Kızıl Saçın Bakımı Kızıl Saçın Bakımı

Kızıl Saçın Bakımı Nasıl Yapılır? Renk Nasıl Korunur?

En dikkat çekici ve iddialı saç renklerinden biri olan kızıl, her cilde ve yaşa uygun farklı tonlara sahiptir. Sultan bakırı, şarap kızılı ve tarçın kızılı gibi birçok farklı kızıl tonundan her biri saçlara büyüleyici bir hava katar. Bu sebeple modası asla geçmeyen ve her daim trend bir görünüm vardeden kızıl, sıklıkla tercih edilen saç renkleri arasında yer alır. Maalesef, bu kadar göz alıcı bir renk olarak kızıl aynı zamanda bakımı da en zor renklerden biridir. Parlak ve canlı bir renk olan kızılda zamanla akma ve solma gibi sorunlar sıklıkla yaşanır. Ancak bazı bakım önerilerinden ve püf noktalarından yararlanarak, bu sorunları ortadan kaldırıp saçlarında ilk boyandığı günkü gibi canlı ve ışıltılı bir kızıla sahip olabilirsin.

Kızıl Saçın Bakımı Nasıl Yapılır? Renk Nasıl Korunur?

Kızıl Saçlara Nasıl Bakım Yapılır?

Kızıl saç bakımı için öncelikli olarak saçlarının genel bakımına dikkat etmen gerekir. Saçlarının kendinden gelen parlaklığı kızıl rengin de saçlarında oldukça hoş durmasını sağlar. Boyama işlemi genel olarak saçlar için yıpratıcı olduğundan bu etkiyi ortadan kaldırmak için saçlarını kızıla boyarken özel formüllü boyalar seçebilirsin. Saçını boyarken zarar vermeyecek ve aynı zamanda besleyerek sağlığını koruyacak bir boya seçmen, kızıl rengin saçlarında ışıltıyla parlamasını sağlar. Sonrasında ise uygun şampuan, saç kremi ve saç maskeleriyle saçına düzenli olarak bakım yapman hem saç sağlığını koruman hem de kızıl rengin solmadan uzun süre saçlarında kalması için oldukça yardımcı olur.

Kızıl Saç Bakımı İpuçları

Genel saç bakımı haricinde bazı ipuçlarını uygulayarak da kızıl rengin solmasını engelleyebilirsin. Saçların yıkanmasından kurutulmasına kadar her aşamada dikkat etmen gereken noktalar sayesinde bir sonraki boyamaya kadar akmadan ve solmadan kızıl rengi saçlarında kullanabilirsin. Kızıl saç bakımı için uygulayabileceğin ipuçları şunlardan oluşur:

● Saçlarını sık sık yıkamaktan kaçın. Saçlarını ne kadar sık yıkarsan kızıl renk o kadar hızlı bir şekilde akıp canlılığını kaybeder. Bu sebeple kızıl saçlara sahipsen yıkama sıklığını azaltmanı tavsiye ediyoruz. Ayrıca saçları sık sık yıkamak saç sağlığı için oldukça önemli olan cilt yağını da yok edeceği için kızıl rengin saçlarında cansız ve mat durmasına neden olabilir.
● Saçlarını yıkarken sıcak sudan uzak dur. Sıcak su rengin daha çabuk akmasına neden olur. Bu yüzden diğer saç renklerinde olduğu gibi kızıl rengi korumak için de saçlarını ılık suyla yıkaman gerekir.
● Saçlarını yüksek ısılardan koru. Saç düzleştiricisi, maşa ya da fön gibi yüksek ısı yayan şekillendiriciler kızıl rengin solmasına yol açar. Bu tarz cihazları kullanmadan önce saçlarına ısı koruyucu ürün sürerek rengin solmasını önleyebilirsin.
● Saçlarını direkt güneş ışığına maruz bırakma. Güneş ışınları da elektronik cihazlardan yayılan ısı kadar saç ve renk üzerinde yıpratıcı bir etkiye sahiptir. Kızıl rengin canlılığını ve parlaklığını yitirmesini istemiyorsan saçlarını mutlaka güneşten koruman gerekir.
● Klora ve tuzlu suya dikkat et. Yüksek oranda klor içeren havuzlar ve tuzlu deniz suyu kızıl rengin saçlarından kolayca akmasına neden olur. Dolayısıyla özellikle yaz aylarında kızıl rengin canlılığını korumak oldukça zorlaşır. Olabildiğince bu etkilerden uzak durarak ve havuzdan ya da denizden çıkar çıkmaz saçlarını durulayarak saçlarında canlı bir kızıla sahip olabilirsin.
● Saçlarını yıkarken özel şampuanlar kullan. Normal bir şampuan kullanmak yerine saç rengini korumak için özel üretilmiş şampuanları tercih etmen kızılın büyüleyici ışıltısını uzun süre saçlarında muhafaza etmeni sağlar.