Saç Boyası Sonrası Yapılması Gereken Bakımlar

Saç boyama konusunda saçı boyamanın yanı sıra boya sonrası bakımda da titizlikle davranılması gerekir. Boyanın kısa bir sürede akmaması için yapmanız gereken farklı uygulamalar bulunur. Her kişi, saç boyama uygulamasından sonra bu parlak ve canlı rengin uzun süreler boyunca kalıcı olmasını ister. Saçınızı boya sonrası yıkarken şampuanlama ya da krem gibi bakımlarda uygun teknikleri uygulayarak saç renginizi uzun süreler boyunca canlı tutabilirsiniz. 

Saç Boyası Sonrası Yapılması Gereken Bakımlar

Saçınızı durularken sıcak su kullanımından kaçınmanız gerekir. Sıcak su, boyanın daha çabuk akmasına sebep olur ve saçınızda mat bir görünüm oluşturur. Saçınızı yıkarken sıcak su yerine soğuk ya da ılık su kullanarak saç boyasının renginin saçınıza daha iyi bir şekilde kilitlenmesini sağlayabilirsiniz. Sülfatsız şampuanlar, boyanın canlı renginin uzun süre saçınızda sabit kalmasına yardımcı olur. Sık sık duş alan biriyseniz ve boyanın renginin akması konusunda endişeli iseniz, sülfatsız şampuanlar ile saç renginizi koruyabilirsiniz. Sülfatsız şampuanların saç tipinize uygun olup olmadığına dikkat etmenizde de fayda vardır. Saç tipinize uygun olmayan şampuanlar saçınızda fazladan yağlanma ya da kurumaya sebep olabilir.

 

Boyadan Sonra Saç Nasıl Yumuşar?

Saç boyaları, içerisindeki kimyasallar dolayısıyla saçı bir miktar kurutabilir. Saçınızda boya sonrası oluşan kuruluğu gidermek için mutlaka saç kremi kullanmanız gerekir. Boya yaptıktan birkaç gün sonra saçınıza besleyici bir saç maskesi de uygulayabilirsiniz. Boyanın tazeliğini korumak için saçınızı bir süreliğine su ile temas ettirmek yerine durulanmayan saç krem ve spreyleri ile de saçlarınıza etkili bir bakım yapabilirsiniz. Saç maskeleri ve durulanmayan bakım ürünlerini seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan biri, ürünün saç tipinize uygun olup olmadığıdır. Boyalı saçlar için özel tasarlanan bakım ürünlerini tercih ederek saçlarınızı istediğiniz yumuşaklığa ulaştırabilirsiniz. Garnier Besleyici Saç Boyası Serisi, saçı boyarken oluşabilecek kuruluğu en aza indiren içeriği ile dilediğiniz tona kavuşurken bir yandan da saçlarınıza bakım yapar. Kızıldan siyaha geniş bir ton yelpazesi bulunan seri ile tek uygulamada sağlıklı ve parlak saçlar elde edebilirsiniz.

 

Boyadan Hemen Sonra Şampuan Kullanılır mı?

Saç boyama işleminden sonra, saçı boyadan arındırırken şampuan kullanmak boyanın bir miktarının akmasına sebep olabilir. Boyanın parlak ve taze görünümünü korumak için boyanın bir süre saç tellerine işlemesi gerekir. Saç boyasının verdiği tondan en iyi şekilde yararlanmak için saçınızı boya sonrasında yıkarken şampuan kullanmak yerine iyi bir şekilde su ile durulayabilirsiniz. Ardından saçınızı yıkarken ya da yıkadıktan sonra durulanmayan saç bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

 

Saç Boyandıktan Sonra Tekrar Ne Zaman Yıkanmalı?

Saçınızı boya sonrası durulamak için yalnızca su kullanmanız yeterlidir. Boyayı su ile saçtan arındırdıktan sonra bir saç kremi kullanarak boyanın oluşturacağı kuruluğu önleyebilir, saçlarınıza besleyici bir bakım yapabilirsiniz. Boyanın kalıcılığını artırmak için 2 ya da 3 gün sonrasında saçınızı şampuanla yıkayabilirsiniz. Saçlarınızı yeni boyadığınızda yıkama döngüsünü de uzatabilirsiniz. Örneğin her saçlarınızı yıkıyorsanız bu rutini 2 ya da 3 günde bir yapabilirsiniz. Saç boyaları, uygulandıktan sonra saç tellerine iyi bir şekilde işlemek için bir süreye ihtiyaç duyar. Saç yıkama döngüsünü uzatmak, boyanın taze görünümünün korunmasını sağlar. Ayrıca saçınızın nem dengesinin korunmasına da yardımcı olur.

 

Boyadan Yıpranmış Saça Ne İyi Gelir?

Boyadan yıpranmış saçları eski canlılığına kavuşturmak için uygulayabileceğiniz birçok işlem bulunur. Bir süre boya işleminden uzak kalmak, saçınıza iyileşmesi için zaman tanır. Bu sebepten dolayı boyayı canlı tutma uygulamaları, ard arda saçınızı boya işleminden geçirip yıpratmamak için oldukça önemlidir. Bir süreliğine boyayı tazelemek yerine yalnızca dip boya uygulaması yapabilirsiniz. Boyadan yıpranmış saçlarda maşa ya da düzleştirici gibi ısıl işlemler uygulanmamalıdır. Isı, saç tellerinin daha fazla kurumasına sebep olur. Saçları kurutan bir diğer faktör ise güneştir. Özellikle yaz aylarında saçlarınızı korumak için dışarı çıktığınızda UV korumalı bir saç spreyini saçınıza uygulayabilir, şapka takarak saçlarınızı güvence altına alabilirsiniz. Yaz aylarında güneşin yanı sıra saçlarınızı korumanız gereken bir diğer faktör de klordur. Havuz suyunda bulunan klor, saçların daha fazla kurumasına sebep olur. Tıpkı yeni boya işleminde olduğu gibi, yıpranmış saçlı kişilerin de duş alırken sıcak su kullanımından kaçınması gerekir. Yıpranan saçlar, en çok neme ihtiyaç duyar. Yoğun nemlendirme özellikli saç maskeleri, düzenli kullanımda saçlarınızın iyileşmesine yardımcı olur. Saç maskelerinin durulanan ya da durulama gerektirmeyen seçenekleri içerisinden saç tipinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.