Siyah Noktaları Sorun Olmaktan Çıkaracak Öneriler Siyah Noktaları Sorun Olmaktan Çıkaracak Öneriler

Siyah Noktaları Sorun Olmaktan Çıkaracak Öneriler

En sık karşılaşılan cilt sorunlarından biri olan siyah noktalar kir, yağ ve ölü deri hücrelerinin zamanla gözeneklerde birikmesiyle oluşur. Gözenekleri tıkayan bu unsurların üstündeki cilt kapalı kaldığında beyaz nokta, havayla temas etmesiyle ise siyah noktalar meydana gelir.

Siyah Noktaları Sorun Olmaktan Çıkaracak Öneriler

Ciltteki varlığı gözle kolaylıkla farkedilebilen siyah noktalar oldukça rahatsız edici bir görüntü oluşturur. Bu yüzden siyah nokta temizleme nasıl olur, sorusunun cevabı çoğu kişi tarafından merak edilen bir konudur. Siyah noktaların temizlenmesi için birçok farklı yöntem mevcuttur. Yuvarlak halka şeklinde ucu olan bir aparat ile siyah noktaların tek tek basınç uygulanarak çıkarılması mümkündür. Yalnız bu yöntemin cilt sağlığı için mutlaka bir uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Bunun haricinde çeşitli cilt bakım ürünlerini kullanarak ve cilt temizliğine dikkat ederek de siyah noktalardan kurtulmak mümkündür. Siyah nokta bakımı için öncelikle cilt temizliğini aksatmadan düzenli olarak gerçekleştirmek ve bu temizlik için özel üretilen ürünlerden faydalanmak en çok dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

 

Siyah Nokta İçin Ne Kullanmalıyım?

 

Siyah nokta görünümünün azalması için cilt temizliğinin ne kadar önemli olduğundan bahsetmiştik. Yalnız bu temizlik için sadece su ve sabun yeterli olmayabilir. Temizlik rutininize yüz temizleme jelleri, tonikler, peelingler ve maskeleri ekleyerek tam manasıyla siyah noktalardan arınmanız mümkündür. Kullandığınız temizleyicilerin özellikle siyah noktaları azaltmayı hedefleyen ürünler olması da oldukça önemlidir. Siyah nokta temizleyici ürünleri arasından öne çıkan Garnier Saf & Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Temizleme Jeli kömür içeren formülü ile gözenekleri yoğun bir şekilde temizleyerek siyah noktaların görünümünü azaltır. Antioksidan özelliği bulunan yaban mersini özü içeren formülü ile de cilt görünümünün yenilenmesine yardımcı olur. Sıradan bir temizleme jeli yerine, günlük cilt temizliği rutinine bu ürünü ekleyerek siyah nokta oluşumunu gözle görülür şekilde azaltabilirsiniz.  

 

Siyah Noktaları En İyi Ne Temizler?

 

Sağlıklı görünen, pürüzsüz ve ışıl ışıl bir cilde sahip olma isteği siyah nokta nasıl temizlenir, sorusunu da beraberinde getirir. Siyah nokta oluşumunda önemli bir yeri olan ölü deri hücrelerini ciltten uzaklaştırmak oldukça önemlidir. Ölü derilerden kurtulmanın en etkili yolu ise düzenli olarak peeling yapmaktır. Aksi halde zamanla gözeneklerde biriken ölü hücreler hem siyah nokta oluşumunu artırır hem de mat ve cansız bir cilt görünümüne neden olur. Yalnız peeling işlemini gerçekleştirirken sıradan bir ürün kullanmak yerine siyah noktaların görünümünü azaltmayı hedefleyen özel formüllü bir peeling tercih etmek daha iyi sonuç almanızı mümkün kılar. Garnier Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü Peeling cildi ölü hücrelerden arındırıp pürüzsüz bir görünüme kavuştururken siyah noktaların tekrar oluşmasını engellemede de yardımcı etkinlik sağlar.

 

Siyah Noktalar İçin Hangi Maske İyi?

 

Cilt bakımının vazgeçilmezi olan maskeler siyah noktalar için de etkili bir sonuç almanıza yardımcı olur. Cilde bakım yaparken aynı zamanda siyah nokta görünümünü azaltan ve uygulanması pratik ve eğlenceli olan kağıt maskeler gibi ciltteki siyah noktaları gözeneklerden çıkarıp atan soyulabilir maskeler de oldukça etkilidir. Cilt için hayati bir öneme sahip olan sebum fazla salgılandığında gözenekleri tıkayarak siyah nokta oluşumunu tetikler. Bunun için yağlı ciltlerde siyah nokta oluşumu daha sık görülebilir. Dolayısıyla maske seçimi yaparken cildi nemlendirirken yağ oluşumunu artırmayacak dengeli bir ürün tercih etmek gerekir. Garnier Saf Kömür Maskesi cildi yoğun bir şekilde arındırırken fazla sebumu kontrol altına alır. Yağlı ciltlerde görülen parlama sorununa karşı savaşır, mat bir cilt görünümü sağlar. Garnier Saf Kömür Siyah Kağıt Yüz Maskesi; arındırma&yoğun nem ve matlaştırma sağlarken Siyah çay yaprağı, LHA ve Hyaluronik asit içeren formülü sayesinde siyah nokta maskesi olarak da oldukça etkilidir.

 

Burundaki Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

 

Siyah noktalar cildin farklı bölgelerinde oluşabilir. Alın ve burundan oluşan T bölgesi yağlanmaya daha müsait olduğu için siyah nokta oluşumunun daha sık görüldüğü yerlerdir. Özellikle burunda oluşan siyah noktalar görünüm açısından ciddi rahatsızlık veren çoğu kişinin şikayetçi olduğu bir sorundur. Burundaki siyah noktaları gözeneklerden çıkarmak için özel üretilen burun bantları oldukça fayda sağlar. Biraz suyla ıslattıktan sonra burna yapıştırılan ve kuruması beklenen bantlar çıkarılırken siyah noktaları da gözeneklerden söküp beraberinde götürür. Bu bantlar haricinde soyulabilir maskeler de hem burun hem de cildin tamamında görülen siyah noktaların görünümünü azaltmak için pratik bir çözümdür. Garnier Kömürlü Soyulabilen Siyah Maske formülünde bulunan kömür ve salisilik asit içeren formülü ile ciltteki ve gözeneklerdeki siyah noktaları temizler.