950x534 768x420

Evde Saç Boyama| Garnier

Evde Saç Boyama

 

Evde Saç Boyama

Evde Saç Boyama Teknikleri

Saçlarını farklı renk ve tonlarla buluşturmak sence de harika bir his değil mi? Yeni saç renginle harika görünecek saç modelleri bulmak, bin bir ton arasından sana yakışanı seçmek, aynadaki yeni görünümüne doyasıya bakmak... Tüm bunların ne kadar keyifli olduğunu zaten biliyorsun. Ancak saçında yeni bir renk denemekten çekiniyor olabilirsin. Mükemmel tonu bulduğunu düşünsen bile, saç boyatma işlemi gözünde büyüyor olabilir. Peki, saçını evde boyamaya ne dersin? Kulağa ürkütücü geliyorsa, endişelenmene hiç gerek yok! Evde saç boyamak, kuaföre gidemediğin ya da saçına kendin müdahale etmek istediğin zamanlar için harika bir çözüm. Beklentilerini tamamen karşılayan bir sonuç alabilmek için yapman gereken tek şey, saç boyası seçimini titizlikle yaptıktan sonra onu doğru tekniklerle uygulamak. Evde saç boyama işlemini uygulamak, aşağıda yer alan tekniklerden yardım aldığın sürece düşündüğünden çok daha kolay! 

Evde Saç Nasıl Boyanır?

Özellikle saçını ilk kez boyuyorsan, bu konuda endişelerin olması çok doğal. Ancak adım adım ilerlediğinde endişelenecek hiçbir şey olmadığını sen de göreceksin. Öncelikle belirtmekte fayda var: Saç boyalarının birçoğunun kullanma talimatları, ilk kez saç boyayan kullanıcıların içini rahatlatacak kadar detaylı açıklamalarla hazırlanır. Her saç boyasının uygulama şekli birbirinden farklı olacağı için, bu talimatlara harfiyen uymayı yapılacaklar listenin ilk sırasına yazabilirsin. Peki, sana uygun saç boyasını nasıl seçeceksin?

Saç boyalarının kutularında ve ton skalalarında gördüğün renklerin saçında aynı etkiyi vermeyeceğinden korkuyor olabilirsin. Bu endişeyi azaltmak için, saç boyasının üzerinde yer alan ton yelpazesine göz atabilirsin. Ancak dikkat etmen gereken bir şey var: Bu esnada saçının doğal rengini göz önünde bulundurmalısın. Örnek vermek gerekirse, evde sarı saç boyama işlemi yapıyorsan ve saçlarının doğal rengi zaten sarıysa, bu yelpazede sarı tonun karşılığına gelen renge odaklanmalısın. Saçında başka tonda bir boya varsa, yelpazede gördüğün tonu birebir yakalamayabilirsin.

Açık tondaki saçlarını daha koyu bir renkle buluşturmak her zaman daha kolaydır. Koyu renk saçları açma işlemi ise biraz daha zahmetli ve zaman alıcı olabilir. Evde siyah saç boyama işlemi yapıyorsan ya da saç renginden çok daha açık bir tonda boya uygulamayı düşünüyorsan, öncelikle mevcut saç rengini açman gerekebilir. 

Evde Saç Boyama Teknikleri

Saçını ilk kez boyuyorsan, saç renginden en fazla birkaç ton koyu bir renk tercih ederek riski azaltabilirsin. Örneğin evde platin saç boyama işlemi yapıyorsan kumral tonları tercih edebilir, evde bakır saç boyama işlemi uyguluyorsan kızıl renklere yönelebilirsin. Bu sayede saçında yakalamayı beklediğin tonu çok daha rahat bir şekilde tutturabilirsin. Dilersen, birden fazla saç boyasını karıştırarak hayalindeki ara tonu yakalaman da mümkün.

Mükemmel bir görünüm yakalayabileceğin bir saç boyası arıyorsan, Garnier Color Naturals serisinde bulunan saç boyalarıyla mutlaka tanışmalısın. Çünkü bu seride bulunan tonlar, saçlarında doğal bir görünüm yakalaman için ideal seçenekler barındırır. Üstelik besleyici yağlar ile zenginleştirilmiş bu boyalar, saçını renklendirirken korumana yardımcı olur. Sen de saçlarını renklendirmenin ve onlara bakım uygulamanın tadını çıkarabilirsin! 

Evde Saç Boyamadan Önce Hangi Hazırlıkları Yapmalısın?

Saç boyama işlemine başlamadan önce, seçtiğin saç boyasının kutusundan çıkan eldiven ve benzeri koruyucu ürünleri kullanmalısın. Bu sayede hem saç boyama işlemini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilir hem de boyanın yüzüne ve kıyafetlerine bulaşması riskini engelleyebilirsin. Koruyucuları nasıl kullanacağını görmek için kullanım talimatlarına göz atabilir ya da evde saç boyama teknikleri resimli anlatımlarına bakabilirsin. 

Saçlarını boyarken sana yardımcı olabilecek iki ipucu var: Öncelikle yüzünün boya ile temas edebilecek bölümlerine nemlendirici sürerek başlayabilirsin. Çünkü nemlendirici, boya yüzüne bulaşsa bile cildini daha kolay bir şekilde temizlemene yardımcı olabilir. Dikkat etmen gereken bir diğer nokta ise, saçlarının temiz olmaması.  Nasıl olsa saç boyasını uyguladıktan sonra saçlarını yıkayacağın için, tamamen temiz saçta uygulama yapmamanda fayda var.

