önemli ölçüde azaltmak için tesislerinde su kullanımını yeniden düşünüyor. Halihazırda, endüstriyel su kullanımının %100'ünün (örneğin temizlik ve soğutma için) yeniden arıtıldığı üç "waterloop" fabrikamız var, geri dönüştürülmüş veya yeniden kullanılmış su Bu işlemler için artık tatlı suya ihtiyacımız yok.

Yüksek kaliteli suyu dahili bir döngüde işleyip yeniden kullanarak, su tüketimimizi ve fabrikanın çevresel etkisini azaltabiliyoruz. Üç 'Waterloop fabrikamız', su yönetiminin verimliliğini artırdı ve dünya çapındaki diğer fabrikalara ilham verdi. 2030 yılına kadar %100 Waterloop fabrikalarına sahip olmayı hedefliyoruz."

Garnier karbon etkilerini nasıl azaltır?
Ürünlerimizin çevresel etkisini azaltmak için süregelen çabalarımızın bir parçası olarak, tüm Garnier sanayi tesislerimizin önümüzdeki yıllarda %100 yenilenebilir enerjiyi benimsemesini destekleyeceğiz.

Plastik kirliliğiyle mücadele için daha fazla eylem

Garnier, 2019'dan beri plastik kirliliğine karşı savaşmak için Ocean Conservancy ile güçlerini birleştiriyor. Son birkaç yılda marka, plastik kirliliğiyle mücadele çabalarımızın bir parçası olarak dünya çapında binlerce çalışanı Uluslararası Kıyı temizleme günleri için seferber etti. Taahhüdümüzü güçlendirmek için 2020'den bu yana, Hindistan'daki atık toplayıcılar topluluğuna adil bir atık plastik oranı sağlamaya, çalışma koşullarını iyileştirmeye ve geri dönüşümü teşvik etmeye yardımcı olmak için Plastics for Change ile ortaklık yapıyoruz.

Garnier, okyanusu korumaya yardımcı olmak için hangi eylemleri belirleyecek?
"Güzellik endüstrisinin ötesinde olumlu bir etki yaratmak için, 30 yılı aşkın süredir okyanus plastiğinin gidişatını değiştirmeye çalışan bir sivil toplum kuruluşu olan Ocean Conservancy ile bir ortaklık kurduk. Birlikte, okyanusları ve kumsalları temizlemenin önemi konusunda farkındalık yaratacağız. ve çalışanlarımızı ve tüketicilerimizi Ocean Conservancy'nin okyanus plastiğiyle mücadele için dünyanın en büyük tek günlük gönüllü çabası olan yıllık Uluslararası Kıyı Temizliği'ne katılmaya teşvik edin.

Garnier, Okyanusa Bağlı Plastik toplamak için Hindistan'da ilk Plastik Atık Toplama Merkezini açarak okyanusları korumak için bir adım daha ileri gidiyor. Sadece çevre üzerinde değil, aynı zamanda yerel topluluk üzerinde de büyük bir etki yaratmayı umuyoruz. Sahada çalışan 50 kişi ve yerel halktan 300 atık toplayıcının yardımıyla ilk yıl 2 000 ton Ocean Bound Plastic toplamayı hedefliyoruz."

Plastik kirliliği nedir?
Plastik kirliliği, son birkaç on yılda acil bir sorun haline geldi. Bugün yılda 350 milyon tondan fazla plastik üretiliyor ve plastik atığın sadece %20'si dünya çapında geri dönüştürülüyor. Gerisi çöpe dönüşerek çevremizi kirletiyor. Bugün dünyada üretilen tüm plastiğin %75'inden fazlası atık haline geldi. Plastik kirliliği yaban hayatına ve doğal ekosistemlere zarar veriyor ve iklim değişikliğine katkıda bulunuyor.

Okyanusta ne kadar plastik var?
Her yıl okyanusa 12,7 milyon tona kadar plastik sızıyor. Bilim adamları 2050 yılına kadar plastiğin okyanustaki balıklardan daha ağır basacağını tahmin ediyor. Dünya her dakika 1 kamyon dolusu plastik eşdeğerini okyanuslara atıyor. (Kaynak: BM Çevre Programı https://environmentlive.unep.org/marinepollution).

Plastik okyanusa nasıl giriyor?
Okyanuslarımızdaki plastik kirliliği, büyük ölçüde insanların atıklarını sorumlu bir şekilde atma fırsatına sahip olmamalarından kaynaklanmaktadır. Bunun yerine, plastik atıkları genellikle yerel nehirlere giriyor ve sonunda okyanusa akıyor. Sorunun merkezinde, şu anda plastik kirliliğinin büyük bir kısmının tek kullanımlık ambalajı destekleyen iş modellerinden kaynaklanması yer alıyor; çevreye plastik sızdıran atık yönetimi; ve şu anda geri dönüştürülmüş plastikten beş kat daha fazla işlenmemiş plastik üreten bir tedarik zinciri.

