argan yagi article 2 argan yagi article 2

Argan Yağının Saça Faydaları

Doğal olduğu için sıklıkla tercih edilen argan yağı, özellikle cilt ve saç bakımı söz konusu olduğunda öne çıkan yağlardan biridir. İçeriği ile besleyici bitkisel yağlar arasında bulunur. Kozmetik sektöründe de sıklıkla tercih edilen bu yağa, şampuan ve saç boyası gibi ürünlerin içerisinde de rastlamak mümkündür.

Argan Yağının Saça Faydaları

Dolgun ve sağlıklı gözüken saçlara sahip olmak herkesin arzusu. Düzenli saç bakımı ve doğru ürünleri kullanmak bu noktada yapılması gerekenler arasında yer alıyor. Saç bakım rutinlerinize argan yağını ya da bu yağı içeren ürünleri ekleyebilirsiniz, bu sayede daha canlı ve güçlü görünen saçlara “Merhaba!” diyebilirsiniz.

Argan yağı nedir sorusunun yanıtlarını detaylıca incelediğimiz yazımızda argan yağı faydalarını gözden geçirebilir ve bakım sırlarımızı not edebilirsiniz. 

Argan Yağı Nedir?

Argan yağı, Fas’ta yetişen ve boyu 15 metreye kadar ulaşabilen Argania Spinosa ağacının çekirdeklerinden elde edilen bir yağ türüdür. İçerisinde değerli bileşenler barındırır. Özellikle içeriğindeki Omega-3 ve E vitamini açısından faydalı bir yağ türü olup hem saç hem de cilt üzerinde olumlu etkiler bırakır.

Ağaçta yetişen meyvelerin çekirdeklerinin bir dizi işlemden geçmesi sonucu üretilir. Sıvı altın olarak da bilinen yağın üretimi için ilk adım olarak meyvenin çekirdekleri soyulur ve çıkan iç kısım öğütülür. Macun kıvamı elde edildikten sonra ise yoğurma işlemine geçilir ve yağın ortaya çıkması sağlanır.

Argan yağı saça faydaları ile öne çıksa da cilt için de pek çok faydası bulunur. Yağı saçlarınıza ya da cildinize direkt olarak uygulayabilirsiniz. Ek olarak bu yağı içeren cilt ve saç ürünlerini de rutinlerinize dahil edebilirsiniz. Argan yağı genel olarak tonik ve nemlendirici gibi cilt bakım ürünlerinin yanı sıra şampuan, saç bakım yağı ve saç boyalarının içeriğinde de kullanılır.

Argan Yağı Ne İşe Yarar?

Argan yağı faydaları ele alındığında pek çok açıdan öne çıktığı görüyoruz. Yağ, hem antioksidan hem de antienflamatuvar özellik gösteriyor

Argan yağı ne işe yarar diye merak ediyorsanız, cildi nemlendirdiğini ve cildin yaşlanmasını geciktirdiğini söyleyebiliriz. Cilt zamanla çeşitli sebeplerden ötürü elastikiyetini kaybedebiliyor ve bunda dolayı yaşlılık belirtileri ile karşı karşıya kalıyoruz. Cilt kuruluğuna iyi gelen bu yağı kullanarak cildinizin yenilenmesini sağlayabilir ve kırışıklıklarınızı minimuma indirebilirsiniz.

Argan yağı neye iyi gelir sorusunun yanıtı için sivilce ve akneleri de işaret edebiliriz. En sık karşılaşılan cilt sorunlarından olan akne ve sivilce ile mücadele ediyorsanız, argan yağını tercih edebilirsiniz. Bu sayede akneden kaynaklı oluşabilecek kızarıklığı giderebilirsiniz. Cilt hücrelerini onarıp yenileyen yağ sayesinde aynı zamanda çatlakları önleyebilir ve azaltabilirsiniz.

Faydaları arasında ayrıca tırnak yapısını güçlendirmesi yer alan Argan yağı, hassas ve tırnaklarınıza gereken bakımı en iyi şekilde yapar.

Argan Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Saç bakımınızı düzenli olarak yapıyor ve saçlarınızı güçlendirmek için çaba harcıyorsanız, argan yağına şans verebilirsiniz. İçeriğindeki sağlıklı yağ asitlerine ek olarak E vitamini açısından zengin olan yağın faydaları şu şekildedir:

 • Saç Kırıklarına İyi Gelir: Saç kırıkları ile mücadele etmek istiyorsanız, doğru yöntem ve bakım ürünlerinden yararlanmanız önemli. Yağın faydaları arasında saç kırıklarını azaltmaya yardımcı olması yer alır. Saçlarınızı sağlıklı görünüme kavuşturacak yağ ile hasarları minimuma indirebilirsiniz.

   

 • Kepeği Önlemeye Yardımcı Olur: Saç için argan yağı kullanımının pek çok faydası mevcut. Argan yağının saça faydalarından biri de sıklıkla rastlanabilen kepek sorununu önlemesidir. Saçların kepeklenmesinin birden fazla nedeni olabilir. Saçlarınıza gereken güçlü desteği argan yağı ile vererek kepek sorunu ile mücadele edebilirsiniz.

