t bolgesi yaglanmasi t bolgesi yaglanmasi

T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

T bölgesi, tıkanmış gözeneklere yol açabilecek aşırı yağ üretimine eğilimlidir. Tüm yüzünüzü temiz tutmak önemli olsa da yüzünüzü yıkarken ve cilt bakım ürünlerinizi uygularken özellikle T bölgenize odaklanmanız cilt dengenizi korumanızı sağlar.

T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

T Bölgesi Nedir?

T Bölgesi, alnınızın üstünden, burnunuzun ortasından çenenizin altına kadar uzanan hayali bir çizgidir. T şeklinde olduğu için T Bölgesi olarak adlandırılır.

Yağlı ve karma cilde sahip olanların en büyük şikayetlerinden biri T bölgelerinin parlaması. Bu bölgede meydana gelen parlamayı azaltmak ve cilde uygun bakım rutinini gerçekleştirmek ise çok kolay.

Birkaç adımda kurtulabileceğiniz T bölgesi yağlanma problemini doğru bir bakım rutiniyle azaltabilirsiniz. Peki T bölgeniz için ne yapabilirsiniz?

T Bölgesi Yağlanması için Bakım Önerileri

T bölgesi, tıkanmış gözeneklere yol açabilecek aşırı yağ üretimine eğilimlidir. Tüm yüzünüzü temiz tutmak önemli olsa da yüzünüzü yıkarken ve cilt bakım ürünlerinizi uygularken özellikle T bölgenize odaklanmanız cilt dengenizi korumanızı sağlar.

Cildinizi temiz tutmak için temizleme, peeling ve nemlendirmeyi içeren iyi bir cilt bakımı rutini izlemeniz önemlidir. Düzenli cilt bakımı rutininize ek olarak, T bölgenizi kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz birkaç ekstra bakım adımından bahsedilebilir:

  • Öncelikle yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez temizlediğinizden emin olun. Cildinizin doğal yağlarını soymayan nazik bir temizleyici kullanın
  • Ölü cilt hücrelerini çıkarmak ve gözenekleri açmak için cildinizi haftada bir veya iki kez pul pul dökün
  • Son olarak, nemli kalması için cildinizi her gün nemlendirin

Yağlı bir T bölgeniz varsa, parlamayı kontrol altına almak için yağlı his bırakmayan bir fondöten veya pudra kullanmayı düşünebilirsiniz. Fazla yağı emmek için kurutma kağıtları da kullanabilirsiniz. Son olarak gün boyunca yüzünüze dokunmaktan kaçınmanız faydalı olur. Yağlı ve karma ciltler için bakım ipuçlarına ek olarak şunlar söylenebilir:

  • Yüzünüzü günde iki kez cilt tipinize uygun bir temizleyici ile yıkayın ve bunu yaparken alkol gibi kurutucu maddeler içeren sert fırçalar veya temizleyiciler kullanmaktan kaçının
  • Doğru bir tonikle cildinizi temizleyin ve bakım yapın
  • Temizledikten sonra T bölgenize hafif bir nemlendirici uygulayın. Bu, cildinizi yağlı hâle getirmeden nemli kalmasına yardımcı olacaktır
  • Gün içindeki tüm makyajı, yağı ve kiri temizlemek için yatmadan önce yüzünüzü iyice temizlediğinizden emin olun

Bu bakım önerilerine uymak, T bölgenizi temiz ve temiz tutmanıza yardımcı olacaktır.

T Bölgesi Yağlı Ciltler için Tonik

Özellikle yağlı cilde sahip olanlar için T bölgesi gerçek bir problem alanı olabilir. Bu alanın, tıkanmış gözeneklere yol açabilecek aşırı yağ üretimine eğilimli oluşu ekstra bakım ve özen gerektirir.

İyi haber şu ki, yağ üretimini kontrol etmeye ve T bölgesini temiz tutmaya yardımcı olabilecek birçok ürün mevcut. Bunlar arasında sayılabilecek ve mutlaka kullanılması gereken ürünlerden bir tanesi toniktir. Tonik, sebum üretimini kontrol etmeye ve gözenekleri temiz tutmaya yardımcı olan bileşenler içerir. Ayrıca cildi yatıştırmaya ve gözeneklerin zamanla sıkılaşarak küçülmesine yardımcı olacak içeriklere sahip olabilirler.

Tonik kullanımı oldukça basittir. Toniği bir pamuğa uygulayın ve tüm T bölgesini silin. En iyi sonuçlar için sabah ve gece kullanarak kısa sürede farkı görebilir aynı zamanda her zaman temiz ve bakımlı bir cilde sahip olabilirsiniz.

T Bölgesi Yağlı Ciltler için Nemlendirici

Yağlı veya karma bir cildiniz varsa, cildinizi daha da yağlı hissettirmeyen bir nemlendirici bulmanın zor olabileceğini bilirsiniz. Ancak Garnier’de bulabileceğiniz yağlı ve karma ciltler için üretilen uygun bir nemlendirici bu konuda imdadınıza yetişebilir.

Doğru nemlendiricinin sahip olduğu yağlı his bırakmayan formül, gözenekleri tıkamadan yağlı cildi nemlendirmek ve dengelemek için özel olarak tasarlanmıştır. Ayrıca, hızla emilen ve mat bir son bırakan bir nemlendiriciyle hem rutininizi hızlandırabilir hem de istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz. Tüm bunların sonucunda da cildiniz daha yağlı değil, daha sağlıklı görünür ve hissettirir.