Plastiğin okyanustaki etkileri nelerdir?
800'den fazla deniz hayvanı türü, yutulması, dolanması veya kimyasal kirlenme yoluyla plastik kirliliğinden etkileniyor. Milyonlarca deniz kuşunun ve deniz memelisinin ölüm nedenidir, bazı deniz türleri plastik okyanus kirliliği nedeniyle yok olma eşiğindedir. Deniz canlıları tarafından plastik tüketimi, besin zincirini daha büyük deniz hayvanlarına ve son olarak da onları yiyen insanlara kadar yayan sağlık sorunlarına neden oluyor. Denizlerdeki plastik ayrıca okyanus sularını kirleterek oksijen seviyelerini düşürür ve balinalar, yunuslar ve penguenler dahil deniz hayvanlarının hayatta kalmasını etkiler. Kuşlar ve kara hayvanları, sahillerde plastiğin kıskacına yakalanıyor. Deniz ekosistemlerinin işleyişi için tehdit oluşturuyor ve okyanusta yüzen mikro plastik parçacıklar tüm canlılar için zehirli.

Neden Plastics For Change ile ortak olmaya karar verdiniz?
"Garnier'de, dünyanın her yerindeki insanları güçlendirme görevimiz olduğuna inanıyoruz. Garnier, 2008'den beri Dayanışma Tedarik programlarına bağlı ve olumlu bir sosyal etki yaratan daha fazla malzeme ve malzeme tedarik etmeye devam etmeyi hedefliyoruz. 1.000 kişiyi güçlendirmeyi umuyoruz. 2025 yılına kadar topluluklar.

Dünya çapında 3 milyardan fazla insan, organize atık toplamaya erişimi olmadan yaşıyor. Bu, gezegenin nüfusunun neredeyse yarısı. Dünyanın en yoksul insanlarından bazıları geçimlerini sağlamak için bu atıkları topluyor. Çoğu kadın olan çöp toplayıcıları, genellikle yoksulluk sınırının altında yaşıyor ve korkunç koşullarda çalışıyor. Garnier, Plastics For Change aracılığıyla Hindistan'daki atık toplayıcı toplulukların bütünsel gelişimini destekliyor. Plastics For Change, sağlıklı ve mutlu bir toplumun temel temelleri olan çocuklar için eğitimi, sağlık hizmetlerini, beslenmeyi, finansal okuryazarlığı ve kız çocukları ve kadınların güçlendirilmesini destekler. "

Okyanusa bağlı plastik nedir?
Okyanusa bağlı plastik, kıyıdan 50 km mesafede geri kazanılan ve sonunda rüzgar, yağış, nehir akışı veya gelgit etkisiyle okyanusa boşaltılacak olan terk edilmiş plastik atık olarak tanımlanır.

Neden Chennai'de bir toplama merkezi açıyorsunuz?
Plastics For Change'in Kurucusu Andrew Almack, Güney Asya'da uzun yıllara dayanan bir deneyime sahiptir. Ekibiyle birlikte, Chennai'yi faaliyet gösterilecek kilit bir bölge olarak belirlediler, bu nedenle ilk Toplama Merkezimizi burada açmaya karar verdik. Chennai, büyük miktarda plastiğin okyanuslara ve su yollarına karıştığı Hindistan'ın güneydoğu kıyılarında bulunuyor. 300 Atık Toplayıcının yardımıyla ilk yıl 2 000 tondan fazla plastik toplamayı umuyoruz.

Garnier, dünya çapındaki plastik kirliliğiyle mücadele etmek için ne gibi girişimlerde bulunuyor?
"Garnier, döngüsel ekonomiyi teşvik etmek için yenilikçi bir paketleme optimizasyonu politikasına bağlı. Ayrıca, atık plastik toplamak da dahil olmak üzere, plastik kirliliğiyle savaşmak için kendi ürünlerimizin ötesine bakıyoruz. Plastik Yönetim programımızın dört temel odak alanı vardır ve tamamen bilim- temelli.

1. Mümkün olduğunda plastik ambalajı azaltıyoruz:
- Plastik içermeyen ambalajlar geliştirmek için yenilik yapıyoruz
- Plastik ambalajlarımızı hafifletmeyi taahhüt ediyoruz
2. İşlenmemiş plastikleri aşamalı olarak kullanımdan kaldırıyoruz
- 2021'de yıllık plastik tüketimimizin %31'i geri dönüştürülmüş plastik kullanımıyla gerçekleşti
3. Plastik üzerindeki döngüyü kapatmak için dairesel modeller oluşturuyor ve destekliyoruz
- 2025 yılına kadar %100 geri dönüştürülebilir, yeniden doldurulabilir veya kompostlanabilir ambalaj taahhüt ediyoruz
- Tüketicilerin ambalajları etkili bir şekilde geri dönüştürmesine yardımcı olmayı taahhüt ediyoruz. Yerel pazarlarımızdaki plastik atıkları tahmin ediyor ve anlıyoruz
4. Plastik atıklarla aktif olarak mücadele ediyoruz
- Ocean Conservancy ve Plastics For Change ile el ele vererek çevreden plastiğin toplanmasını destekliyoruz "

2022 Sürdürülebilirlik Raporumuzu indirerek resmin tamamını görün