cilt bakiminda yapilan hatalar cilt bakiminda yapilan hatalar

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Pürüzsüz ve ışıldayan bir cilt, kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Eğer cildiniz güzelse siz de güzelsiniz demektir! Ancak maalesef güzel bir cilt uğruna yapılan bazı hatalar, bazen cildin ışıltısını kaybedip hassaslaşmasına sebep olabilir. Ancak bunu önlemek aslında zor değil.

Cilt Bakımında Yapılan Hatalar Nelerdir?

Cilt bakımınızda birkaç noktaya dikkat ederek cildinizin ışıltısını ve sağlıklı görünümünü her daim korumanız mümkün. Peki nedir cilt bakımında yapılan hatalar? Cilde zarar vermemek için nelerden kaçınmak gerekir?

Kaçınılması gereken cilt bakım hataları nelerdir merak edenler için bu yanlışlar kısaca şöyle sıralanabilir:

1. Çift fazlı temizliği atlamak: Çift fazlı temizlik, yağ bazlı bir temizleyici ve ardından su bazlı bir temizleyici kullanmayı içeren bir cilt bakım rutinidir. Bu yöntem önemlidir çünkü ciltteki makyajı, kiri ve yağı etkili bir şekilde gidermeye yardımcı olur.

2. Tonik kullanmamak: Tonik, temizlemeden sonra ciltte kalan kir ve yağın giderilmesine yardımcı olur. Gözeneklerin arındırılmasını ve devamlı kullanımda ise küçülmesini sağlar.

3. Serum kullanmama: Serum, cildin görünümünü düzeltmeye yardımcı konsantre bir formüldür. Serum kullanmak cildin ihtiyacı olan nemi ve çeşitli bileşenleri cilde geri kazandırmak için cilt bakım rutininde mutlaka yer verilmesi gereken bir bakım ürünüdür. Cilt tipine veya ihtiyaca uygun çeşitli serum seçenekleri incelenerek uygun formül bulunabilir.

4. Göz kremi kullanmamak: Göz çevresi cildin en hassas bölgelerinden biri. Bu nedenle daha fazla özen isteyen göz çevresini bakım rutininizde atlamak istemeyebilirsiniz. Özellikle kırışıklıkların dikkat çektiği ilk yerlerden biri olan göz çevresinde iyi bir nemlendiriciden yardım almak oldukça önemlidir. İyi bir göz kremi, göz çevresindeki hassas cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olan içeriğiyle cildinizi yaşlanma etkilerine ve kuruluğa karşı koruyabilmektedir.

5. Güneş kremi kullanmamak: Güneş kremi, cildi güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olduğu için herhangi bir cilt bakım rutininde önemli bir adımdır. Uygun derecedeki ve miktardaki güneş kremini cildinize uygulamak bir yandan cildinizin nemli kalmasını sağlarken bir yandan da güneşin zararlı ışınlarından gün boyunca gölgede dahi korunmanızı sağlayacaktır. Güneş kremini gün içinde arada sırada tazelemek de unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır.

6. Peeling yapmamak: Peeling, ölü deri hücrelerinin cilt yüzeyinden uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Bu, cildin görünümünü düzeltmeye yarar. Ayrıca cilt bakım ürünlerinin daha etkili çalışmasını sağlar. Dikkat edilmesi gereken nokta peeling işleminin her gün yapılmaması, haftada 1 veya 2 kez gerçekleştirilmesidir. Böylece cilde dinlenmesi için de zaman verilmiş olur.

7. Düzgün temizlememek: Doğru yapılan bir temizlik, herhangi bir cilt bakımı rutininde belki de en önemli adımdır. Cilt tipinize uygun bir temizleyici kullanmak ve cildi yıpratacak sert ovalamalardan ve hareketlerinden kaçınmak önemlidir. Doğru yapılan bir temizlikle vücut ışıltısını, nemini ve dengesini koruyabilir. Bunun için öncelikle cilt tipi bilinmeli ve ona uygun ürünler kullanılmasıdır. Böylece her zaman sağlıklı ve canlı görünen bir cilde sahip olunabilir.

8. Nemlendirici kullanmamak: Nemlendirici cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur. Cilt tipinize uygun bir nemlendirici seçmek önemlidir böylece vücudun ihtiyacı olan nem dengesi doğru bir formülle sağlanabilir.

9. Dudak kremi kullanmamak: Dudak kremi dudakları nemlendirmeye ve güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Gün içinde rüzgâr, cilt kuruluğu gibi çeşitli sebeplerle çatlayan dudaklarla baş edilmek zorunda kalınabilir. Düzenli olarak dudak kremi kullanmak dudakların sürekli nemli kalmasına yardımcı olacaktır.

10. Düzenli cilt bakım ürünleri kullanmamak: En iyi sonucu görmek için cilt bakım ürünlerini düzenli kullanmak önemlidir. Böylece cilt her zaman ihtiyacı olan temizliğe, neme ve dahasına ulaşabilir. Her zaman parlak, canlı ve dengeli görünen bir cilt yapısına sahip olunabilir.