Evde Göz Çevresi Bakımı: Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız

Evde Göz Çevresi Bakımı: Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız

Göz çevren; yaşam tempon, alışkanlıların, uyku düzenin, ruh halin ve cilt bakım rutinin hakkında birçok ipucu veren oldukça hassas bir bölgedir. Çünkü gündelik hayatta yaptığın ve yapmadığın birçok şey, cildinde çeşitli belirtiler bırakır.

Evde Göz Çevresi Bakımı: Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız

Örneğin ağırlıklı olarak çok yağlı yiyeceklerle beslendiğinde cildinin de doğal yağ dengesi bozulabilir ve yağ üretimi artabilir. Göz çevren ise, özellikle yorgunluk, stres ve uykusuzluk gibi belirtileri hemen ele verir. Göz çevrende bulunan cilt dokusu, cildinin diğer tüm bölgelerine kıyasla katbekat incedir. Bu nedenle cildinin pürüzsüzlüğünü, ışıltısını ve sağlıklı görünümünü korumak için göz çevresi bakımı konusunda özenli olmalı, doğru cilt bakım ürünlerinden yardım almalısın. Peki, evde göz çevresi bakımı için eksiksiz bir rutini nasıl oluşturabilirsin? Göz altı morlukları ve torbalarını önlemek ya da gidermek için nasıl çözümler bulabilirsin? Bu soruları birlikte cevaplamaya ne dersin?

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılır?
Öncelikle göz çevresi bakımı hakkında yaygın bilinen bir kanıyı düzeltmekte fayda var: Göz çevren için uygun bir bakım rutini oluşturmanın doğru zamanı bu bölgede yaşlılık belirtilerini gözlemlediğin dönem değil, çok daha öncesi olmalı. Çünkü ancak bu şekilde kırışıklık, kaz ayağı, morluk ve leke gibi sorunları kolaylıkla giderebilir ve cilt sağlığını koruma altına alabilirsin. Göz çevreni yeterli ölçüde nemlendirmediğin takdirde, bu bölgedeki cilt dokusu kuruyarak cilt sorunlarına karşı daha savunmasız hale gelir. Bu nedenle elini çabuk tutmalı ve göz çevrene gereken özeni göstermelisin. Göz sağlığın ve göz çevrendeki cilt bariyerinin korunması açısından, makyaj temizliğini ihmal etmemen büyük önem taşır. Makyajını temizlemediğin takdirde cildinde bırakabileceğin hasarı zaten biliyorsun. Fakat söz konusu göz çevren olduğunda, bu bölgeyi daha dikkatli ve nazik bir şekilde makyajdan arındırmalısın. Özellikle suya dayanıklı maskara ve eyeliner gibi ürünler kullandığın günlerde göz çevreni sert hareketlerle ovuşturmadan temizlemeye dikkat etmelisin.

Göz çevrendeki cilt dokusunu korumak için dikkat etmen gereken bir nokta daha var: Güneşin zararlı ışınlarına karşı bu bölgeyi mutlaka koruma altına almalısın. Göz altı morluklarının büyük çoğunluğu dönemsel faktörler nedeniyle oluşur. Fakat zararlı UVA ışınlarına korumasız şekilde maruz kalan cildinde kalıcı güneş lekeleri kalabilir. Göz çevrendeki cilt dokusunun hâlihazırda çok hassas olduğu göz önünde bulundurulursa, yüksek güneş koruma faktörlü nemlendiricilerle cildini koruma altına almayı unutmamalısın.

Günlük cilt bakımı rutininde kullandığın yüz temizleyiciler ve tonikler, göz çevrendeki kir, yağ, ölü hücre ve ter kalıntılarını gidermek için yeterlidir. Ama cildini nemlendirme aşamasına geçtiğinde, göz çevrene ekstra hassasiyet ve özen göstermende fayda var. Yoğun etkili göz altı nemlendiricisi seçeneklerinden yardım alabilir, özellikle gece uyguladığın bakım rutininde göz çevrene güçlü bir nem desteği sağlayabilirsin. Elbette göz çevresi nemlendirici seçenekleri arasından tercih yaparken cilt tipine ve ihtiyaçlarına yönelik ürünler seçtiğine emin olmalısın. Özellikle gece uyguladığın bakım rutini esnasında göz çevrene etkili bir nem takviyesi uygulamak, bu bölgenin güçlenmesini ve yenilenmesini de kolaylaştırır. Sen de aydınlık, pürüzsüz ve sağlıklı göz altlarının keyfini çıkarabilirsin.

Göz Altı Morlukları İçin Ne Yapmalıyız?
Göz altı morlukları birçok farklı nedenden dolayı oluşabilir. Göz altlarında oluşan halkaların rengi kahverengi tonlarına çalıyorsa, bu problemin nedeni büyük ihtimalle genetik faktörlerden kaynaklıdır. Ancak, göz altlarında mor ve yeşil tonlarında halkalar oluştuğunu gözlemiyorsan stres, yorgunluk, uykusuzluk ve yetersiz cilt bakımı gibi nedenleri aklına getirmelisin. Her iki ihtimalde de, göz altı morluklarının görünümünü azaltmak ve gidermek için uygun bir bakım rutini oluşturabilirsin.

