950x534 768x420

Yağlı Ciltler İçin 5 Etkili Bakım Önerisi | Garnier

Yağlı Cilt Nedir?

 

Gündelik hayatın koşturması esnasında hepimizin cildi hava kirliliğine ve sigara dumanına temas ediyor ve çok iyi biliyorsun ki, bu gibi zararlı temaslar cildi kirletmekte, zaman içinde siyah noktalara ve sivilcelere sebebiyet vermektedir. Hele ki bir de cilt tipin yağlı ise işin zor. Çünkü bildiğin gibi, siyah noktalar ve sivilceler ciltteki yağdan besleniyor. Yağlı cilt ile başa çıkmak için birçok yöntem mevcut. Yağlı cilt bakımı diğer cilt türlerine göre biraz daha zor gibi gelse de, aslında doğru ürünlerle çok kolay! Peki yağlı cilt için ne yapılmalı? Ciltteki parlamalar ve siyah nokta konusunda yağlı ciltler için maske ve yağlı ciltler için tonik kullanmak aslında işin püf noktası. Yazının devamında yağlı cilt temizliği ile ilgili birçok ipucu seninle...

Yağlı Cilt Nedir? 

Her ne kadar herkesin cildinin kendine has bir yapısı olsa da, genel olarak cilt tiplerini karma, normal, kuru ve yağlı olarak ayırmak mümkün. Yağlı cildin en önemli özelliği ciltte sebum üretiminin çok olması, yani yağın fazla salgılanıyor olması. Salgılanan bu fazla yağ, sadece cildin rahatsızlık verecek ölçüde parlamasına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda cilt yüzeyi inceleceğinden cildin enfekte olması da kolaylaşır.  

Cildinizin Yağlanmasında Arkada Yatan Nedenler Nedir?

Cildin, senin bakımının yanı sıra dış etkenlerden de çok etkilenmektedir. Yağlı cilt elbette ki genetik olarak cilt yapın olabileceği gibi, bazı dış faktörler doğrultusunda zaman zaman cildinin yağ oranı artabilmekte. Bu nedenlerin başında öncelikle az su içmek ve sağlıksız beslenme geliyor. Sağlıksız beslendiğinde vücudun tepki gösteriyor ve bir şekilde rahatsızlığını ifade ediyor. Bu ifade şekli kiminde alerji olarak ortaya çıkmakta kiminde ise yüzünde sivilce ile kendini göstermekte. Bu sebeple yediğine içtiğine dikkat ettiğinde, cildinin yağlanmasını kontrol etmen daha kolay olacaktır. Fazla ve yanlış cilt bakım kremi ya da makyaj malzemesi kullanmak da cildin yağlanmasını arttıran nedenlerdendir. Biliyorsun ki bakımlı olmak herkesin sevdiği bir şey, ancak kaş yapayım derken göz çıkarmaya da gerek yok. Bu sebeple cildine uygun ürünler kullandığın takdirde cildindeki yağlanmayı kontrol altına alman mümkün olacaktır. 

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Peki yağlı cilde sahipsen hangi cilt bakım rutinini takip etmelisin?

1. Kendi cilt tiplerine uygun olan ürünleri satın almalı ve bu ürünleri son kullanma tarihleri geçmeden bitirmelisin.

2. Cilt bakım rutinlerini aksatmamalı ve hayatının bir parçası haline getirmelisin.

3. Düzenli olarak cildine maske uygulamalısın.

4. Zaman zaman peeling yapmalısın. 

5. Cilt temizliğini kesinlikle ihmal etmemelisin.

Yağlı Ciltler İçin Maske 

Cilde maske uygulamak, cildin için büyük bir ödül anlamına gelir. Elbette ki burada da cilt tipine uygun bir maske seçmende fayda var, aksi takdirde yarardan çok zarar görebilirsin. Yağlı bir cildin var ve cilt tipine uygun kaliteli bir maske mi arıyorsun? Evde kolaylıkla bulabileceğin malzemelerle yapabileceğin birçok maske olduğunu unutma. Mesela yoğurt maskesi! Bu maske ile çok rahatlıkla cildini matlaştırırken cildindeki ölü deri ve kiri arındırabilirsin. Gerekli malzemeler ise 2 çay kaşığı yoğurt ve 1 çay kaşığı bal. Yoğurt ve bal karıştırılır ve cilde göz çevresine gelmeyecek şekilde sürülür. Ciltte 15 dakika bekletilen maske güzelce durulanır. İşte bu kadar basit!

Yağlı Cilt Temizliği 

Cildin yağ dengesini korumak ve gün içinde maruz kaldığı kir, toz, sigara dumanından cildini arındırmak için olmazsa olmaz bir rutin. Öncelikle cildini makyaj yapsan da yapmasan da her gün temizlemeyi alışkanlık haline getirmeli, sonrasında da yağlı ciltler için uygun olan bir tonikle son bakımını yapmalısın. Cildi temizleyici jel ve tonik ile temizleyip fazla yağdan arındırırken haftada bir kullanacağın peeling uygulaması ile cildini ölü hücrelerden kurtarabilirsin. 

Garnier Saf & Temiz 3'ü 1 Arada ile Yağlı Cilde Çok Yönlü Çözüm

"Tüm bunları günlük yoğunlukta nasıl yapacağım?" diye düşünüyorsan moral bozmak yok, çünkü bu sorunun çaresi var! Sen de cildin için Garnier'nin yağlı ciltler için özel olarak üretmiş olduğu maskeyi kullanarak bu sorunu çözebilirsin! Şimdi Garnier ile temizlik, peeling ve maske tek bir üründe; Garnier Saf & Temiz 3'ü 1 Arada! Karma ve yağlı ciltler için 14 güne kadar tertemiz bir cilt sunan bu ürün, kil içeren formülü ile cildindeki parlamayı azaltarak cildini matlaştıracak.