Güneş Kremi Seçimi Güneş Kremi Seçimi

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak hem cilt sağlığı hem de genç bir cilt görünümü için oldukça önemlidir. Bu korumayı sağlamanın en etkili yöntemi dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmaktır. Genellikle yaz aylarının gelmesiyle beraber satın alınan güneş kremleri aslında bilinenin aksine her mevsim kullanılması gereken ürünlerdir.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş Kremi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dışarı çıkarken cildin güneşe maruz kalan kısımlarına uygun bir şekil güneş kremi sürmek kadar doğru kremi seçmek de büyük önem taşır. Cildiniz ve sizin için doğru olan güneş kremini seçerken birçok faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu faktörlerin neler olduğuna gelin beraber göz atalım.

Cilt Tipinize Uygun Güneş Kremlerini Kullanmalısınız

Kuru, yağlı, normal ve hassas ciltler için farklı güneş kremleri seçmeniz gerekir. Seçim yaparken cilt tipinizi dikkate alarak ve bu doğrultuda tercihlerde bulunarak kremin sağladığı etkiden tam anlamıyla faydalanabilirsiniz. Yağlı bir cilt tipine sahipseniz su bazlı kremleri tercih etmeniz oldukça önemlidir. Aksi halde cildinizde sivilce ya da akne gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kuru ciltler için önerilen güneş kremleri ise yoğun nemlendirici özelliğine sahiptir. Yoğun nemlendiricili güneş kremlerini kullanarak, özellikle yaz aylarında aşırı kuruma, kızarıklık ve pul pul dökülme gibi sorunların önüne geçebilirsiniz. Eğer hassas bir cilt tipine sahipseniz seçim yapmadan önce bir uzmana danışmanızda fayda vardır. Kremlere karşı alerjik reaksiyon gösterme olasılığı fazla olan hassas cilt tipleri için özel içeriğe sahip olan güneş kremlerini kullanmak gerekir. Aynı zamanda hassas cilt tipine sahip olanlar ciltleri için ideal olan güneş kremini bulduklarında değiştirmeden ya da farklı ürünler denemeden hep aynı kremi kullanarak da alerjik reaksiyon oluşma riskini azaltabilir.  

Koruma Faktörüne Dikkat Etmelisiniz

Güneş kremi seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da koruma faktörüdür. Güneş kremlerinin üzerinde SPF olarak belirtilen güneş koruma faktörünü cildinizin güneşe karşı gösterdiği hassasiyete göre belirleyebilirsiniz. Bilinenin aksine koruma faktörü yükseldikçe güneşten koruma oranı değil, UVB ışınlarına karşı koruma süresi artar. Örneğin, krem sürülmediği zamanlarda cildiniz güneş altında 10 dakika içinde kızarmaya başlıyorsa SPF 15 olan bir güneş kremi sayesinde bu süre 15 katına kadar çıkar ve krem, güneşe karşı yaklaşık 150 dakikalık bir koruma sağlar. Açık tenliyseniz, açık saç rengine ve renkli gözlere sahipseniz en ideal güneş kremi olarak en az koruma faktörü 30 olan ürünleri tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Güneşe karşı daha da hassas bir cildiniz varsa tam bir koruma için SPF 50 güneş kremlerini kullanabilirsiniz. 

İçeriğinin Uygunluğunu İncelemelisiniz

Piyasada bulunan birçok farklı krem arasından seçim yaparken tam bir güneş koruması elde edebilmek için ürünlerin içeriklerine dikkat etmek oldukça önemlidir. İdeal bir güneş kremi hem UVB hem de UVA koruması içermelidir. UVA ışınları ciltte lekenlenmelere ve ciddi güneş yanıklarına sebep olur. UVB ışınları ise cilt kanseri riskini artırıcı özelliğe sahiptir. Geniş spektrumlu olarak adlandırılan UVB ve UVA koruması bulunan güneş kremleri sayesinde cildiniz için güneşten gelen her türlü zararlı ışına karşı tam bir koruma sağlayabilirsiniz. Bunun için özellikle içeriğinde çinko oksit ve titanyum dioksit bulunan güneş kremlerini tercih etmelisiniz. Cildinizin dayanıklılığı artırmak ve güneşin zararlı ışınlarına karşı kendini daha çabuk toparlamasını sağlamak için vitaminlerle zenginleştirilmiş özel formüllü kremleri de kullanabilirsiniz. Cilt için sayısız faydası bulunan ve antioksidan özelliği olan E vitamini içeren güneş kremleri ile daha sağlıklı ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. 

Tatil İçin Suya Dayanıklı Güneş Kremlerini Tercih Etmelisiniz

Güneş kremlerinin yaz ya da kış fark etmeden her mevsim kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak özellikle tatil için güneş kremi seçiyorsanız göz önünde bulundurmanız gereken başka unsurlar da vardır. Bunlardan en önemlisi ise kremin suya dayanıklı olmasıdır. Çoğu güneş kremi havuza ya da denize girdiğinizde cildinizden akarak etkisini yitirebilir. Buna rağmen zararlı güneş ışınları su altında da cildinize hasar vermeye devam eder. Dolayısıyla yaz aylarında tatile giderken suya dayanıklı bir ürün seçmek cildinizi her şart altında korumak için en idealidir.