950x534 768x420

Evde Siyah Noktalarınızı Nasıl Azaltırsınız?

Yüzdeki siyah noktalar gerçekten son derece can sıkıcı olabilir. Siyah nokta oluşumu, cilt tipi fark etmeksizin her insanın yaşayabileceği bir problemdir.

 

Yüzdeki siyah noktalar gerçekten son derece can sıkıcı olabilir. Siyah nokta oluşumu, cilt tipi fark etmeksizin her insanın yaşayabileceği bir problemdir. Siyah noktalar arttığında ve belirginleştiğinde pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümüne kavuşmak da gitgide zorlaşır. Sen de siyah noktalara çözüm arıyorsan doğru yerdesin! Çünkü doğru ve etkili cilt bakım ürünlerinden yardım alarak siyah noktalardan kurtulmak hiç de zor değil. Peki, yüzdeki ve özellikle burundaki siyah noktalar neden oluşur? Siyah nokta için hangi ürünleri kullanabilirsin? Aradığın tüm cevapları birlikte bulmaya ne dersin?

Siyah Nokta Neden Olur?

Cildinin nefes almasını sağlayan gözenekler, gün boyu teninde biriken yağ, kir ve makyaj kalıntılarıyla dolar. Cilt bakımına ve temizliğine yeterli özeni göstermediğin takdirde, gözeneklerinde biriken kalıntılar oksidasyon geçirerek kahverengi ya da siyah bir renge dönüşür. Başka bir deyişle, senin cildinde siyah noktalar halinde gördüğün şeyler, aslında gözeneklerinde biriken kir kalıntılarıdır. Gözeneklerde biriken kalıntılar sebum, yağ, toz ve ölü derilerin birleşiminden oluşur. 

Siyah nokta oluşumu, karma ve yağlı ciltlere sahip kişilerde daha sık görülebilir. Ama cilt temizliğine yeterli özeni göstermeyen her insan, siyah nokta sorunuyla karşı karşıya kalabilir. Yaşadığın siyah nokta sorunu cilt temizliğine ayırdığın zamanın yanı sıra cilt tipine, genetik mirasına, yaşına, hormon değerlerine ve gözeneklerinin boyutuna göre de farklılık gösterebilir. 

Siyah Noktaları Azaltmanın Yolları Nelerdir?

Gelelim bu can sıkıcı küçük noktaları nasıl azaltabileceğine! Az önce de sözünü ettiğimiz gibi, dikkat etmen gereken ilk aşama, cildini her gün yoğun şekilde temizlemek ve arındırmak. Özellikle makyaj yaptığın günlerin sonunda üşengeçliğe fırsat vermeyip makyajını mutlaka temizlediğinden emin olmalısın. Cildinin deniz suyu, toz veya nem gibi dış faktörlere maruz kaldığı günlerde, cildini en kısa sürede temizlemeye özen göstermelisin. 

Cilt temizliği hakkında daha detaylı bilgiler vermeden önce, beslenme ve uyku düzenini gözden geçirmelisin. Cildin, gün içinde hissettiğin tüm stresi ve yorgunluğu yansıtan bir ayna gibidir. Beslenme düzenin ise cildinin yağ ve sebum üretimini doğrudan etkiler. Çoğunlukla yağlı gıdalar tüketiyorsan, cildindeki siyah nokta oluşumunu fark etmeden hızlandırıyor olabilirsin. Günlük içmen gereken su miktarını ihmal etmen, yeterli ve düzenli uyumaman, cildini güneş ışınlarına karşı korumasız bırakman gibi birçok faktör; siyah nokta oluşumunu tetikler. Bu nedenle siyah noktalara karşı açtığın bu savaşta, günlük alışkanlıklarının bazılarını değiştirmeyi tercih edebilirsin. 

Peki, etkili ve düzenli bir cilt temizliği rutinini nasıl oluşturabilirsin? Öncelikle cilt tipine ve ihtiyaçlarına uyum sağlayan bir yüz temizleme jeliyle cildinin en üst katmanında bulunan kir ve yağ kalıntılarını yok etmekle başlamalısın. Makyajını sildikten sonra tüm yüzüne uygulayacağın yüz temizleme jeli, gün boyu cildinde biriken ter ve toz kalıntılarını da arındırmanı sağlar. Ama söz konusu gözenekleri yoğun şekilde temizlemek olduğunda, peeling ürünlerinin önemini de göz ardı etmemelisin.

