gunes sonrasi bakim kremleri gunes sonrasi bakim kremleri

Güneş Sonrası Bakım Kremleri

Güneş cildin erken yaşlanmasına yol açarken, daha ciddi bir sorun olan cilt kanserine yakalanma riskini de büyük oranda artırır. Deri yaşlanması belirtilerinin %90 kadar büyük bir oranına güneşten yayılan ultraviyole (UVA/UVB) ışınları sebep olur. Çok az miktarda maruz kalınsa bile UV ışınları deri üzerinde çok etkilidir.

Güneş Sonrası Bakım Kremleri

Güneş ışınlarının bu denli büyük zararlara sebebiyet vermesi ile güneş sonrası bakım kremi kullanmak çok önemlidir. Bu yazımızda güneş kremlerinin yanında, güneş sonrası cildinize bakım yapmanın öneminden ve hangi yolları izleyebileceğinizden bahsedeceğiz.

Güneş sonrası bakım neden önemli?

Güneşe çıkmadan önce cildin korunması için tasarlanan güneş kremleri yanı sıra güneşe çıktıktan sonra edinilen zararı da en aza indirmek için bakım kremleri kullanmak gerekmektedir. Cilt bakım kremleri cilt sağlığı üzerinde oldukça etkilidir. Çünkü güneş kremlerinde olduğu gibi, güneş sonrası bakım kremleri de amacına uygun olarak üretilir. Güneşe maruz kaldıktan sonra cilt, bazen gözle görülmese de su kaybı yaşar. Sonrasında cilt gerilir ve kurumalar, çatlamalar oluşur. Özellikle deniz ya da havuz suyuna maruz kalan ciltte klor ve tuz birikimi meydana gelir. Güneş sonrası bakım kremi cildi tahriş edebilecek olan klor ve tuzun etkilerini en aza indirmeye çalışırken, serinletme ve nemlendirme görevini de üstlenir. Cildin nemlendirilmesinde özellikle kaktüs özü çok faydalıdır. Bakım kremi tercihi yapılırken içerdiği bitki özleri de mutlaka kontrol edilmelidir.

 

Özellikle hassas, açık renkli ve kuru cilt yapısına sahip kişilerin güneş sonrası bakıma daha çok ihtiyacı vardır. Zaten halihazırda kuru ve hassas olan cilt, güneş sonrasında daha fazla kuruyacaktır. Cildiniz için doğru bir seçim yaparak güneş sonrasında kullanacağınız bir bakım kremi sahibi olmanız için bu ürünlerin sunduğu özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 

 • Güneş sonrasında kullanılabilecek bakım kremleri cildin nem dengesini tekrar kazanmasına yardımcı olur.
 • Güneş yanıkları sonrası oluşan kaşıntı ve yanma hissini en aza indirir. Cildi serinletir.
 • İçerisinde bulunan bitki özleri sayesinde cilt bakımını da yapar.
 • Sprey, köpük, jel, losyon ve krem olmak üzere birçok formu bulunur. Çoğu form iz bırakmaz.
 • Vücut ve yüz bölgesi için aynı ürün kullanılabilir.

Güneş sonrası doğal bakımlar için Garnier Kremleri

Güneş sonrası bakım kremi, güneşin zararlı etkilerinden sonra canlandırıcı ve onarıcı bir cilt bakımı için son derece önemlidir. Cildi rahatlatan ve kaybedilen nemi geri kazandıran formülleri vardır. Cilt tipine göre uygun olarak seçilmiş kremler kolayca emilir ve iz bırakmaz, buna ek olarak ardından hoş bir koku bırakır. Garnier Ambre Solaire içeriğinde kaktüs özü bulunur. İnce ve hafif bir formülü vardır. Cilt tarafından kolayca emilir ve hapsedilir, bu sayede 24 saat boyunca cildin nem dengesi korunur ve cilt onarılmaya devam eder.

 

Güneş sonrası bakım kremi uygulaması temiz cilde yapılmalıdır. Zaten güneş ışınlarıyla zarar gören cilt bir de deniz suyu veya havuz suyu yüzünden çeşitli bakterilere ya da tuza maruz kalmış olabilir. Bu yüzden cilt önce arındırılır ve gözenekler genişletilip temizlenir. Böylelikle bakım kreminin cilde nüfuz etmesi kolaylaştırılır. Bunlara ek olarak aşağıdaki yöntemler de doğru kullanım için önemlidir:

 

 • Güneşe kısa ya da uzun süreli maruz kalmalar fark etmeksizin güneş kremi düzenli olarak kullanılmalıdır.
 • Su bazlı olan nemlendiriciler ile günde 2-3 defa cilde nem takviyesi yapılabilir.
 • Güneş sonrası bakım kremi de aynı şekilde günde 2-3 defa duştan sonra olacak şekilde kullanılabilir. Daha önce söylediğimiz gibi öncelikle cildin temizliği yapılmalıdır.
 • Özellikle kaktüs özü içeren bakım kremleri tercih edilebilir. Bilindiği üzere kaktüs özü adeta bir su deposudur. Kaktüs suyu, normal suya oranla daha fazla elektrolit içerir ve doğal bir antioksidan etkisi yaratır. Böylelikle güneşten gelen zararlı UV ışınları için güçlü bir kalkan görevi üstlenir.
 • Güneş sonrasında oluşan yanmalar sonucu döküntü veya soyulma problemleri sıklıkla görülür. Üstelik bu döküntüler ve soyulmalar sırasında kaşıntı hissi de üst düzeye çıkar. Güneşlenme sonrası oluşan yanma ve döküntü sonrası ciltte iz kalmaması için uygun bir bakım kremi mutlaka el altında bulunmalıdır.
 • Özellikle yüz bölgesi için ekstra bir nem ihtiyacı varsa nemlendirici serumlar yardımıyla yüz nemlendirilmelidir.