Kolay Saç Boyama Kolay Saç Boyama

Saçlarını Kendin mi Boyamak İstiyorsun! Kolay Saç Boyama Üzerine İpuçları

Saçındaki beyazları kapamak ya da yepyeni bir görünüme kavuşmak istediğinde saç boyaları imdada yetişir. Birbirinden farklı tonları olan saç boyalarını evde uygulamak çoğu kişi için zor ve uğraştırıcı görünebilir. Ancak birtakım püf noktalarına dikkat ederek evde kolay bir şekilde saçlarını boyayabilir ve hayalindeki görünüme ulaşabilirsin.

Saçlarını Kendin mi Boyamak İstiyorsun! Kolay Saç Boyama Üzerine İpuçları

Evde Saç Boyama Sırasında Dikkat Edilmesi GerekenlerEvde saç boyamaya başlamadan önce birkaç noktayı mutlaka göz önünde bulundurman gerekir. Bunların başında ten rengine uygun bir boya seçmen ve boyanın daha iyi tutması için saçlarını yeni yıkamamış olman gelir. Uygun boyayı seçerken kaç kutu kullanmak gerektiğini de hesaba katmalısın. Eğer saçların fazla uzun değilse 1 kutu ihtiyacını karşılamaya yeterli olabilir. Uzun saçlara sahipsen 2 ya da daha fazla kutu saç boyası almalısın. Her ne kadar kısa saçlar için 1 kutu yeterli desek de boya işleminin yarıda kalmaması için yedek bir kutu bulundurmanda fayda vardır. Sıra geldi boyama aşamasına… Satın aldığın boyanın kutusundan çıkan detaylı kullanım talimatlarını okumayı ihmal etmemelisin. Bu şekilde adım adım yapman gerekenler hakkında ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz. Geri kalan püf noktalarını ise şu şekilde sıralayabiliriz:

● Saçlarını iyice tara ve bir toka yardımıyla bölümlere ayır.
● Yüzüne bulaşabilecek boyanın kolaylıkla çıkması için saçın etrafındaki cilde nemlendirici ya da vazelin sür.
● Boyanın damlayarak leke yapma ihtimaline karşı üzerine rahat bir ev kıyafeti giy.
● Boyayı sürmeden önce kutudan çıkan eldivenleri takmayı ihmal etme.
● Önce saçlarının diplerinden başlayarak boyayı tutam tutam bütün saçlarına yay.
● Boyayı tamamen uyguladıktan sonra her tarafa eşit dağıldığından emin olmak için saçlarını en az 5 dakika kadar tara.
● Saçların çok uzunsa uç kısımlarına boyayı en son uygula ve bir folyo ile sar.
● Boyama işlemi tamamlandıktan sonra boyanın kullanım talimatlarında yazan süreye uygun olarak bekle.
● Süre sonunda durulama suyu tamamen berrak bir şekilde akıncaya kadar saçlarını yıka.
● Saçlarını yıkarken boyanın daha kalıcı olması için şampuan kullanmamaya dikkat et ve yıkamadan hemen sonra boyanın kutusundan çıkan saç kremini saçlarına uygula.

Boyama Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yeni boyanmış saçların renginin parlaklığı ve canlılığı karşısında etkilenmemek mümkün değildir. Bu rengin hiç solmadan ve akmadan uzun süre saçta kalmasını kim istemez! Saç boyalarının sağladığı rengi ve ışıltıyı uzun süre saçında muhafaza etmek için birkaç noktaya dikkat etmen gerekir:

● Normal bir şampuan kullanmak yerine boyalı saçlara özel bir şampuan ya da krem tercih ederek yıkama sonucunda boyanın akmasını engelleyebilirsin.
● Yıkama sırasında sıcak su yerine her zaman ılık su kullanarak hem rengin saçta kalmasını hem de saçlarının ısının etkisiyle yıpranmasını önleyebilirsin.
● Güneş ışınlarından saçlarını koruyarak boyanın renginin solmasının önüne geçebilirsin.
● Saç düzleştiricisi, maşa ya da fön gibi yüksek ısı veren şekillendiricileri kullanmadan önce saçlarına ısı koruyucu krem ve sprey uygulayarak sıcaklığın saç rengini soldurmasına engel olabilirsin.
● Klorlu sular da saç renginin solmasına sebep olan faktörlerden biri. Saçlarının rengini ve ışıltısını korumak için havuza giderken bone kullanabilirsin.

Evde Uygulanabilecek En İyi 5 Saç Boyası
Evde saçlarını boyarken başarılı sonuç almak için uyguladığın yöntem ve püf noktaları kadar kullandığın saç boyasının da önemi büyüktür. Cilt tonuna yakışan bir saç rengi seçimi gibi saçına zarar verip yıpranmasına yol açmayacak bir boya da seçmen gerekir. Garnier Color Naturals serisinde yer alan saç boyalarının içeriğinde bulunan besleyici yağlar, saçı derinlemesine besleyerek saça canlı, pürüzsüz ve ipeksi bir yumuşaklık kazandırır. Garnier Çarpıcı Renkler serisi ise çiçek yağları ve sedef özleri içeren yoğun formülü ile saçlar için göz alıcı bir parlaklık ve ışıltılı renkler sağlar. Bu iki seriden sizler için seçtiğimiz 5 saç boyası şunlar:

● Garnier Color Naturals 5.52 Çikolata Kahve
Özellikle açık buğday ya da beyaz tenliysen bu renk sana ışıltı katacaktır. Her yaşa ve göz rengine yakışabilen bu doğal renk sayesinde daha canlı ve enerjik bir havaya sahip olabilirsin.

● Garnier Color Naturals 7.1 Küllü Kumral
Açık ya da koyu her ten rengiyle uyumlu bir görünüm oluşturan bu renk, gri ışıltıları sayesinde saçlarda dikkat çekici bir görünüm yaratır. Saç yüzeyinde koruyucu bir bariyer oluşturan boya sayesinde bu ışıltılı görünümü uzun süre muhafaza edebilirsin.

● Garnier Color Naturals 7.4 Sultan Bakırı
Kızıl rengin en güzel tonlarından biri olan sultan bakırı, son yılların en trend saç renklerinden biridir. Özellikle sıcak alt tona sahip beyaz tenlilerdensen bu rengi daha havalı ve dinamik bir görünüme ulaşmak için tercih edebilirsin.

● Garnier Çarpıcı Renkler 111 Ekstra Açık Gümüş Sarısı
Sarının en açık tonlarından biri olan gümüş sarısı özellikle açık tenlilere yakışan renkler arasında yer alır. Eğer soğuk alt tona sahip bir cilt rengin varsa bu saç boyası sayesinde doğal ama aynı zamanda çarpıcı bir görünüme ulaşabilirsin.

● Garnier Çarpıcı Renkler 8.0 Parlak Koyu Sarı
Özellikle koyu tenlilere çok yakışan bir sarı tonu olarak parlak koyu sarı rengi, içinde altın yansımalar barındırır. Bu yansımalar sayesinde sıcak bir görünüm oluşturan bu renkle saçlarında zarif bir güzelliğe sahip olabilirsin.