   

 • Saçı Nemlendirir: Sağlıklı saçlara sahip olmak için nem dengesini sağlamalısınız.Saçtaki nem dengesi oluşturulduğunda saçlarınız hacim kazanabilir ve ısıl işlemlere daha dayanıklı hâle gelebilir. Argan yağı faydaları arasında saçı nemlendirmesi yer aldığından bakım rutinlerinize dahil ederek saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

   

 • Saçlara Parlaklık Kazandırabilir: Işıldayan saçlara sahip olmak pek çok kişinin dileği. Saçlarınızın sağlıkla parlaması için de argan yağını tercih edebilirsiniz. Bu yağın kullanımı saçlarınızın parlak ve bakımlı olmasını sağlayabilir. Işıltısını kaybetmiş ve matlaşmış saçlardan şikayetçiyseniz, argan yağı ile düzenli bakım rutinleri oluşturabilirsiniz. Bu sayede mat görünümün yerini canlı saçlar alabilir.

   

 • Saçın Hızlı Uzamasını Destekler: Uzun saç sizin de hayaliniz ise argan yağını kullanmaya başlayabilirsiniz. Yağın içerisinde yer alan E vitamini saçların uzamasını hızlandırmaya yardımcı olur. Dolayısıyla argan yağı saçı uzatır mı sorusuna ‘’Evet” yanıtını vermek mümkün. E vitamini genel olarak saçlara nem desteği sağlar. Bu sayede saçınızın sağlıklı bir şekilde uzamasını destekler. Ek olarak saçlarınıza parlaklık kazandırır.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Argan yağı nasıl kullanılır sorusu için pek çok cevap mevcut. Yağı cildinize doğrudan uygulayabilirsiniz ancak uygulamadan önce yağın cildinizde alerjik reaksiyona neden olmayacağından emin olmalısınız. Bu aşamada yağı cildinizin küçük bir kısmına uygulayarak reaksiyon verip vermeyeceğini öğrenebilirsiniz.

Eğer cildiniz için güvenliyse bakım rutinlerinize ekleyerek cildinize gereken desteği sunabilirsiniz. Ek olarak argan yağı içerikli cilt bakım ürünleri kullanılabilir. Direkt olarak cildinize uygulamak isterseniz, öncesinde cildinizi iyice temizlemelisiniz. Dilerseniz duştan sonra temiz cildinize yedirebilirsiniz de. Yapısı gereği kolaylıkla emilen yağı avuç içinize alıp ısıtabilir ve sonrasında cildinize sürebilirsiniz.

Tercihinize göre yağı saçlarınıza duş öncesinde ya da sonrasında uygulayabilirsiniz. Söz konusu saçlarınızsa, duşa girmeden önce yağı saçlarınıza ve saç derinize masaj yolu ile iyice yedirebilirsiniz. Daha sonra yarım saate yakın havluya sarılı bir şekilde bekletebilirsiniz.

Argan yağını duş sonrasında kullanmak isterseniz, yapmanız gereken nemli saç uçlarınıza yağı uygulamak. Daha sonra saçlarınızı kurutabilirsiniz. Bu şekilde saçlarınıza ihtiyaç duyduğu nemi kazandırabilir ve yağın saçınıza sağladığı faydaları hissedebilirsiniz.

Argan Yağı İçeriğiyle Nutrisse Saç Boyalarını Keşfet!

Argan yağı faydaları ile en değerli ürün içeriklerinden biri olarak görülür. Bu yüzden pek çok kozmetik ürün içerisine eklenir. %100 beyaz kapama sağlayan Garnier Nutrisse Saç Boyası’nın zengin içeriğinde de yerini alır. Saç boyasının içerisinde avokado yağı, Hindistan cevizi yağı, Shea yağı ve zeytinyağının yanı sıra argan yağı da bulunur.

Argan yağı, saç diplerine iyi gelerek kuruluğun önüne geçer. Böylece elektriklenme ile birlikte mat görünüm ile vedalaşabilirsiniz. Zengin bileşenleri ile saçlarınızı yıpratmadan renklendirecek saç boyası ile arzuladığınız saç rengine kavuşabilirsiniz.

Garnier Nutrisse ailesi geniş renk yelpazesine sahip olup kumral tonlarından kahve tonlarına, sarı saç tonlarından bakır ve kızıl tonlarına kadar pek çok seçenek sunar. İddialı ve farklı bir stil yaratmak istiyorsanız, doğal tonlardan vazgeçemiyorsanız ya da sizi en iyi sarı tonları yansıtıyorsa, Nutrisse ailesinde bulunan renk seçeneklerine hemen göz atabilirsiniz. Farklı renk tonları ile saçlarınıza hayalinizdeki renkleri taşırken boyanın besleyici içeriği ile saçlarınıza güçlü bir duruş kazandırabilirsiniz.

Garnier Nutrisse Ultra Crème Saç Boyası çeşitleri ile havalı ve cezbedici saç renklerine ulaşabilirsiniz. Argan yağı faydalarını saçlarınızda hissedebilir; canlı ve parlak saçlarınızla duruşunuzu güçlendirebilirsiniz.

Saçlarınıza hak ettiği değeri veren Garnier Nutrisse Vegan Saç Boyası seçenekleri ile hemen tanışabilir, istediğiniz görünüme kavuşabilirsiniz.

 

 

 

Kaynakça:

https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberi/argan-yagi-faydalari

first fixed slider