Kuru Ciltler İçin Bakım Rutini Kuru Ciltler İçin Bakım Rutini

Kuru Ciltler İçin Bakım Rutini Nasıl Olmalıdır?

Kuru cilt tipine sahip kişilerin birçoğu cildinde gerginlik hisseder. Yoğun kuruluğun olduğu bölgelerde pul pul dökülme ya da tahriş meydana gelebilir. Normal cilt tiplerine nazaran kuru ciltler nemlendirilmeye daha fazla ihtiyaç duyar. Nemlendirici bakım krem, maske ya da serumları, her kuru cilt tipine sahip kişinin bakım rutinlerine eklemesi gereken önemli ürünlerdir.

Güneş, yaydığı ışınlar dolayısıyla cildi kurutan bir özelliğe sahiptir. Kış mevsiminde 30 faktör, yaz mevsiminde ise en az 50 faktör bir güneş kremini yüzünüze ve vücudunuza uygulayarak güneş ışınlarının kurutucu etkisine karşı önleminizi alabilirsiniz. Güneş kremi kullanmak, yalnızca vücudun nem dengesini korumak için değil, yaşlanma belirtilerini geciktirmek, yanık ve leke gibi güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu durumlara karşı cildi korumak için de önemlidir. Kendiniz için en uygun rutini oluştururken kuru ciltler bakım önerilerine göz atabilir, doğru bakım ürünleri ve uygulama ile cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi karşılayabilirsiniz. Garnier Skincoach Cilt Analizi’nde cilt tipinizi gerçek zamanlı olarak öğrenebilirsiniz. Analiz sonrasında cilt tipinize ve cildinizin ihtiyaçlarına uygun kişisel bir bakım rutinini de elde edebilirsiniz.

 

Kuru Ciltler İçin Ne Yapmak Lazım?

Kuru bir cilt tipine sahipseniz yapmanız gereken ilk işlemlerden biri, cildinize yoğun bir nemlendirme sunan bir serum, krem ya da maske edinmektir. Nemlendirme ihtiyacı kış aylarında soğuk havalar ile, yaz aylarında ise güneş ışığı ile temas sonucunda artabilir. Cildinizin nem dengesini korumak için doğal formüllü bir nemlendirici edinmeniz ve bu nemlendirici düzenli aralıklarda cildinize uygulamanız gerekir. Yüzünüzü temizleyiciler ile temizledikten sonra nemlendiricinin nemi iyice hapsetmesi için ürünü hafif nemli cildinize uygulayabilirsiniz. Cildinizi kurularken havluyu yüzünüze sürtmek yerine hafif tampon hareketler uygulamanız gerekir. Havlu seçiminde yumuşak dokulu modelleri tercih ederek cilt yüzeyinde oluşan aşınmadan doğan tahriş ve kızarıklıkların önüne geçebilirsiniz. Garnier Kuru Ciltler İçin Bakım ürünlerini inceleyebilir, cildinizin ihtiyaç duyduğu nemi ona en iyi şekilde sunabilirsiniz. Garnier kuru ciltler için bakım ürünleri, yoğun nemlendirmenin yanı sıra onarım, ışıltı, rahatlama ve canlı görünüm gibi farklı özelliklere sahip çeşitleri de içerir.

 

Kuru Ciltler İçin Yüz Bakımı Nasıl Olmalı?

Sabah ve akşam yapılan bakım rutinleri, kuru cilt tipine sahip olan kişiler için oldukça önemlidir. Sabah yüzünüzü kuru ciltlere uygun bir temizleyici ile temizledikten sonra güneş kremi ve nemlendirici uygulayabilirsiniz. Akşam rutininde ise makyajınızı çıkardıktan ve yüzünüzü temizledikten sonra yoğun nemlendirme özellikli bir serum, ardından cilt tipine uygun bir nemlendirici kullanabilirsiniz. Garnier Hyaluronik Aloe Serum, içeriğindeki aloe vera ve hyaluronik asit ile tek kullanımda dahi daha yumuşak bir cilt elde etmenize yardımcı olur. Formülünde yer verdiği gliserin ile cildinizi derinlemesine nemlendirir. Vegan formülü ile size doğal bir bakım süreci sunar. Garnier hyaluronik aloe kuru ciltler için serum ile kuruluğun önüne geçebilir, yumuşacık ve pürüzsüz bir cilt elde edebilirsiniz. Serum, damlalığın aldığı kadar miktarda gündüz ve gece nemlendirici kremden öncesinde temiz cilde uygulanır. Göz çevresinde kullanım için de uygundur.

 

Kuru Ciltler Nasıl Temizleyici Kullanmalı?

Bakım rutinlerinizde kullanıldığınız temizlik ürünlerinde sabun yerine jel kullanabilirsiniz. Sabun, cildin ürettiği sebum derecesini düşürür. Yüzünüze temizleyiciyi uygularken sert sünger, fırça ya da diğer temizleyici aparatlarından kaçınmanız gerekir. Sert dokulu temizlik aparatları cilt yüzeyine zarar verir. Ellerinizle yumuşak ve dairesel hareketlerle, cilt yüzeyine fazla bastırmadan nazik bir şekilde temizleyici cildinize uygulayabilirsiniz. Her temizleyici üründen sonra nem desteği için yoğun nemlendirici özellikli bir ürün kullanmayı da unutmayın. Belirli aralıklarda yoğun nem sunan kağıt maskelerden de faydalanabilirsiniz. 15-30 dakika boyunca yüzünüze uygulayacağınız nemlendirici maske ile cildinizdeki yumuşacık hissiyatın keyfini çıkarabilirsiniz. Kuru ciltli kişilerin peeling etkili temizleyici ve maskelerden kaçınmaları gerekir. Kuruluğunun yanı sıra hassas bir cilde de sahipseniz, tamamen doğal içerikli temizleyicileri kullanarak tahriş ve kızarıklık gibi istenmeyen durumların önüne geçebilirsiniz.

 

Yüzüm Çok Kuru Evde Ne Yapabilirim?

Cilt tipinin kuru olmasının yanı sıra cildi kurutan birçok faktör bulunur. Yeterli su tüketmemek, cildin kuruması konusunda ana etkenlerin başında gelir. Çok sıcak su ile duş almak, cildin daha fazla kurumasına sebep olabilir. Ayrıca sıcak su, cildin doğal yağ bariyerine zarar verir. Bu sebepten dolayı duş alırken sıcak yerine ılık su tercih ederek cildinizin nem dengesini koruyabilirsiniz. Kış aylarında nem seviyesi düşer. Nemin azalması, ciltte daha fazla kuruluk yaratır. Yatak odanızda kullanabileceğiniz bir buhar makinesi ya da kalorifer üzerine yerleştireceğiniz sıcak su dolu bir kap ile gece boyu cildinizin nem oranından dolayı kurumasını önleyebilirsiniz.