Makyaj Temizliginin Cilt Gorunumundeki onemi Makyaj Temizliginin Cilt Gorunumundeki onemi

Makyaj Temizliğinin Cilt Görünümündeki Önemi

Kadınlar için makyaj yapmanın önemi büyüktür. Makyaj yapmaya olduğu gibi makyaj temizleme işlemine de özen gösterilmelidir. Makyaj malzemesinin türü ya da uygulandığı bölge fark etmeksizin, gün sonunda makyajın mutlaka yüzden temizlenmesi gerekir. Cildin nefes alabilmesi, dolayısıyla da sağlıklı görünmesi için makyaj temizlik ürünlerinden yardım alabilirsiniz. Cilt, uyku süresince görünümün yeniler. Bu yenileme işlemini gerçekleştirebilmesi için gözeneklerin tıkalı olmaması gerekir. Makyaj temizliği ve cildin sağlıklı görünümü birbirleri ile doğru orantılıdır. Güne tazelenmiş bir başlangıç yapmak için cildinizi mutlaka uygun makyaj temizleme ürünleri ile temizlemelisiniz. 

Makyaj Temizliğinin Cilt Görünümündeki Önemi

Makyaj Temizleme Suyu Cildi Temizler Mi?

Makyaj temizleme suyu çeşitleri, özel içerikleri ile cildi nazik bir şekilde temizler. İçeriklerinde sabun bulunmadığından dolayı hafif bir yapıdadır. Makyaj temizleme suyu ile cildinizi temizlemek için suyu bir makyaj pedine dökerek yumuşak hareketlerle makyajınızı temizleyebilirsiniz. Micellar su olarak da bilinen ürünlerin cilde parlaklık verme, yoğun şekilde temizleme ve cildi yatıştırma gibi birçok farklı özelliği bulunur. Makyaj temizleme suları, hem makyajın yüzden arındırılmasını sağlar hem de cilde bakım yapar. Alkol içermeyen, pH derecesi cilde uygun bir makyaj temizleme suyu ile makyajınızı kolay bir şekilde çıkarabilirsiniz.

 

Makyaj Temizleyici ile Yüz Temizlenir Mi?

Makyaj temizleyicilerin krem, temizleme sütü, micellar su ve temizleme mendili gibi birçok farklı çeşidi bulunur. Bu çeşitler içerisinden cildinize uygun bir makyaj temizleyicisi seçimi yapmanız gerekir. Örneğin hassas bir cilde sahipseniz, bitkisel özler içeren makyaj temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Garnier Botanik Makyaj Temizleme Sütü, cildi nazik bir şekilde makyajdan arındırır. Gül suyu içeren formülü ile, cilde etkili bir bakım sunar. Makyaj temizleme ped ve mendilleri, makyajınızı çıkaracak yeterli vaktiniz olmadığında size pratik bir temizlik işlemi sunar. Yıkanabilir veya kullan at ped ve temizlik mendilleri ile saniyeler içerisinde makyajınızı çıkarabilirsiniz.

 

Makyaj Temizlemek Neden Önemli?

Makyaj temizlenmediği takdirde makyaj malzemeleri cilt yüzeyinde yer alan gözenekleri tıkar. Tıkanık gözeneklerde siyah nokta oluşumu meydana gelebilir. Cildi makyaj kalıntılarından arındırmamak, siyah nokta oluşumunun baş tetikleyicilerinden biridir. Ayrıca tıkalı gözenekler cildin nefes almasını önlediği için kırışıklık görünümüne, yorgun ve mat görünüme de sebep olabilir. Makyaj temizleme ürünleri makyaj kalıntılarının giderilmesine yardımcı olmanın yanı sıra cildi şehir yaşantısının getirisi olan toz ya da hava kirliliğinden de arındırır. Yüz bölgesi, gece boyunca sağ ya da sola dönerken yastık ile temas eder. Bu temas ile birlikte makyaj kalıntıları yastığa bulaşır. Diğer günlerde cilt her ne kadar temiz olsa da bu kalıntılar yeniden cilt ile temas eder. Yüzünüzün gece boyu makyaj kalıntıları ile temas etmesi, gözeneklerin tıkanmasına ve istenmeyen cilt problemlerine sebep olabilir.

 

Günlük Makyaj Nasıl Temizlenir?

BB krem ya da su bazlı kapatıcı, rimel ve hafif bir ruj, birçok kadının günlük makyajlarında kullandığı ürünlerden bazılarıdır. Günlük makyajınızda göz, dudak çevresi ve cilt gibi yüzünüzün her bir bölümü için tek bir makyaj temizleyici kullanabilirsiniz. Makyaj temizleyiciyi uygulamadan önce, yüzünüzdeki makyaj malzemelerinin suya dayanıklı olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Suya dayanıklı rimel ya da ruj gibi makyaj malzemelerini etkili bir şekilde temizlemek için çift fazlı temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Makyaj temizleme ürününü makyaj pamuğuna dökerek dairesel ve nazik hareketlerle makyajınızı kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Pratik bir temizlik işlemi için, makyaj temizleme mendilleri ve pedlerini kullanabilirsiniz. Makyajı çıkarırken makyaj pedinin üzerindeki kalıntıları yüzünüzün farklı bir bölgesine bulaştırmamak için göz, dudak ve cildiniz için ayrı pedler kullanmanız gerekir. Böylelikle her bir bölgede daha etkin bir temizlik sağlayabilirsiniz. Cilt yapınıza ve rutin makyajınızda kullandığınız makyaj malzemelerine uygun Garnier Makyaj Temizleme ürünlerini inceleyebilir, cildinizi makyaj kalıntılarından arındırmanın yanı sıra cildinizde yoğun bir temizlik hissiyatı da elde edebilirsiniz.

 

Makyaj Sonrası Yüzü Doğru Temizlemek Neden Önemli?

Gün sonunda cildi makyajdan arındırmak, gözeneklerin iyi bir şekilde hava alması için gereklidir. Hava alan gözenekler sayesinde cilt sağlıklı, parlak ve tek ton görünüme kavuşur. Özellikle göz çevresi bu bölgeye uygun bir makyaj temizleyici ile her makyaj sonrasında temizlenmelidir. Göz çevresi, oldukça hassas bir deriden oluşur. Makyaj kalıntılarının gece boyunca yüzde kalması, bu bölgedeki derinin nefes almasını önler. Bir sonraki günde göz çevresinin daha yorgun bir görünümde olmasına sebep olur. Göz çevresindeki makyajı çıkarma konusunda özen göstermemek, uzun vadede göz çevresindeki kırışıklık görünümünü artırır. Göz altı kapatıcısı gibi ürünler, iyi bir şekilde temizlenmediğinde göz altında beyaz beze oluşumuna davetiye çıkarır. Göz makyajı temizliğinde pamuk çok bastırılmamalıdır. Makyaj pedini bastırmak, kirpik dökülmesine sebep olabileceği gibi göz çevresindeki derinin tahriş olmasına da sebep olabilir.