Saç boyası alırken saç uzunluğunu ve sıklığını da göz önünde bulundurmalısın. Örneğin çok uzun ve gür saçların varsa, bir kutu boya senin için yeterli olmayabilir. Saç boyama işleminin ortasındayken yarı yolda kalmamak için, yedek bir saç boyası daha bulundurmayı tercih edebilirsin. 

Evde saç açma ve boyama işlemlerinde dikkat etmen gereken nokta, kullandığın boyanın saç tellerinin tümüne eşit şekilde dağıldığından emin olmak. Bu nedenle saçların kıvırcık ya da dalgalıysa, saçlarını boyamadan önce düzleştirmeyi tercih edebilirsin. Böylece boyayı tüm saç tellerine eşit şekilde dağıtmak ve saçlarını taramak çok daha kolaylaşır. Son olarak, en sevdiğin giysilerinden birini boya bulaşması riskine karşı korumak adına ev kıyafetlerinden birini giymeyi tercih edebilirsin. Evde kızıl saç boyama işlemi yaparken güzel bir gömleğine kırmızı bir leke bulaşması oldukça can sıkıcı olabilir...

Saçını Boyamaya Hazır mısın?

Tüm hazırlıklarını yaptıysan, artık cesaretini toplayıp saçlarını boyamaya geçebilirsin! Seçtiğin saç boyasını geniş bir kaba döküp fırça yardımıyla iyice karıştırmalı, daha sonra saçlarını tam ortadan ayırmalısın. Saçlarını daha önceden tarasan daha rahat edebilirsin. Boyamaya saç diplerinden uçlarına doğru yapacağın hamlelerle başlamalısın. Saçların kulak hizasında ya da daha kısaysa, tek hamlede tüm tutama boya sürebilirsin. Ancak saçların daha uzunsa, öncelikle saç diplerinden kulak hizana kadar olan bölüme boya uygulaman yeterli olabilir.

Saçlarını dipten ortaya dek ayrı ayrı tutamlar halinde boyadıktan sonra, kulak hizanın altında kalan tutamlara da yatay fırça darbeleri uygulayarak boya sürebilirsin. Boya sürdüğün her bir tutamı ayırmak için saç fırçasının sivri ucunu kullanmak çok daha kolay uygulama yapmanı sağlayabilir. 

Saç tutamlarının her bölümüne boya sürdükten sonra, sıra geldi fırçalama işlemine! Saçlarını yaklaşık beş dakika boyunca fırçalaman önemli. Çünkü bu şekilde boyanın daha eşit bir şekilde dağılmasına yardımcı olabilirsin. Saçlarının tümünü boyadığını düşünüyorsan ama saçlarında hâlen kuru noktalar varsa, bu bölümlere yeterince boya ulaşmamış demektir. Fırçalama işlemini bu doğrultuda biraz daha uzun tutabilirsin. 

Saçlarının tümünü boyadıysan, saç uçlarını folyolarla sararak boyanın saç tellerine nüfuz etmesini beklemeye başlayabilirsin. Bekleme süren, kullandığın saç boyasına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle kullanma talimatlarının dışına çıkmamanda fayda var. Bekleme süresinin sonuna geldiğinde saçlarını boyadan tamamen arındırana kadar yıkamalı ve saç boyasına uygun saç kremini kullanmalısın. 

Evde Saç Boyarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Son olarak, dikkat etmen gereken birkaç maddeye de göz atmalısın. Öncelikle, seçtiğin saç boyasını kullanmadan önce, içerdiği bileşenlere karşı alerjin olup olmadığını öğrenmek için küçük bir test yapmalısın. Saç boyasından çok az bir miktar alarak kulağının arkasına sürmen ve 48 saat beklemen önemli. Herhangi bir alerjik reaksiyon gözlemliyorsan, başka bir saç boyasına yönelmende fayda var.
  • Saçlarını boyarken bulunduğun odanın zeminini gazete kâğıdıyla kaplayarak boyanın dökülmesi durumunda yaşanacak riskleri en aza indirebilirsin. Hem böylelikle saç boyama işleminden sonra ortalığı toplaman da çok daha kolay olur. 
  • Saçlarını boyarken mutlaka bir aynadan boyadığın saç tutamlarını doğru şekilde ayırdığını kontrol etmelisin. Bu esnada yavaş ve temkinli adımlarla ilerlemende fayda var. Panik olmadığın ve acele etmediğin sürece her saç tutamını rahatlıkla boyayabilirsin. 
  • Evde dip boya işlemi uyguluyorsan, yapman gereken tek şey saçlarının dip kısımlarını az önce bahsettiğimiz teknikle boyamak. Zaten bir kez saçının tümünü boyadıktan sonra, dip boya işleminde hiç zorlanmayacağından emin olabilirsin.
  • Saçlarını boyadan arındırmak için yıkarken, ılık suyla durulama işlemi yapman daha olumlu sonuçlar doğurabilir. Ilık su, hem boyanın kalıcılığını hem de saçlarının sağlığını korumak açısından doğru bir seçim.

Tüm bu maddeleri de göz önünde bulundurduğun takdirde, evde saç boyamaktan korkmana hiç gerek yok! Garnier Color Naturals ailesinden dilediğin rengi seçebilir ve saçlarını boyamaya başlayabilirsin!