Öncelikle uyku ve beslenme düzenini gözden geçirmeye ne dersin? Günde 7-8 saat uyuduğun ve antioksidan etkili besinleri ağırlıklı şekilde tükettiğin takdirde, göz altlarında aydınlık bir görünüm yakalamayı oldukça kolaylaştırabilirsin. Göz çevrene nem ve mineral takviyesi uygulamak da bu bölgedeki koyu halkaları gidermek için oldukça etkili bir çözümdür. Üstelik günlük cilt bakım rutinine ek olarak göz çevresi maskesi seçeneklerine göz atabilir, bu ürünleri haftada birkaç kez kullanarak çok daha güçlü ve etkili bir bakım rutini oluşturabilirsin.

Göz altı morlukları maske ve nemlendirici ürünlerin düzenli ve doğru kullanımıyla kolaylıkla çözülebilecek bir sorun. Çünkü göz altı morlukları için maske seçenekleri; bu bölgedeki hassas cilt dokusuna uygun, yoğun nem desteği sağlayan doğal kaynaklı bileşenler içerir. Örneğin cilt bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir içerik olan hyaluronik asit, ciltte sudaki ağırlığının yaklaşık 1000 katı oranında nem hapsedebilme etkisine sahiptir. Sen de seçimini bu tip ürünlerden yana yaparak göz çevrendeki cilt dokusunu güçlendirebilir, yaşlılık ve yorgunluk belirtileriyle mücadelende kusursuz yardımcılar edinebilirsin.

Göz Altı Torbaları Neden Olur?
Göz altı torbaları çoğunlukla dönemsel faktörlerden kaynaklanan cilt sorunlarıdır. Göz altı torbalarının oluşmasının temel nedeni, göz altlarında tuz konsanstrasyonu oluşması nedeniyle su toplanmasıdır. Keza bu nedenle çoğu insan ağladığında, fazla tuzlu yiyeceklerle beslendiğinde ya da uykusuz kaldığında cildinde göz altı torbaları oluşumu gözlemler. Göz çevrendeki cilt dokusu daha hassas ve savunmasız olduğu için, bu bölgede su toplanması daha kolaydır. Oluşan göz altı torbalarını gidermek için ise, günlük tüketmen gereken su miktarını ihmal etmemeli ve doğru cilt bakım ürünlerinden yardım almalısın. Göz altı torbaları için maske kullanımı, oldukça pratik ve hızlı bir çözümdür. Göz çevreni bol bol sıvı tüketerek ve kafeinden uzak durarak rahatlatabilirsin. Fakat bu bölgeyi rahatlatan ve güçlendiren asıl faktör nem desteği ve soğuk kompres uygulamaktır. Söz konusu bu kadar ince ve hassas bir cilt dokusu olduğunda, gözlerinin altına doğrudan buz uygulamak ya da kompres yapmak tehlikeli olabilir. Bunun yerine göz çevreni hem serinletecek hem de etkili bir nem desteği ile güçlendirecek maskelerden yararlanabilirsin.

Nem Bombası Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesiyle Tanışın
İşte göz altı torbalarını gidermek için verdiğin mücadelede en büyük yardımcılarından biri olacak bir göz çevresi maskesi: Garnier Nem Bombası Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesi!  Gücünü portakal suyu ve hyaluronik asit gibi doğal kaynaklı içeriklerden alan bu ürün, sana göz çevresi bakımında etkili ve güvenilir bir destek sağlar. -4°C serinletici etkisi ile göz altında toplanan suyun dağılması ve göz çevreni tekrar sağlıklı bir görünüme kavuşması süreçlerini oldukça hızlandırır. Göz altı torbalarını ve bu bölgede oluşan koyu halkaları kolaylıkla giderebilir, cildinde daha eşit tonda ve sağlıklı bir görünüm yakalayabilirsin.

Garnier Nem Bombası Göz Altı Torbalarına Karşı Kağıt Göz Maskesi'ni  uygulamak da oldukça eğlenceli ve pratiktir. Öncelikle cildinin uygulama esnasında temiz ve kuru olmasına dikkat etmelisin. Maskenin beyaz tarafını cildinle temas edecek şekilde yüzüne yerleştirmelisin. Maskenin doğru yerleştiğinden emin olduktan sonra dış yüzeyde kalan mavi koruma filmini dikkatlice çıkarabilirsin. Maske yüzüne kolaylıkla uyum sağlayacağı için devamında gelecek on beş dakikalık bekleme süresinde dilediğin şekilde hareket edebilir, işlerini yapabilir, keyifle bir kahve içebilirsin. Bekleme süresinin sonuna geldiğinde maskeyi yüzünden çıkarman ve yüzünde kalan kremsi dokuyu bir pamuk yardımıyla temizlemen yeterli. İşte göz altı torbalarına savaş açmak bu kadar kolay ve keyifli!