C Vitamini Nedir C Vitamini Nedir

C Vitamini Nedir?

Uzun yıllar boyunca sadece vücudun işleyişi için önemli olduğunu düşündüğümüz C vitamini aslında cildin de vazgeçilmezlerinden biri. Tadı ve kokusuyla bizi kendine aşık eden turunçgillerin içerisinde bol bol bulunan bu vitamin tenin yorgun duruşuyla mücadele edebilme özelliği ile bize mükemmel çözümler sunuyor. Gıda yoluyla alınabilen C vitamini konsantre şekilde tene uygulandığında parlak ve canlı bir duruş elde etmemizi sağlayarak kendimizi enerjik hissetmemize yardımcı oluyor. Peki, tüm bunları nasıl yapıyor? C vitamini tam olarak nasıl bir bileşen? Şimdi sırayla bu sorulara yanıt verelim!

C Vitamini Nedir? Neden Tercih Edilir?

Askorbik asit olarak da bilinen C vitamini vücudun yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli olan temel vitaminlerden biri. C vitamini suda çözülebilir fakat vücut tarafından üretilemez. Bu nedenle dışarıdan alınması gerekir. Elbette, vücuda ihtiyaç duyduğu C vitamini gıdalar ve gıda takviyeleri yoluyla sunulabilir. Bu şekilde alınan C vitamini cilt sağlığını da destekler. Fakat cilde daha kapsamlı bir bakım yapmak ve C vitaminin etkilerini çok daha net bir şekilde hissedebilmek için bu vitamini cilde harici olarak da uygulamak son dönemlerde cilt bakım rutinlerinde oldukça popüler.

C vitaminin beden sağlığına faydaları çok fazla. Yetersizliği halinde vücutta ciddi sorunlar görülebilir. Bunlar arasında cilt rahatsızlıkları da var. C vitamini gıda yoluyla yeteri miktarda alınmadığında tende morarmaların, kanamaların görüldüğü; eklem ve kaslarda ağrıların baş gösterdiği skorbüt hastalığı gelişebilir. Ama C vitamini ile hem içeriden hem de dışarıdan desteklenen cilt sadece bu tür hastalıklardan korunmayla kalmıyor birçok iyileştirici etki de görülüyor. Şöyle ki:

  • Eğer mat ve cansız bir cilt duruşu ile boğuşuyorsan çareyi C vitamininde bulabilirsin! Çünkü C vitamini cilde inanılmaz bir aydınlık katar. Teni besleyerek canlandırarak solgun, yorgun ve yaşlı duruş ile mücadele eder. Işıltılı bir görünüm sunar.
  • Hiperpigmentasyon sebebiyle oluşan koyu lekeleri açan C vitamini cilt tonunu eşitlemeye yardımcı olur. Her noktada aynı renkte, lekesiz ve aydınlık bir cilde sahip olmanda seni destekler.
  • İnflamasyonla sebebiyle kızarıklıklara da iyi gelir. Cildi yatıştırır ve sakinleştirir.
  • Antioksidan yönü güçlü olan C vitamini çevresel faktörlerin tende yarattığı hasarı azaltır. Serbest radikallerin ten üzerindeki yıpratıcı etkileri ile savaşarak cilt korumasına yardım eder. Ayrıca tenin koruyucu bariyerini de güçlendirir.
  • Zamanla azalan kolajen üretimini destekleyen C vitamini bu özelliği sayesinde ciltte anti-aging etkisi yaratır. Kolajen cildin yapı taşlarından biridir ve tenin genç görünümünün muhafaza edilmesini sağlar. İşte C vitamini bileşenin üretimini destekleyerek sarkma, cilt dokusundaki bozukluklar ve ciddi oranda genişleyen gözenekler gibi kolajen eksikliğinden kaynaklanan sorunların çözülmesine yardımcı olur.
  • Stres, çevresel faktörler ve serbest radikaller hücre yenilenmesini yavaşlatır. Yeni hücreler üretemeyen cilt dokusu da hasar alır ve yaşlanır. C vitamini hücre yenilenmesine destek olarak cildin daha sağlıklı ve dinç kalmasını sağlar.
  • Renk eşitleme ve cildi dinlendirme özelliği bulunan C vitamini göz altında oluşan morluklar ve yorgunluk izlerini ortadan kaldırarak sana taze ve canlanmış bir ten duruşu sunar.

C vitamininden faydalanmak için yapman gereken oldukça basit. Elbette, tükettiğin gıdalara dikkat etmeli ve yeterli oranda C vitamin aldığından emin olmalısın. Sonrasında ise cilt bakım ritüeline içerisinde C vitamini bulunan en az bir ürün eklemelisin!

 

Garnier Ampul C Vitamini Yorgunluk Karşıtı Kağıt Yüz Maskesi ile Cildine Hayat Ver!

Seni C vitaminin tende yarattığı mucizeyle tanıştıracak bir ürün arıyorsan Garnier kağıt maske ailesine bakabilirsin! Ananas özleri ve %1 C vitamini konsantresi içeren Garnier Ampul C Vitamini Yorgunluk Karşıtı Kağıt Yüz Maskesi ile tenini canlandırmak senin ellerinde! Yapman gerekenleri şöyle sıralayabiliriz:

  • Temiz cildine paket içerisinden çıkan losyonlu kağıt maskeyi düzgünce yerleştirdikten sonra 5 dakika beklemelisin.
  • Sonrasında maskeyi çıkarıp kalan losyonu bir pamuk yardımı ile temizleyebilir ya da cildine yedirebilirsin.
  • Bu yorgunluk karşıtı anti-aging etkili maske ile cildini dilediğin anda ve yerde hızlı bir şekilde canlı bir görünüme kavuşturabilirsin. Her an mükemmel görünen, aydınlık ve güçlü bir tene çok kolay bir şekilde sahip olabilirsin!

CİLDİN İÇİN DAHA İYİSİNİN NE OLDUĞUNU MERAK EDİYORSAN ŞİMDİ ÖĞREN!