Günlük cilt bakımı Günlük cilt bakımı

Daha Canlı Görünen Bir Cilde Sahip Olmak İçin Günlük Cilt Bakım Rutini

Pürüzsüz, ışıltılı ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmanın değeri paha biçilemez! Ancak her güzel şey gibi, mükemmel bir cilde kavuşmak da düzenli ve özenli bir çaba gerektirir.

Daha Canlı Görünen Bir Cilde Sahip Olmak İçin Günlük Cilt Bakım Rutini

Pürüzsüz, ışıltılı ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmanın değeri paha biçilemez! Ancak her güzel şey gibi, mükemmel bir cilde kavuşmak da düzenli ve özenli bir çaba gerektirir. Cildin, günlük hayatındaki birçok alışkanlığını ve rutinini doğrudan ele veren bir ayna gibidir. Düzenli uyuduğunda, dengeli beslendiğinde ve cilt bakımına özen gösterdiğinde bu özenin karşılığını da cildinin pürüzsüzlüğünde ve ışıltısında görebilirsin. Aksine, cilt bakımı rutinini ihmal edersen ve yaşam alışkanlıklarını gözden geçirmezsen cilt kusurlarıyla karşı karşıya kalabilir, cildinin enerjik ve ışıltılı görünümünü riske atabilirsin. Bu nedenle dilersen, cilt bakımının önemini ve cilt bakımında uygulaman gereken belli başlı ipuçlarını birlikte gözden geçirelim. İşte daha canlı, pürüzsüz ve sağlıklı görünen bir cilde kavuşmak için uygulaman gereken cilt bakım rutini...

Günlük Cilt Bakımı Ne Kadar Önemli?
Cildin gün boyu havayla temas eden bir dokudur. Bu nedenle gün içinde cildinde kir, yağ ve ter kalıntıları birikir. Makyaj yaptığın günlerde bu kalıntılara makyaj malzemeleri de eklenir. Cildinde biriken tüm kalıntıları temizlemediğin ve cildine etkili bir nem desteği sağlamadığın takdirde, çevresel kirlilik etmenleri gözeneklerinde birikmeye başlar. Tıkanan gözenekler ise çeşitli cilt sorunlarının görülme olasılığı bir hayli artar. Günlük cilt bakımında dikkat etmen gereken iki nokta var: Cildini iyi tanıyarak ihtiyaçlarına uygun bir cilt bakım rutini hazırlamak ve bu ihtiyaçlara uygun cilt bakım ürünleri kullanmak. Bu iki temel kuralı dikkate alarak hazırladığın cilt bakım rutininin cilt sağlığını ve görünümünü korumak için oldukça güçlü bir uygulama olduğundan emin olabilirsin. Günlük yüz bakımı, bir alışkanlık haline getirdiğin takdirde hiç de zor ya da yorucu bir süreç değildir. Peki, mükemmel bir cilt bakım rutinini nasıl oluşturabilirsin?

Günlük Cilt Bakım Rutini Nasıl Olmalı?
Cilt bakım rutinleri, her cilt tipi ve ihtiyaçları için farklı etmenler gözetilerek hazırlanır. Çünkü her cildin ihtiyaçları bir diğerinden farklıdır. Dilersen bir örnekle detaylandıralım. Her cildin nem desteğine ihtiyacı vardır ama kuru ve hassas ciltlerin nem oranı diğer cilt tiplerine oranla daha düşüktür. Kuru cilt tipine sahip kişilerin büyük çoğunluğunda ciltte kuruluk gibi problemler gözlemlenebilir. Haliyle kuru cilt için uygun bakım rutininde cilde nem ve yağ desteği sağlayan, cildi besleme etkili ürünler tercih edilmelidir.

Diğer yandan, yağlı cilt tipine sahip kişilerin yaygın şikayetleri arasında ciltte parlama ve gözenek görünümü sorunları yer alır. Çünkü yağlı ciltlerin sebum üretimi, normalden daha fazladır. Yağlı cilt bakımı rutininde yağlı his bırakmayan, su bazlı, cildi yatıştırma ve dengeli bir görünümi sağlama etkili ürünler tercih edilmelidir.

Düşünsene, yağlı bir cilde sahip olduğun halde bakım rutininde kuru ciltlere uygun ürünler kullandığında, hâlihazırda yağ üretimi fazla olan cildine daha fazla yağ takviyesi uygulayabilirsin. Cildine uygun ürünler tercih etmemek, cildinin doğal yapısını ve koruyucu bariyerini bozabilir. Bu nedenle günlük cilt bakım rutinini mutlaka doğru ürünler kullanarak oluşturmalısın.

Günlük cilt bakım rutini iki aşamadan oluşur: Cildini etkili şekilde temizlemek ve nemlendirmek. Günlük cilt bakımının yanı sıra, haftalık kullanabileceğin ürünler de bulunur. Peeling ürünleri ve yüz maskeleri, cildini arındırmak ve beslenmiş bir görünüm sağlamak açısından oldukça güçlü formüllerle hazırlanan ve haftada 1-2 kez uygulanması tavsiye edilen ürünlerdir. Günlük cilt bakımında ise cildini temizleyen bir yüz temizleyici, gözeneklerini arındıran bir tonik ve cilt yapına uygun bir nemlendirici kullanman gerekir.

