5 adimda sac kurtarma 5 adimda sac kurtarma

Yıpranmış Saçları 5 Adımda Kurtarmak için Yapılması Gerekenler

Saçlarınız sık sık işlem görüyorsa, bakım rutininizi aksatıyorsanız veya saçlarınızın ihtiyacı olan bileşenleri ona yeterince sağlayamıyorsanız cansız ve kırılgan bir yapıya dönüşmesi an meselesidir. Böyle bir durumda zamanla sağlıklı görünümünü kaybeden saçlar sönükleşebilir ve bakımsız, yıpranmış bir görünüme bürünebilir.

Yıpranmış Saçları 5 Adımda Kurtarmak için Yapılması Gerekenler

Yıpranan saçların görünümünü düzeltmek için anlık çözümler bulunabilir. Ancak ısı veya kimyasal işlemler gibi hızlı çözüm sunan işlemler saçların sağlıklı görünümünü daha da kaybetmesine neden olabilir. Ancak düzenli bir bakım rutini oluşturarak kısa zamanda saçların eski sağlıklı görünümüne kavuşturulması aslında oldukça kolay.

Saçlarının sağlıklı ve canlı görünmesini sağlamak birçok kişinin dikkat ettiği bir  basit bakımlar yapılması saçların zamanla kendisine gelip eski canlı görünümüne kavuşması için çoğu zaman yeterli olacaktır. Bununla birlikte bu süreçte saçların yıpranmasına neden olan etkenlerin minimuma indirilmesi ve bunlardan olabildiğince kaçılması da sürecin ilerlemesini hızlandıracaktır. Peki saçların eski sağlıklı görünümüne kavuşabilmesi için nelere dikkat etmek gerekir?

Saçınıza zarar verdiyseniz, ilk adım hasara neyin neden olduğunu bulmaktır. Bunun birçok sebebi olabilir. Nedeni öğrendikten sonra saçınızı bu sebebe göre bakım uygulamaya başlayabilirsiniz. Böylece doğru yöntemlerle en kısa zamanda sağlıklı görünen saçlara kavuşabilirsiniz.

Bununla birlikte hasar görmüş saçlara bakım yapmanın birkaç farklı yolu vardır. Özel şampuanlar ve saç kremleri kullanabilir, yoğun bakım uygulamaları kullanabilir ya da saçınızın sağlıksız görünen kısmını kestirmeyi seçebilirsiniz. Bu süreçte uzun dönemde saçınıza zarar vermemek adına mutlaka ısıya dayanıklı ürünler kullanmalı ve saçınızı fazla işleme maruz bırakmamalısınız.

Saç bakımında dikkat edebileceğiniz temel adımlarda kısaca şöyle bahsedilebilir::

1. Doğru şampuanı kullanın: Sert şampuanlar, doğal yağları saçınızdan uzaklaştırarak kuru ve hasarlı bırakabilir. Bunun yerine, saçınızın doğal nemini kaybetmesine neden olmayacak bir şampuan arayın.

2. Düzenli olarak bakım yapın: Saç kremi, hasar nedeniyle kaybolan nemi yenilemeye yardımcı olur. Saçınızı her şampuanladığınızda uygun bir saç kremi de kullanın. Bu işlemi yaparken ve saçınızın muhtemelen en çok zarar gören kısmı olan uçlarına odaklanın.

3. Doğru bir saç kremi kullanın: Saç yapınıza ve ihtiyaçlarınıza göre seçilmiş bir saç kremi, saç tellerine nem vererek hasarı onarmaya yardımcı olabilir. Haftada bir kez uygun gördüğünüz saç kremini uygulayın ve durulamadan önce en kremi saçlarınızda birkaç dakika boyunca bekletin.

4. Isıyla şekillendirmeden kaçının: Saç maşası ve fön makinesi gibi ısıyla şekillendirme aletleri zaten zarar görmüş saçlara daha fazla zarar verebilir. Isı ile şekillendirme aletleri kullanmanız gerekiyorsa, önceden ısıya karşı koruyucu bir sprey kullandığınızdan emin olun.

5. Düzenli kesim yaptırın: Düzenli kesim, yıpranmış ve kırılan uçlardan kurtulmanıza yardımcı olur. Düzenli olarak kırıklarınızı aldırmanız aynı zamanda daha fazla hasarın oluşmasını önlemenize de yardımcı olacaktır.

Saçı Ne Güçlendirir?

Güçlü ve sağlıklı görünen saçlara katkıda bulunabilecek birçok şey vardır. İlk olarak güçlü saçlar için bol miktarda protein, vitamin ve mineral içeren dengeli bir diyet gereklidir. Ek olarak, sert kimyasallardan ve aşırı işlemden kaçınmak, saçın güçlü ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir. Belirli saç tipinize uygun saç bakım ürünlerini kullanmak, saç tellerinizi güçlendirmeye ve korumaya yardımcı olacaktır.

Saçları güçlendirmek için dikkat edilebilecek bir diğer yöntemse saç yıkama sıklığınızı doğru ayarlamanızdır. Birçoğumuz saçımızı her gün yıkamanın sağlıklı olduğunu düşünse de aslında bu durum saçta ve saç derisinde yarardan çok zarara sebep olabilir. Saçlarınızı haftada üç ya da dört kere yıkayarak daha sağlıklı ve güçlü görünen saçlara sahip olabilirsiniz.

Saçınızı her gün yıkamak, saç derisinin ihtiyaç duyduğu doğal yağları kaybetmesine sebep olabilir. Yağını ve nem dengesini kaybeden saçlarsa zamanla kopmaya yatkın hâle gelecek ve bu da saçların koparak dökülmesine yol açacaktır. Daha güçlü saç dipleri için saçınızı her gün yıkamak yerine iki veya üç günde bir yıkamayı deneyebilirsiniz.

Tüm bunlara dikkat ettiğiniz zaman bir süre sonra saçlarınız güçlendiğini fark edeceksiniz. Saçınızın sağlıklı görünümünü korumak içinse ipuçlarını uygulamaya devam ederek her zaman sağlıklı ve canlı görünen saçlara sahip olabilirsiniz.