yaz aylarinda gunes kremi kullanimi yaz aylarinda gunes kremi kullanimi

Yaz Aylarında Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı?

Aslında yaz aylarında olduğu gibi, kış aylarında da oldukça önemli olan güneş kremi kullanımının faydalarını birçok kişi bilse de nasıl kullanılacağı konusunda birtakım problemler yaşanıyor. Bu yüzden de sıklıkla yanlış kullanımlardan dolayı tam olarak fayda sağlanamayabiliyor.

Yaz Aylarında Güneş Kremi Kullanımı Nasıl Olmalı?

  • Günde kaç kez sürülmesi gerektiği
  • Güneş kremi nemlendiriciden önce mi sonra mı
  • Güneş kreminin yatarken sürülüp sürülemeyeceği
  • Evde güneş kremi sürmek gerekli olup olmadığı şeklinde merak edilen birçok soru var.

 

Tüm bu sorularınızın cevabından ve daha fazlasından bahsedeceğimiz yazımızda, bundan sonra güneş kremi nasıl kullanılır sorusunun aklınıza takılmayacağından emin olabilirsiniz. Şimdi hazırsanız yukarıda bahsettiğimiz problemlere sırasıyla değinmeye ve endişelerinizi gidermeye başlayalım.

Güneş kremi günde kaç kez sürülmeli?

Hepimizin bildiği üzere güneşten gelen UV ışınları cilt üzerinde çeşitli risklere davetiye çıkarır. Bunlar arasında gözle görülebilen en büyük etki yaşlanma belirtileri ve lekelenmelerdir. Gözle görülmeyen etkileri ise daha korkutucu olabilir. Deri altına nüfuz eden güneşle birlikte cilt kanseri riski de ortaya çıkabilir. Yazın olabileceği gibi kışın da güneşe fazla maruz kalmanın etkilerini en az seviyeye indirmek için kullanımı çok büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının daha etkili olduğu bilindiğinden ekstra bir özen gösterilmesi gerekir.

 

Burada dikkat edilmesi gereken en temel ayrıntı güneş kreminin ne zaman sürüleceğidir. Güneş kremleri, diğer tüm kremler ya da nemlendiriciler gibi belirli bir emilim süresine ihtiyaç duyar. Bu yüzden güneş kremi nasıl sürülür sorusundan çok güneş kreminin kullanımın nasıl olması ve günde kaç kez sürülmesi gerektiği üzerinde durulmalıdır. Kremlerin cilde işlemesi, emilmesi ve koruyucu bir tabaka oluşturabilmesi için güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce sürülmeleri gerekir. Sadece dışarı çıkılacaksa tüm vücuda sürmek gerekmez, ama ister sadece dışarı çıkacak olun ister yüzecek olun, yüz bölgesine çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Garnier Solaire Koruyucu Yüz Kremi GKF 50+ ile yüzünüzü daha etkili bir şekilde koruyabileceğiniz gibi, kokusuz ve renksiz olmasıyla da rahat bir kullanım sunar.

 

Gelelim merak ettiğiniz soruya. Bu sorunun cevabı aslında yine bir soruyla cevaplanabilir: Ne kadar süre güneş altında kalmayı planlıyorsunuz? Gün içerisinde güneş ile temasınız ne kadar fazlaysa krem kullanımını da o derece artırabilirsiniz. Güneş kremlerinin cildi güneşten 24 saat koruyabilme güvencesine aldanılmamalıdır. Çünkü gün içerisinde birçok iş yapılır. En basit örnekle her el yüz yıkamanızda cildinizin belirli noktalarından güneş kremi eksilebilir ve yeniden sürmeniz gerekir. Bunun gibi ufak ayrıntılar ile günde 3-4 defa sürmeniz gerekebilir. Özellikle yüzmeye gidilecekse bu sayı daha da artabilir. Güneş kremlerinin neredeyse hepsi suya dayanıklı formüle sahip olsa da, suyla her temastan sonra tekrar kremlenmeniz gerekir. Dışarıda geçirilecek bir gün için, 3-4 saatte bir kremlenmek güneş kremi nasıl sürülür sorusunun en iyi cevabı olacaktır.

İlk önce nemlendirici mi güneş kremi mi?

Birçok kişi güneş kremi nasıl kullanılır diye merak ederken, aynı zamanda nemlendirici ile birlikte nasıl kullanıldığını da merak etmektedir. İki farklı ürün olması yüzünden birbiri üzerinde etki azaltma sorunu oluşturur mu diye de merak ediyorsunuzdur.

 

Merakınızı gidermek için rahatlıkla söyleyebiliriz ki nemlendirici ve güneş kremi birlikte kullanılmak istendiğinde öncelik sırası önemli değildir. İsterseniz karıştırarak da kullanabilirsiniz. İkisinin de koruyucu etkisi aynı şekilde devam edecektir.

Güneş kremi yatarken sürülür mü?

Güneş kremi içerisinde bulunan SPF, cildin güneşten korunmasını sağlayan kimyasal bir tabakadır. Geceleri güneş ışınlarına maruz kalınmadığından dolayı korunmaya da ihtiyaç yoktur. Ayrıca geceleri cilt kendisini yenilemeye başlar ve toksinleri dışarıya atar. Sabah uyanıldığında yüzün yağlanması bu yüzdendir. Eğer yatarken krem sürülürse bu toksinler dışarıya atılmakta zorlanır ve sabah uyandığınızda istemediğiniz bir görünümle karşılaşabilirsiniz. Yani geceleri güneş kremi kullanılmamalıdır. Hatta gece kullanım için üretilmemiş olan herhangi bir krem sürmek de yanlış bir hareket olacaktır.

Evde güneş kremi sürülür mü?

Evde de güneş kremlerinden sürmek cildiniz için faydalı olabilir. Hatta araba kullanırken de sürmeniz gerekebilir. Çünkü direkt olarak güneş altında olmasanız da camlardan da UVA dalgaları geçebilmektedir. Evde ya da arabada sürmek için güneş kremi tercihiniz 20 SPF değerlerinde olması yeterli olmaktadır. Garnier çift bazlı koruyucu su GKF 20 evde veya arabada kullanım için uygundur. Evde çok fazla ter atılmayacağından ya da sürekli olarak suya girilmeyeceğinden, iç ortamlara özel üretilmiş 8 saat kadar koruma sağlayan kremlerden de kullanabilirsiniz.