Kuru Cilt Bakım Rutini
Az önce de sözünü ettiğimiz gibi, kuru ciltlerin yoğun bir nem desteğine ihtiyacı vardır. Kullandığın yüz temizleyici ürünlerin cildini nazikçe arındırmasına özen göstermelisin. Yüz temizleyici ürünler arasında da cilde nem desteği sağlayan seçenekler bulunur. Tercihini bu yönde yaparak ve yüz temizleyicileri cildine ışıltı katan bir tonikle destekleyerek, cilt temizliğini eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsin. Kuru ciltler için nemlendirici seçiminin de cildi yoğun bir şekilde nemlendirmeye yardımcı bileşenler barındıran ürünler arasından yapılması büyük önem taşır.

Karma Cilt Bakım Rutini
Karma cilt, kuru ve yağlı cilt özelliklerini bir arada gösterir. Yüzünün T bölgesinde yağlanma ve parlama görünümü gözlemlediğin halde yanaklarında kuruluk belirtileri oluşuyorsa, karma cilt tipine sahip olabilirsin. Karma cilt bakımı esnasında hem yüzüne nem desteği sağlamalı hem de cildindeki fazla yağı kontrol altına almaya çalışmalısın. Karma ciltler için uygun yüz temizleyicileri kullanabilir, toniğini yalnızca T bölgene uygulayabilirsin. Karma ciltler için nemlendirici seçimi su bazlı ya da jel yapıda hazırlanan, ciltte ferah bir his bırakan ürünler arasından yapılabilir.

Yağlı Cilt Bakım Rutini
Yağlı bir cilde sahipsen, kil veya kömür içeren bir yüz temizleme jeli, cildini etkili şekilde temizlemek ve arındırmak için ideal bir tercihtir. Cildine uygun bir tonik yardımıyla teninde rahat bir his bırakabilirsin. Ayrıca yağlı ciltler için nemlendirici seçimi, ciltte ağır ya da yağlı bir his bırakmayan ürünlerden yana olmalıdır.

Nemlendiricinin Günlük Cilt Bakımındaki Yeri
Nemlendiriciler, istisnasız tüm cilt bakım önerileri içinde önemli bir yere sahiptir. Çünkü her yaştan ve cilt yapısından insanın cildine nem desteği sağlaması gerekir. Nemlendiriciler, cildinin elastikiyetini, pürüzsüz ve ışıltılı görünümünü korumanın anahtarlarından biridir. Çünkü nemsiz kalan cilt kuru bir görünüme meyilli olur. Kuruyan ve yıpranan ciltte, yorgunluk ve erken yaşlılık belirtilerinin gözlemlenme ihtimali oldukça yüksektir. Ayrıca nem ihtiyacı karşılanmayan ciltte zaman içerisinde sarkma, ince çizgi ya da siyah nokta gibi sorunlar gözlemlenebilir. Güçlü ve etkili bir formüle sahip nemlendiricilerin büyük çoğunluğu. Shea yağı, Hyaluronik asit ve aloe Vera gibi cilt bakımı ürünlerinde sıklıkla kullanılan bileşenlerle zenginleştirilmiştir. Çünkü bu tip bileşenler ciltte yüksek oranda nem hapsetmeye yardımcı içeriklerdir. Sen de nemlendirici seçimini cildinin ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerden yana yapabilir, cilt bakım rutinini çok daha güçlü bir sürece dönüştürebilirsin.

Yeni Garnier Aloe Vera Günlük Nemlendirici Jel Cilt Bakım Rutininin Bir Parçası Olacak
Cildinde belirgin istenmeyen görünümler bulunmuyor, yoğun bir yağlanma ya da kuruluk gibi belirtiler gözlemlemiyorsan, cildinin nemi olması gerektiği düzeydedir. Normal cilt tipi olarak da tanımlanan bu cilt yapısı, tıpkı diğer cilt tipleri gibi güçlü bir nem desteğine ihtiyaç duyar. Sen de cildini uzun süre nemlendiren ve ferah bir his bırakan bir günlük nemlendirici arıyorsan, Garnier Hyaluronik Aloe Jel ile tanışmanın tam zamanı! Ferahlatıcı jel dokusu ile cildinde kolayca emilen ve yağlı bir his bırakmayan bu nemlendirici, cildini 48 saate* kadar nemlendiren güçlü bir formüle sahiptir. Hyaluronik asit ve aloe Vera özleri içeren formül cildindeki nemi kolaylıkla hapsetmeni sağlar. Sen de günlük cilt bakım rutinine bu nemlendiriciyi ekleyerek zaman ve efor harcamadan daha sağlıklı, pürüzsüz ve canlı görünen bir cilde kavuşabilirsin!

*Instrumental test, 24 kadın