Peeling, ciltteki ölü deriyi tamamen arındırmak için uygulanan bir işlemdir. Cildin yenilendiğinde ölü deriler epidermis tabakasında birikir. Eğer düzenli aralıklarla peeling kullanmazsan gözeneklerin bu ölü deriler nedeniyle de tıkanabilir. Üstelik peeling ürünlerinin içinde bulunan mikro partiküller, gözeneklerine nüfuz ederek biriken kalıntıları uzaklaştırmanı sağlar. Bu nedenle peeling ürünlerinden yardım almalı, cildinin tazelenme sürecini desteklemelisin. 

Yağlı ya da karma bir cilde sahipsen cildinin yağ ve sebum üretimini kontrol altına almak biraz zor olabilir. Siyah nokta temizliği yapmanın en önemli faktörlerinden biri de, cildin sebum üretimini dengelemek olmalıdır. Sebum, yağ bezlerin tarafından üretilen ve esasen cildine yumuşaklık katmayı amaçlayan doğal bir salgıdır. Ama sebum üretimi normalden çok olduğunda cildinde yağlanma ve parlama görünümü oluşabilir. Sebum kalıntıları gözeneklerinde biriktiğinde siyah nokta ve gözenek görünümüyle mücadele etmek zorunda kalabilirsin. Bu nedenle seçtiğin yüz temizleyicilerin cildini matlaştıran, sebum üretimini kontrol altına alan ve cildini pürüzsüzleştirmeyi amaçlayan ürünler olması büyük önem taşır.

Son olarak, günlük cilt bakım rutinini desteklemek için kullanabileceğin bir yardımcıdan daha söz edelim. Yüz maskeleri her cilt tipi ve ihtiyaçlarını karşılamak için birçok farklı çeşitte üretilir. Siyah nokta karşıtı, cildi arındıran ve yatıştıran, gözeneklerine nüfuz eden yüz maskelerini belirli aralıklarla kullanarak cilt temizliği rutinini destekleyebilirsin.

Evde Siyah Noktaları Temizlemek Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı

Tüm bu aşamaları okurken bile yorulduysan biraz da siyah nokta temizlemek için kullanabileceğin etkili ve pratik yöntemlerden söz etmeye ne dersin? Siyah noktalar için maske, peeling ve yüz temizleme jeli kullanman çok önemli. Ama siyah nokta maskesi ve yüz temizleyici ürünleri ararken vakit kaybetmene hiç gerek yok! Çünkü uygulayabileceğin çok daha basit bir formül var. Siyah noktalara karşı etkili peeling, maske ve yüz temizleme jelini bir arada sunan bir ürünle tanışarak hızlı, kolay ve etkili bir cilt temizliği rutini oluşturabilirsin! 

Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada

İşte karşında günlük cilt bakım rutinine kolaylıkla dahil edebileceğin bir siyah nokta temizleyici! Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada, gücünü kömür, yaban mersini ve salisilik asit özlerinden alır. Bu ürünün etkili ve özel formülü, cildini nazikçe temizlerken gözeneklerini kalıntılardan arındırmana yardımcı olur. Normal şartlarda günlük cilt bakım rutinine ek olarak haftada birkaç kez peeling uygulaman gerekirken, Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada seni bu zahmetten kurtarır. İçeriğindeki peeling partikülleri ile her cilt temizliği esnasında tenini ölü deriden arındırmanı ve böylelikle daha tazelenmiş bir cilt hissi yaşamanı sağlar. 

Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada ile cildindeki yağ ve sebum üretimini dengelemeye yardımcı yüz maskeleri araştırmana da hiç gerek yok. Çünkü salisilik asitin gücü, cildindeki yağlanma ve parlama görünümünü kolaylıkla kontrol altına almana yardımcı olur. Kısacası tek bir ürünle cildine aynı anda hem peeling hem de maske uygulayabilir, tertemiz bir cilde kavuşabilirsin! Gözeneklerine nüfuz eden üç etkili formülle tıkanmış gözeneklerini arındırabilirsin.

Sen de cilt bakımında Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada'yı tercih ederek pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt görünümü yakalayabilirsin. Yapman gereken tek şey, bu ürünü makyajını tamamen temizledikten sonra cildine uygulamak. Garnier Saf ve Temiz Siyah Nokta Karşıtı Kömürlü 3'ü 1 Arada'yı uyguladıktan sonra, cildini jelden tamamen arındırmalı ve nemlendirmelisin. Bu cilt bakım rutinini aksatmadan uyguladığında tıkalı gözeneklerin arındığını gözlemleyebilir, ferah ve sağlıklı görünen cildinin tadını doyasıya çıkarabilirsin.