cocuklar icin tercih edilmesi gereken cocuklar icin tercih edilmesi gereken

Çocuklar için Tercih Edilmesi Gereken Güneş Kremleri

Çocuklar için Tercih Edilmesi Gereken Güneş Kremleri

Çocukların ve bebeklerin cilt bakım rutinleri yetişkinlere benzemez. Çocukların ciltleri yetişkinlere oranla çok çok daha hassas ve kırılgandır. Yaz aylarında daha etkili olan güneş ışınları, çocukların cildine daha fazla zarar vermektedir. Özellikle tatile gidilecekse veya güneş ışınlarının dik vurduğu öğle saatlerinde dışarıya çıkılacaksa çocuklar için mutlaka çocuk güneş kremi kullanılmalıdır. Çünkü bu güneş kremleri çocuklar için özel olarak üretilmiştir.

Çocuklar için Tercih Edilmesi Gereken Güneş Kremleri

Güneş kremlerini çocuklara sürmeden önce bilinmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Hangi güneş koruyucusu seçilmiş olursa olsun, önerilen şekilde uygulanmalıdır:

 • Güneş kremi güneşe maruz kalmadan yaklaşık 20 dakika önce kalın bir tabaka halinde uygulanmalıdır.
 • Güneşsiz bir hava bile olsa, bulutlardan da UV ışınlarına maruz kalınabilir. Hava bulutlu olsa dahi güneş kremi kullanılmalıdır.
 • Güneş ile teması daha fazla ve hassas olan alın, burun, elmacık kemikleri ve dudak bölgesine daha fazla güneş kremi uygulanmalıdır.
 • Güneş kremi her iki saatte bir uygulanmalıdır. Denize girildiyse, denizden çıktıktan sonra tekrar sürülmelidir.

Çocuklara hangi güneş kremi alınmalı?

Çocuklar için güneş kremi seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç hassas nokta vardır. Bu noktalara dikkat ettikten sonra size sadece çocuğunuzu gözetmek kalacaktır.

 • Seçeceğiniz güneş bakım kremi özellikle çocuklar için üretilmiş olmalıdır. Ayrıca dermatolojik testleri tamamlanmış olmalı ve yüksek toleransa sahip olduğunu garantilemelidir.
 • Yetişkinler için üretilmiş olan güneş kremleri çocuklar için kesinlikle uygun değildir. Her güneş kreminin aynı olduğu düşüncesi bir kenara bırakılmalıdır. Yetişkinler arasında da hassas cilde sahip olanlar elbette olabilir, ama çocukların ekstra hassas bir cildi sahip olduğu unutulmamalıdır.
 • Doğal cilt yapılarının bozulmaması ve güneşin zarar verebileceği derecedeki sıcaklıklardan korunmaları için alınacak güneş kreminin mutlaka SPF 30 ya da 50/SPF 50+ faktörlü olmasına dikkat edilmelidir.
 • Özellikle yaz aylarında tercih edildiğinden ve yaz aylarında çocukların sık sık denize girdiği bilindiğinden güneş kreminin de kuma ve suya dayanıklı olması önemlidir.
 • Mineral/organo-mineral filtrelerine sahip olmalıdır. Böylelikle iyileştirici özellik de güneş kreminin içerisine eklenmiş olur.
 • Ortalamanın altında bir alerji seviyesinde (hipoalerjenik) olduğuna dikkat edilmelidir. Paraben ve alkol de içermemelidir.
 • Güneşe maruz kalabilecek her noktaya uygulandığının kontrol edilebilmesi için görünebilir formda olmalıdır.

Çocuklar için olan güneş kremlerini yetişkinler de kullanabilir mi?

Birçok kişi bebekler ve çocuklar için üretilen ürünlerin en kalitelisi ya da en sağlıklısı olacağı düşüncesinden yola çıkarak, kendileri üzerinde de bu ürünleri kullanmaya meylederler. Oysaki yetişkin cildi, bebeklerin ve çocukların cildinden oldukça farklıdır. Bebeklerin ve çocukların cilt savunmaları az ve incedir. Bu yüzden de oldukça hassastır. Cilt PH’ları asidiktir ve yetişkinlere oranla daha fazladır. Bu yüzden güneşten daha çok zarar görürler. Yetişkinlerin cildi ise zaman içerisinde kalınlaşmıştır ve daha az zarar görür. Daha fazla emilim sağlanması için çocuk güneş kremleri çok ince bir kıvamda tasarlanır ve üretilir.

Yetişkin ve çocuk cildi farklılıklarını maddeleyecek olursak;

 • Çocukların ve bebeklerin deri emilimleri yetişkinlere oranla çok daha fazladır. Güneş kremleri de onlara özel üretilir.
 • Yetişkinlere oranla çok daha çabuk ısınır ve aynı şekilde soğurlar. Güneş kremleri üretilirken bu durum da dikkate alınır.
 • Çocukların ve bebeklerin cilt PH değeri 4,5 civarı iken, yetişkinlerde bu oran 5-6 seviyesindedir.

Özetle yetişkinler, çocuk güneş kremi kullanabilir fakat birkaç sorunla karşılaşabilirler. Bunların başında ciltte kuruma meydana gelmesidir. Çocuk bakım ürünleri daha sağlıklıdır fikriyle kullanılan ürünler yetişkinlerde cilt problemlerine yol açabilir. Bu sorun temel olarak cilt asidik değerlerinin birbirinden çok farklı olmasından kaynaklanır. Bir başka sorun ise yetişkinlerin cildi, çocukların ve bebeklerin cildi gibi nemi o kadar da iyi hapsedemez. Çocuklar için özel olarak üretilmiş güneş kremleri yetişkinlerde aynı düzeyde koruyuculuk sağlamayacaktır. Bu yüzden yetişkinlerin kendi cilt hassasiyetlerine göre güneş kremi seçimi yapmaları daha makul bir yöntem olacaktır.

Çocuklar için kaç faktörlü güneş kremi kullanmalıyız?

Çocukların gelişimi için D vitamini her ne kadar çok önemli bir yer tutsa da güneşten gelen UV ışınları da bir o kadar zararlıdır. Bu yüzden özellikle çocukların ve bebeklerin güneşin zararlı etkilerinden korunması önemlidir. 30 faktörlü güneş kremleri %97 koruma sağlarken, 50 faktörlü kremler %98 koruma sağlar. Aralarında abartılacak bir fark olmadığından dolayı 50+ faktörlü güneş kremi tercih etmek daha mantıklı olacaktır.

En iyi güneş koruyucu krem hangisi?

Yukarıda da bahsedildiği üzere çocuklar için güneş kremi seçerken 50+ faktörlü kremlerden seçmek çok daha uygun olacaktır. Bunun için tercihiniz eğer krem ise Garnier Advanced Çocuklar için özel koruma GKF+50 iyi bir seçenek olacaktır. UV ve kızılötesi ışınlarına karşı koruma sağlar. Cildin güneş yanıklarından korunması için MexorylSX ve MexorylXL filtreleme sistemine sahiptir. Çocuğunuzu güneşten korumak için bir de Garnier Koruyucu Süt GKF 50+ seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Eğer tercihiniz spreyden yanaysa Garnier Koruyucu Sprey 50+ daha önce bahsettiğimiz gibi hipoalerjeniktir, paraben ve alkol içermez. Garnier güneş kremi gibi özel filtreleme sistemlerine sahiptir ve suya karşı dayanıklıdır.