Günlük cilt temizleme Günlük cilt temizleme

Günlük Cilt Temizleme Rutini

Her kadın ışıl ışıl parlayan pürüzsüz görünen bir cilt ister. Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın sırrı ise düzenli ve doğru bir cilt bakımı yapmaktır.

Günlük Cilt Temizleme Rutini

Her kadın ışıl ışıl parlayan pürüzsüz görünen bir cilt ister. Güzel ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın sırrı ise düzenli ve doğru bir cilt bakımı yapmaktır. Yanlış veya düzensiz yapılan cilt temizliği, çeşitli cilt problemlerine yol açabileceği gibi cildin elastik yapısını kaybederek erken yaşlanmaya başlamasına da neden olabilir. Özellikle genç yaşlardan itibaren düzenli bir cilt temizliği rutini edinilmelidir. Düzenli olarak yapılan cilt bakımı tek başına yeterli olmayacağı için bu bakım cilt tipine göre doğru ürünler kullanılarak desteklenmelidir. Her cildin farklı bir bakıma ihtiyacı vardır. Doğru bir cilt temizliği yapabilmen için öncelikle cildinin yapısını öğrenmelisin. Böylelikle cildinin tam olarak neye ihtiyacı olduğunu anlayarak yüzüne gereken bakımı sağlayabilirsin. Bilinçsiz bir şekilde yaptığın cilt temizliği veya cilt tipine uygun olmayan bir ürün kullanımı cildine zarar vererek çeşitli cilt problemlerine neden olabilir. Bu nedenle ilk adım olarak cilt tipini öğrenmelisin ve senin için uygun olan diğer cilt temizleme adımlarını izlemelisin.

Cilt Tipini Şu Basit Yöntemle Öğrenmeye Ne Dersin?
Parmak uçlarınla cildinin herhangi bir yerine dokunduğunda sebum oranını fazla fark edersen cilt tipin yağlı, eğer az ise normal, hiç yok gibiyse kuru bir cildin vardır. Yüzünde hem yağlı hem de kuru bir bölge keşfedersen cildinin karma bir yapıya sahip olduğunu böylece anlayabilirsin. Bunların yanı sıra nasıl bir cildinin hangi yapıda olduğunu anlaman için tüm cilt tiplerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsin. Cilt tipleri; normal, karma, kuru ve yağlı olmak üzere dört çeşittir.

Öncelikle normal cilt tipini tanıyalım. Normal bir cilt yapısına sahipsen biraz şanslısın demektir çünkü normal cilt, yüzündeki sorunları pek belli etmez. Normal cilt, kendini ince gözenekler ve pembe renkle belli eder. Yumuşak görünüşe sahip olan bu cilt tipi için düzenli şekilde yapılacak gece ve gündüz bakımı yeterli olacaktır.

Karma cilt tipi ise normal cilt yapısına göre daha zor bir yapıdadır. Bu nedenle karma cilt tipi daha fazla bakıma ihtiyaç duyar. Bu cilt yapısı aynı zamanda en sık karşılaşılan cilt tiplerindendir. Yüzün bir kısmı normal gözükürken bir kısmı ise yağlıdır. Özellikle T bölgesi olarak adlandırılan alın, burun ve çene bölgesinde yağlanma daha sık görülür. Göz kenarları ve yüzün çeşitli yerlerindeyse erken kırışıklık başlangıcı görülebilir. Bu cilt tipine sahipsen cildine uygun bakım ürünlerini kullanmadan önce yüzünü mutlaka iyice temizlemeli, makyaj veya kir kalıntısı bırakmamaya özen göstermelisin. Gece ve gündüz kullanacağın nemlendiricini aşırıya kaçmadan kullanmak cildinin yağ seviyesini dengede tutmanda yardımcı olur.

Gelelim kendini belli eden diğer bir cilt tipine; kuru cilde. Kuru cilt tipi, soluk görünmesi nedeniyle kendini çabuk ele verir. Bakıma daha çok ihtiyaç duyan bu cilt tipinin elastik yapısı diğer cilt tiplerine göre daha azdır. Mevsim değişiklikleri gibi dış etkenlere daha çabuk tepki vermesi nedeniyle güneş koruma faktörlü gündüz kremleri kullanmak cildin için daha iyi olacaktır. Bu cilt tipine sahip kişilerin cildi fazla neme ihtiyaç duyduğundan nem oranı yüksek cilt bakım ürünleri kullanılmalıdır.

Yağlı cilt tipi ise cilt sorunlarının sık görüldüğü en sorunlu cilt tiplerinden biridir. Yağ oranı fazla olan bu cilt yapısı, siyah noktaya fazlasıyla müsaittir. Burun üzerindeki geniş gözenekler ve bunun gibi çeşitli cilt kusurları yüzde rahatlıkla anlaşılabilir. Bu cilt tipine uygun bakım ürünlerini doğru bir şekilde kullandığın takdirde kolaylıkla fark edilen cilt kusurlarının görünümünü azaltabilir ve cilde ışıltı kazandırabilirsin. Doğru uygulayacağın cilt bakımı rutiniyle, cildinin sağlıklı ve genç görünümünü daha uzun süre koruyabilirsin.

Adım 1: Doğru Uygulamalarla Cilt Bakımı Rutinini Mükemmel Hale Getir!
Cilt temizliğini eksiksiz bir şekilde yapabilmen için cildini tamamen makyaj kalıntılarından arındırmış olmalısın. İlk adım olarak cilt tipine uygun bir makyaj temizleme suyu veya makyaj temizleme mendili kullanabilirsin. Sonraki adım olarak makyaj ve kirden arındığına emin olduğun yüzünü, cildine uygun yüz yıkama jeli ile nazik bir şekilde masaj yaparak yıkayabilirsin. Dilersen yüzüne yıkama jelini kullanmadan önce cildinin tipine ve ihtiyacına uygun olan evde kolayca hazırlayabileceğin bir peeling yardımıyla daha pürüzsüz bir görünüm kazandırarak sonraki temizleme adımına önceden hazırlayabilirsin. Böylelikle arındırılan cildini yine cilt yapına uygun olarak seçtiğin bir tonik yardımıyla silerek yüzünü kirden ve fazla yağdan arındırarak son adım olan nemlendirmeye hazır hale getirebilirsin. Yüz temizleme rutininde son adım olan yüz nemlendirme işlemini tonik işleminden sonra yapmak nemlendiricinin emilmesi açısından daha etkili olacaktır. Kendi cilt ihtiyacına göre belirlediğin bir nemlendiriciyi yeterli miktarda yüzüne masaj yaparak emilmesini sağlayabilirsin. Yüz nemlendirme işlemini tamamladıktan sonra dilersen göz çevresi bakımıyla rutinini sonlandırabilirsin. Göz çevresi bakımı, göz çevrende önceden oluşabilecek kırışıklık, nem kaybı gibi istenmeyen görünümlere meydan okumanı sağlayacak. Cilt bakımı rutinini bu adımlarla doğru ve düzenli bir şekilde uyguladığın sürece sağlıklı görünen bir cilde sahip olabilir ve kendini daha mutlu edebilirsin.

Adım 2: Garnier Hyaluronik Aloe Temizleme Jeli ile Cildin Nefes Alsın!
Cilt bakımı rutinine destek olacak ürünler arıyorsan, karşına, mükemmel yüz temizleme jeli şeklinde yüz temizleme jeli önerileri çıkabilir. Bu noktada, Garnier yüz temizleme jeli çözümlerinden rahatlıkla yardım alabilirsin. Tüm cilt tipleri için uygun olan ve %96 doğal kaynaklı içeriğe sahip “Garnier Hyaluronik Aloe Yüz Temizleme Jeli”, cildine yoğun bir temizlik sunar. Aloe vera ve hyaluronik asit içeren formülü ile cildini makyaj ve kir kalıntılarından arındırarak gözeneklerini temizler. Cildini etkili şekilde temizlerken hyaluronik asit içeren formülü ile gereken nemi sağlar. Mükememel bir sonuç elde etmek için bu üründen önce “Garnier Çift Bazlı Kusursuz Makyaj Temizleme Suyu” ile makyajını kolayca ve etkili biçimde çıkarabilirsin. Garnier makyaj temizleme suyu, Argan yağı içeren formülü sayesinde tüm yüz bölgende bulunan makyajını çıkarmanda sana yardımcı olacaktır.

Cilt bakım rutininde eksik edemeyeceğin bu ürünleri “Garnier Hyaluronik Aloe Jel” ile destekleyerek cilt temizleme rutinini mükemmel bir hale getirebilirsin. Bu ürün, 48 saat* nemlendirme özelliğine sahip yapısıyla yağlı bir his bırakmaz ve tüm cilt tiplerinde rahat bir his sağlar. Her cilt yapısına uygun olan ve içerisinde bulunan doğal kaynaklı içeriklerle harika temizleme jeline sahip olan Garnier, evde yaptığın cilt bakımı rutininde cilt tipine uygun ürünleriyle sana gereken cilt bakımını sağlar ve ekstra bir bakıma ihtiyaç duymazsın.

Sağlıklı ve pürüzsüz görünen bir cilde sahip olmak için doğru ve düzenli olarak yapılan günlük cilt bakım rutinin yanı sıra cildine uygun olarak kullandığın bakım ürünlerini de iyi seçmelisin. Senin için önerdiğimiz Garnier ürünleriyle, cildinin ferah bir his kazandığını fark edebilirsin. Cilt temizliğinde önemli isimlerden biri olan Garnier, etkili ürünleriyle cildini mükemmelleştirmek için seni bekliyor! *Instrumental test, 24 kadın